Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kielcach. Będzie podwyżka podatków? (TRANSMISJA)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
We wtorek, 10 grudnia o godzinie 14.30 radni zebrali się na nadzwyczajnej sesji, aby uchwalić podwyżkę podatków od nieruchomości oraz przekazać dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem w 2019 roku.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO SESJI RADY MIASTA W KIELCACH
Na konferencji we wtorek o godzinie 13.30 poinformowano że w Radzie Miasta zawiązała się koalicja wokół prezydenta Kielc i przeciwko radnym Prawa i Sprawiedliwości. Utworzyli ją radni klubu Bezpartyjni i Niezależni, Koalicji Obywatelskiej, Projektu Wspólne Kielce i Marcin Chłodnicki z Lewicy. W sumie koalicja ma 14 radnych i w głosowaniu pokona 11 osobowy klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Na razie pakt zawarto tylko na głosowanie tych dwóch projektów uchwał.

Podwyżka podatku od nieruchomości ma być niższa niż prezydent proponował w pierwszej uchwale odrzuconej przez radnych na sesji 21 listopada. Ta zmiana przekonała radnych do poparcia zmiany stawek. Drugim argumentem, którym prezydent zachęcił radnych do zawarcia koalicji jest zwiększenie finansowania na walkę ze smogiem.

Pula na ten cel ma zostać podniesiona z 500 tysięcy złotych do ponad 2 milionów złotych. Dzięki temu mieszkańcy, którzy chcą zlikwidować stary węglowy piec i zastąpić go ekologicznym albo podłączyć dom do miejskiej sieci ciepłowniczej lub założy ogrzewanie gazowe mogą dostać prawie dwukrotnie wyższą dotację.

Po burzliwej dyskusji radni na wtorkowej, nadzwyczajnej sesji podnieśli podatki od nieruchomości, jednak mniej niż zakładano w pierwszym projekcie. Od 1 stycznia przedsiębiorcy zapłacą więcej o 2,5 procenta a pozostali mieszkańcy, którzy mają nieruchomości o 9 procent więcej.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zarzucili przewodniczącemu Rady Miasta Kamilowi Suchańskiemu, że zwołał nadzwyczajną sesję z dnia na dzień i ich radni nie wszyscy mogli się stawić na głosowanie. Pytali dlaczego tak nagle uchwałę o podwyżkach podatku trzeba było podejmować.

Przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański wyjaśnił, że o tym, że będzie nadzwyczajna sesja w tej sprawie była już mowa w ubiegły czwartek, zaraz po ostatnich obradach, więc nikt nie powinien być zaskoczony tym terminem.

A wiceprezydent Kielc, Danuta Papaj dodała, że jeśli uchwała o zmianie stawek podatku od nieruchomości nie zostanie podjęta dzisiaj to nie wjedzie w życie w przyszłym roku i do budżetu miasta nie trafi 4,3 miliona złotych.

To nie był koniec zarzutów radnych Prawa i Sprawiedliwości kierowanych pod adresem przewodniczącego Rady Miasta. Jarosław Karyś, wiceprzewodniczący Rady Miasta zarzucił mu, że zmienił poglądy o 180 stopni od ostatniej sesji i jest gotowy poprzeć podwyżki podatku tylko dlatego, że prezydent zgodził się zwiększyć pule pieniędzy na walkę ze smogiem.

Z ust radnych PiS padły też słowa o przehandlowaniu się, sprzedaniu się i utracie wiarygodności przez przewodniczącego za pieniądze na smog.

Przewodniczący wyjaśnił, że pieniądze na walkę ze smogiem nie są dla niego, ale dla kielczan, żeby mogli oddychać czystym powietrzem. - Nie jestem zadowolony z podwyżek, ale postawiłem sobie za cel, że Kielce będą w trójce miast o najniższych podatkach a po tej podwyżce będą miastem wojewódzkim z najniższymi podatkami - tłumaczył.

Zdziwiony zachowaniem radnych był radny Marcin Chłodnicki z lewicy. - Padły tu bardzo ostre słowa o sprzedaniu się, to graniczy o naruszeniem dóbr osobistych. Chciałbym, żeby podniosła się jakość obrad, bo ostatnio bardzo spadła i i używano argumentów merytorycznych. Nie rozumiem radnych, którzy nie widzą , że projekt uchwały się zmienił i dlatego radni zmienili zdanie. Kto mówi, że tego nie widzi, to nie wiem, co widzi – mówił radny.

- Rosną koszty utrzymania, na samorządy narzuca się coraz więcej zadań a podatki mają zostać bez zmian? Tak się nie da.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zauważyli, że z projektu uchwały zniknęły ulgi podatkowe dla rzemieślników -piekarzy, szewców, zegarmistrzów.

Prezydent Papaj wyjaśniła, że w żadnym mieście wojewódzkim już ich nie ma ,ale trwają prace nad nowym system podatkowym i być może pojawią się jakieś stawki preferencyjne dla niektórych zawodów.

Za podwyżką podatku było 9 radnych, przeciwko 9.

Od nowego roku podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie od 2 grosze, do 85 groszy za metr kwadratowy działki, dla innych mieszkańców o 4 grosze, do 42 groszy, dla budynków mieszkalnych o 5 groszy, do 69 groszy a dla zabudowy związanej z działalnością gospodarczą o 60 groszy, do 22,90 złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podwyżka podatków w Kielcach. Jest porozumienie wokół prezydenta Bogdana Wenty - wszyscy przeciw Prawu i Sprawiedliwości. ZAPIS TRANSMISJI

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie