Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda „Kunowska Żołna" dla Władysława Gałki. Zobaczcie na zdjęciach, co jeszcze działo się na Dniach Kunowa

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Nagrodę otrzymał w tym roku Władysław Gałka.
Nagrodę otrzymał w tym roku Władysław Gałka. Fot. Gmina Kunów
Władysław Gałka, lokalny artysta rzeźbiarz, został tegorocznym laureatem nagrody „Kunowska Żołna", wręczanej osobom zasłużonym dla gminy od 2016 roku, w czasie Dni Kunowa.

Zobacz zdjęcia

„Kunowska Żołna" to wyraz niezwykłości i uznania

Nieprzypadkowo, nagroda będąca porcelanową figurką, przypomina sylwetką rzadkiego ptaka, który wybrał teren gminy Kunów na swoje gniazdowiska.

Żołna, to wielobarwny ptak z rzędu kraskowatych, o wielkości kosa, o długim i cienkim, lekko zakrzywionym dziobie. Jest jednym z 24 gatunków żołn występujących na świecie i jedynym przedstawicielem tej rodziny w Europie Środkowej. Charakterystyczną cechą tych ptaków jest oryginalny sposób gniazdowania. Żołny drążą w tym celu długie podziemne korytarze w urwistych skarpach poboczy dróg i lessowych wąwozach. Żywią się owadami chwytanymi w locie, chętnie polują na uzbrojone w żądła błonkówki, w tym na szerszenie, osy i trzmiele. Jest to ptak przepięknie ubarwiony. Żołna pokonuje dystans około 5000 kilometrów z Afryki Środkowej, aby między innymi na terenie gminy Kunów wychować swoje potomstwo. Ptaki te pojawiają się w Polsce w maju. W sierpniu łączą się w stada i podejmują wędrówkę na zimowiska. W Polsce jest to gatunek bardzo nieliczny i liczy około 50 par. Żołna jest gatunkiem chronionym, wpisanym do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”. Chroni ją także Konwencja Bońska i Berneńska. Obowiązuje zakaz niepokojenia tych ptaków w pobliżu miejsc lęgowych.

Celem przyznawania corocznej nagrody „Kunowska Żołna" jest uhonorowanie osób lub instytucji szczególnie zaangażowanych w rozwój życia społeczno - gospodarczego, kulturalnego i sportowego oraz promocję Gminy Kunów.

Prototyp figurki oraz kolejne jej wydania przygotowuje Polska Fabryka Porcelany „Ćmielów" i „Chodzież" S.A. Każda otrzymuje swój indywidualny certyfikat. Oryginalność, piękno i rzadkość żołny są symbolem niezwykłej wartości i wyjątkowości laureatów nagrody.

W pierwszej edycji w 2016 roku nagroda trafiła do miejscowego ornitologia Bogusława Sępioła, który odkrył istnienie żołny w okolicach Kunowa.

W 2017 roku, „Kunowska Żołna" trafiła do zespołu "Kunowianie", który promuję Gminę Kunów już od ponad 50 lat.

Trzecią „Kunowską Żołnę", w 2018 roku, otrzymała Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie, działająca od 90 lat.
W 2019 roku figurka trafiła do Eugeniusza Cierluka - rzeźbiarza ludowego, samouka, hobbisty, który obchodził wówczas 50- lecie twórczości.

W latach 2020 – 2021 nagroda nie była przyznawana w związku z epidemią koronawirusa, podczas której nie były organizowane Dni Kunowa.

Zasłużony dla swojej gminy

W tym roku Kapituła Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Kunów – Kunowska Żołna, w składzie Aneta Szloser – Tyczyńska – przewodnicząca, Maria Pająk – sekretarz oraz członkowie: Dorota Opara, Aleksandra Ołubiec, Piotr Bek, Marek Sieroń i Cezary Szwajda przedstawiła do wyboru burmistrzowi Kunowa dwie kandydatury.

Burmistrz Lech Łodej, mógł wybrać tylko jednego laureata i został nim właśnie Władysław Gałka.

To znany ludowy rzeźbiarz, samouk. Rzeźbi zarówno w kamieniu jak i w drewnie. Jest autorem kilkunastu prac, które zdobią nie tylko instytucje i okoliczne miejscowości na terenie gminy Kunów, ale także wyjeżdżają poza granice powiatu ostrowieckiego. Należą do nich między innymi rzeźba przedstawiająca zabudowania Fabryki Tektury w Dołach Biskupich, upamiętniająca nieistniejącą już fabrykę z czasów jej świetności; płaskorzeźba z motywem bałtowskiego pałacu, słynnymi bałtowskimi lwami oraz napisem „Stowarzyszenie Pałacowe Wzgórze, Izba Pamięci Szkoły Rolniczej w latach 1946-2013”; krzyż z tablicą pamiątkową i płaskorzeźbą z wizerunkiem twarzy Jezusa w koronie cierniowej i łzą na policzku, przekazany jako dar do Izby Pamięci w Bałtowie; trzy-metrowa figura Matki Bożej z dzieciątkiem na rękach, która powędrowała do jednego z kościołów w Starachowicach; figura Maki Bożej w Dołach Biskupich poświęcona tym, którzy pracowali w miejscowych kamieniołomach i tam zginęli. Jednym z nich był dziadek pana Władysława, który zginął mając 39 lat, przygnieciony blokiem skalnym; jest też wiele przydrożnych figur świętych, kapliczek i płaskorzeźb.

Kolejną pasją Władysława Gałki są pszczoły. Uprawia on gospodarstwo rolne, ale specjalizuje się przede wszystkim w hodowli pszczół. Na swojej posesji, często nazywanej „małymi Bieszczadami” posiada 37 pszczelich rodzin, z których każda ma od 10 do 50 tysięcy pszczół. Dla nich rzeźbi unikatowe ule. Te wyjątkowe domki dla pszczół i wytwory swojej pracy prezentuje podczas różnych uroczystości. W swojej pasiece wybudował również unikatową, zawierającą rzeźbione elementy altankę, pięknie wkomponowaną w to urokliwe miejsce.

- Władysław Gałka to człowiek niezwykle pracowity, skromny i utalentowany. Od wielu lat promuje gminę Kunów na terenie województwa świętokrzyskiego i nie tylko- mówi burmistrz gminy Lech Łodej.- Każda z jego rzeźb jest śladem dla przyszłych pokoleń, zapisem historii rodzinnej miejscowości, czyli Dołów Biskupich, ziemi kunowskiej i powiatu ostrowieckiego.

Nagrody pieniężne

Podczas oficjalnej części Dni Kunowa, uhonorowano również innych, zasłużonych dla miejscowej społeczności mieszkańców. Czek na 59 tysięcy złotych otrzymali piłkarze Stali Kunów, którzy w zakończonym sezonie awansowali do wyższej klasy rozgrywkowej.

Po 5 tysięcy złotych otrzymały natomiast przedstawicielki młodego pokolenia Natalia Bugajska i Kamila Mikos. Dziewczyny trenują niezwykle wymagającą dyscyplinę sportu, jaką jest fitness akrobatyczny, odnosząc sukcesy na arenie ogólnopolskiej i między narodowej.

Podczas tegorocznych Dni Kunowa wiele się działo. Pisaliśmy o tym:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie