Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuły Wędrowca Świętokrzyskiego dla zasłużonych dla turystyki (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Statuetkami Wędrowca Świętokrzyskiego uhonorowano w Światowym Dniu Turystyki zasłużonych dla rozwoju turystyki w regionie. Jest ona z najprężniej rozwijających się branż, a perspektywy ma obiecujące.

Statuetki przyznano w pięciu kategoriach: Przedsiębiorstwa, Osobowości, Atrakcji Gminy i Organizacji. Po raz 11 przyznano także Superwędrowca dla najbardziej zasłużonego dla rozwoju turystyki. Został nim Sandomierz.

Burmistrz miasta Marek Bronkowski zapowiada, że mieszkańcy i władze robią wszystko by miasto było jeszcze atrakcyjniejsze. – Świetnie sprawdziły się dwa pociągi Kielce i Rzeszów – Sandomierz. W przyszłym roku chcemy uruchomić połączenie z Lublinem – zapowiadał burmistrz. – W tym roku odwiedziło nas już pół miliona osób. To więcej na jednego mieszkańca niż w Krakowie. Zapraszam do Sandomierza.

Rzeczywiście Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego potwierdził świetnie wyniki branży turystycznej. Stale rośnie wykorzystanie miejsc noclegowych, przybywa nam gości, ale co ważne turystyka to także miejsca pracy, jest ich 17 tysięcy – mówił.

Urząd Marszałkowski pokusił się o podsumowanie minionych wakacji. Tradycyjnie rekordy bił Bałtów, do którego wybrało się w ciągu dwóch letnich miesięcy 150 tysięcy osób. Bramę Opatowską w Sandomierzu odwiedziło blisko 50 tysięcy, trasę podziemną ponad w Sandomierzu 52 tysiące. 18,5 tysiąca osób przyjechało do Sandomierza pociągiem z Kielc przywożąc 600 rowerów. – Widać, że ludzie ruszają stąd Green Velo, to jest dobry kierunek – mówił Kowalczyk. Z uruchomionego w tym sezonie weekendowego połączenia kolejowego z Buskiem skorzystało blisko 5 tysięcy osób, byli to głównie kuracjusze jadący do Kielc.

Tegoroczne lato było dobre dla Sabatu Krajno – 90 tysięcy zwiedzających a pewnie będzie jeszcze lepiej, bo Sebastian Dańda planuje budowę kolejnej atrakcji (hotel z parterem przeznaczonym na rozrywkę by mieć alternatywę na niepogodę).

Krzyżtopór odwiedziło blisko 85 tysięcy turystów a zamek w Chęcinach 64 tysiące. Od początku roku w Chęcinach było ponad 193 tysiące osób więc miasto pobije kolejny rekord a popularność zawdzięcza różnorodnej ofercie: nocnemu zwiedzaniu, imprezom na zamku.

Na Basenach Mineralnych w Solcu Zdroju kąpało się prawie 57 tysięcy osób a blisko 16 tysięcy skorzystało z zabiegów rehabilitacyjnych, to najlepszy wynik w Polsce. Rawszczyznę, zespół basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim w ciągu 1,5 miesiąca odwiedziło 55 tysięcy osób.

- Odbudowa i rozbudowa Rawszczyzny był jednym z odważniejszych projektów, ale ryzyko opłaciło się – mówi Kowalczyk.- Podobną inwestycję zrealizował Połaniec i ma szansę przyciągnąć mieszkańców Podkarpacia np. z Mielca. Zdaniem dyrektora branża turystyczna będzie się rozwijać, bo przybywać będzie atrakcji. Wiosna mają być otwarte baseny tropikalne Binkowski w Kielcach, otwarty zostanie hotel Termy Słowacki w Busku Zdroju, powstają nowe trasy rowerowe, planuje je na przykład Świętokrzyski Park Narodowy.

Sandomierz wykupił 22 hektary nad Wisłą i będzie realizował Zielony Bulwar – park rekreacji. Kazimierza Wielka jest już uzdrowiskiem. Dobre wieści to także finiszujący Ogród Botaniczny w Kielcach, wznoszony w Umianowicach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej czy wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kopalni krzemienia w Krzemionkach – decyzja ma zapaść w połowie przyszłego roku.

Wędrowcy Świętokrzyscy
Superwędrowcem Świętokrzyskim został Sandomierz. Wśród przedsiębiorstw wyróżniono Agencję Turystyczną Geotravel, która od 9 lat organizuje przyjazdy w Góry Świętokrzyskie i do Sandomierza. Osobowością turystyczną został Piotr Dwurnik, dyrektor i członek zarządu Przedsiębiorstwa Turystycznego Łysogóry oraz dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Atrakcją Turystyczną roku mianowano Baseny Mineralne w Solcu Zdroju, a na tytuł Gminy Turystycznej zasłużył Ostrowiec Świętokrzyski. Kapituła przyznająca tytuły postanowiła w tym roku nagrodzić aż dwie organizacje turystyczne: Lokalne Grupy Działania Dolina Bobrzy - nagrody odebrali Urszula Żelazna i Jarosław Wałek oraz Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża - nagrodę odebrał prezes Piotr Sepioło. Obie opierają się na współpracy kilku gmin, realizują projekty turystyczne uatrakcyjniając pobyt w regionie i dając pracę mieszkańcom.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie