Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza wręczone podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim. Poznaj laureatów (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Laureatka doktor Urszula Stępień oraz Marcin Marzec, Stanisław Adamczak i Wojciech Czerwiec.
Laureatka doktor Urszula Stępień oraz Marcin Marzec, Stanisław Adamczak i Wojciech Czerwiec. UM Sandomierz
Urszula Stępień i ksiądz Piotr Tylec zostali laureatami Nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego, które zostały wręczone w sandomierskim Zamku Królewskim w sobotę, 23 października. Na to niezwykłe wydarzenie przybyły osoby z instytucji kulturalnych, przyjaciele i rodziny laureatów. Gala połączona była z premierą niezwykle wartościowego dla miasta wydawnictwa "Sandomierskie Żywoty Średniowiecznych Władców Polski" autorstwa profesora Feliksa Kiryka, z sandomierskim rozdziałem doktora Romana Chyły.

To wydarzenie miało wielu wspaniałych bohaterów. Tych z pierwszej części, czyli gali sandomierskiej nagrody oraz tych z drugiej części, czyli z premiery wydawniczej.

W kategorii działalności na rzecz regionu, kultury, społeczności lokalnej nagrodę otrzymała doktor Urszula Stępień, kustosz Muzuem Diecezjalnego w Sandomierzu, za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji Muzeum Diecezjalnego.

W kategorii wydawnictwa książkowego nagrodę otrzymał ksiądz doktor Piotr Tylec za publikację "BP. Marian Ryx (1853-1930)".

Wręczenia nagród dokonali: Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz profesor doktor habilitowany Stanisław Adamczak.

Nagroda ma służyć do zachęcenia rozwijania badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalenia odrębności oraz popularyzacji małych ojczyzn. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu jest inicjatorem konkursu imienia Aleksandra Patkowskiego, nagrody przyznawane są osobom oraz instytucjom za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz własnego regionu.

Do konkursu wpłynęło siedem zgłoszeń w obydwu kategoriach spełniających wymogi formalne konkursu. Nominację kategorii otrzymali, oprócz laureatów:

W kategorii: publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu:

- profesor Stanisław Adamczak za pozycję "Mój Sandomierz w latach 1939-2019. ...to co zapamiętałem i pokazali najbliżsi";

- profesor Feliks Kiryk i doktor Roman Chyła za pozycję "Kazimierz Wielki i Sandomierz".

W kategorii: za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak na przykład budżet obywatelski będący szansą na zaangażowanie obywateli:

- Justyna Gamoń Wesołowska, prezes Fundacji GA MON;

- Stowarzyszenie Wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu;

- Barbara i Mieczysław Żelazkowie, rodzina garncarska z Łążka Garncarskiego.

- Serdecznie gratuluję osobom nominowanym oraz laureatom Bonum Publicum. W tym roku ta zaszczytna nagroda została przyznana sandomierzanom. Cieszę się bardzo, gdyż nagroda ma wymiar ogólnopolski i z całego kraju nadesłane zostały zgłoszenia. Wraz z Wojciechem Czerwcem, przewodniczącym Rady Miasta oraz profesorem Stanisławem Adamczakiem, przewodniczącym Jury Nagrody mieliśmy zaszczyt przekazać statuetki i nagrody finansowe - mówi Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

Wyjątkowymi bohaterami drugiej części wydarzenia byli profesor Feliks Kiryk i doktor Roman Chyła, którzy stworzyli piękną, monumentalną, liczącą prawie tysiąc stron księgę "Sandomierskie Żywoty Średniowiecznych Władców Polski".

- To ważne wydawnictwo naukowe jest wspaniałą pozycją, która będzie promowała miasto. Cieszę się niezmiernie, że mogliśmy gościć w Sandomierzu profesora Feliksa Kiryka, postać wybitną w świecie nauki, historyka światowej sławy, specjalistę mediewistę i co najważniejsze dla mnie i naszego miasta Honorowego Obywatela Sandomierza - mówi burmistrz Marcin Marzec. - Dziękuję autorom za wkład pracy w napisanie tego wyjątkowego dzieła. Ponadto dziękuję pozostałym sponsorom za dołożenie swojej cegiełki do wydania tej ważnej książki. Tak samo jak ja czuliście, że będzie to wielka dla miasta sprawa. Dziękuję... Jestem ogromnie szczęśliwy, że samorząd jest częścią tej naukowej misji dwóch wybitnych historyków mistrza profesora Feliksa Kiryka i jego najlepszego ucznia doktora Romana Chyły - dodaje Marcin Marzec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto