Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Bonum Publicum wręczone w Sandomierzu

GOP
1.	Nagrodę dla Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego odebrali Wojciech Czerwiec  i Waldemar Białousz.
1. Nagrodę dla Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego odebrali Wojciech Czerwiec i Waldemar Białousz. Małgorzata Płaza
Nagrody Bonum Publicum imienia Aleksandra Patkowskiego zostały wręczone podczas uroczystości w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Nagrodę w pierwszej kategorii - „za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości” otrzymał Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Staraniem tego działającego od 25 lat stowarzyszenia odrestaurowanych zostało ponad 130 zabytkowych nagrobków znajdujących się na sandomierskich nekropoliach.

- Nagroda ta jest docenieniem społecznej pracy. To praca niełatwa, wymagająca zabiegania o sponsorów, współpracy z mieszkańcami, porozumienia z władzami miasta. Nasze kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków przynoszą bardzo dobre rezultaty finansowe, poprzeczka z roku na rok ustawiona jest coraz wyżej – mówił Wojciech Czerwiec, wiceprezes komitetu.
W drugiej kategorii, za publikację poświęconą Ziemi Sandomierskiej, nagrodę otrzymała Agata Dworzak, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Fabrica Ecclesiae Sandomiriensis. Dzieje, modernizacji wnętrza kolegiaty sandomierskiej w XVIII wieku w świetle badań archiwalnych”.

- Ta nagroda jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Cieszę się, że doceniony został mój kilkuletni trud i prace, podczas których Biblioteka Diecezjalna stała się moim drugim domem – mówiła, odbierając nagrodę, Agata Dworzak.
Wręczone zostały także nagrody w edycji szkolnej, współorganizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Pierwszą nagrodę otrzymały: Agata Marszałek i Weronika Wleciał, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju za opracowanie „Zaczarowane Świętokrzyskie”. Drugą nagrodę przyznano Julii Kaptur i Angelice Borzęckiej z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie za prezentację „Perełka na mapie – Piórków”.

Wyróżnieni zostali: Jakub Sidor z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych numer 1 w Bidzinach za przygotowanie pracy „Historia – Pamięć – Tradycja – Gmina Wojciechowice – ku Niepodległości”; Hubert Różycki z Gimnazjum w Zespole Szkół we Włostowie za prezentację „Utracone piękno – pałac Karskich” oraz Gabriela Grudzień, uczennica Gimnazjum w Publicznym Zespole Szkół imienia Świętego Jana Pawła II w Łoniowie za „Kalendarz Gminy Łoniów – piórkiem kreślony”.
- Celem nagrody jest zachęcenie do kontynuowania działań indywidualnych i zbiorowych, nawiązujących do dorobku Aleksandra Patkowskiego, wyzwalanie aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, zachęcenie do rozwijania badań z zakresu przeszłości oraz dbałości o przestrzeń małych ojczyzn. Cieszy nas fakt, że do konkursu zgłoszono również działania młodych ludzi. Daje to nadzieję, że idee Aleksandra Patkowskiego będą kontynuowane - powiedział Marek Bronkowski.

Laureatom gratulowali między innymi wojewoda Agata Wojtyszek i Dominik Abramowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego.
Była to 14. edycja nagrody. Do konkursu wpłynęło tym razem kilkanaście zgłoszeń z różnych stron Polski.
Zwieńczeniem uroczystości w Zamku Królewskim był występ Grażyny Barszczewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie