Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Kielc za 2021 rok rozdane. Dostali je światowej sławy muzyk, mniszka, sybiraczka, harcerz i inni. Zobaczcie zdjęcia z gali

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Laureaci Nagród Miasta Kielce za 2021 rok.
Laureaci Nagród Miasta Kielce za 2021 rok. Dawid Łukasik
Światowej sławy muzyk, mniszka, sybiraczka, pisarka, działacze społeczni i sportowi zostali wyróżnieni w tegorocznej edycji Nagród Miasta Kielce. Statuetki wręczono po raz 27 w poniedziałek, 28 marca w Kieleckim Centrum Kultury.

Nagrody Kielc za 2021 rok - laureaci

W tym roku nagrodzone osoby zostały wyłonione spośród 22 kandydatów. Otrzymały je osoby, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Nagrody Miasta przyznaje Prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta. Oprócz dziesięciu nagród indywidualnych przyznawane jest także jedno wyróżnienie dla wybranej firmy, stowarzyszenia lub organizacji.

- Wręczenie nagród to dla nas zaszczyt. Te nagrody to symbolika tego czego nie ma za wschodnia granicą - rozpoczął uroczystość prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Karyś podkreślił, że ta uroczystość to drobny hołd dla nagrodzonych nich. - Dziękujemy za Waszą pracę i oddanie - dodał.

Za nagrodę dziękował pianista , finalista Konkursu Chopinowskiego Kamil Pacholec. - Jestem bardzo stremowany, bo na scenie podchodzę do fortepianu a nie do mikrofonu. Cieszę się, że działalność kulturalna jest doceniania przez władze miasta. Mam nadzieję, że będę mógł dalej jak najczęściej prezentować muzykę w Kielcach - dodał.

  • Kamil Pacholec pianista, który jest laureatem prestiżowych - krajowych i międzynarodowych - konkursów pianistycznych, między innymi Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym imienia Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015). W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livoro. Jest laureatem głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benedetti Michelangeli Prize" (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. W roku 2019 na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Paderewskiego zdobył II nagrodę, za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina. Wielokrotnie występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów i Akademicką Orkiestrą Karola Szymanowskiego w Katowicach.
  • Profesor doktor habilitowany Krzysztof Bracha - to historyk, wybitny mediewista, zajmuje się historią kultury polskiego i europejskiego średniowiecza, kaznodziejstwem w Polsce i w Europie Środkowej, dziedzictwem kulturowym łysogórskiego opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu w średniowieczu. Stypendysta wielu zagranicznych instytucji naukowych w Niemczech, Włoszech, Francji i Czech. Autor ponad 200 publikacji naukowych. W 2021 roku został wybrany do prestiżowego grona członków korespondencyjnych Centrum Badań Mediewistycznych w Pradze. Oprócz pracy naukowej, zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej i dziedzictwa kulturowego regionu. Członek Rady naukowej Muzeum Historii Kielc od początków powstania placówki.
  • Grażyna Szkonter prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939, które było zaangażowane w budowę cmentarzy ofiar zbrodni katyńskiej na Wschodzie, w tym jedynego na świecie cmentarza policyjnego w Miednoje. Efektem aktywności prezeski jest budowa pomników, umieszczanie tablic pamiątkowych na terenie województwa świętokrzyskiego i całej Polski. Jest szczególnie zaangażowana w poszukiwania grobów policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1918-1939. Efektem tych działań było odnalezienie ponad dwudziestu grobów na Ziemi Świętokrzyskiej. Prowadzi warsztaty online z młodzieżą oraz z nowo wstępującymi do służby policjantami. Jest również jedną z założycielek oraz sekretarzem Stowarzyszenia „Śniadecczycy".
  • Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które w 2021 roku obchodziło jubileusz 30-lecia istnienia. Organizuje uroczystości patriotyczno-religijne, spotkania z młodzieżą, buduje pomniki, montuje głazy i tablice. Stowarzyszenie organizuje kwesty przykościelne i imprezy charytatywne, z których środki finansowe byty przeznaczane na pomoc dzieciom i młodzieży z Kresów Wschodnich. Przygotowuje też kwesty cmentarne, a datki z nich pozwoliły przeprowadzić specjalistyczne konserwacje ponad 445 zabytkowych obiektów cmentarnych żeliwnych i kamiennych. W okresie działalności Stowarzyszenia zabytkowe pomniki cmentarne było już dwukrotnie poddawanych konserwacji.
  • Halina Rutecka członkini Związku Sybiraków, jako dziecko została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Do Polski powróciła w 1946 roku, w 1954 roku osiedliła się w Kielcach. Była inicjatorką budowy Pomnika Matki Polki Sybiraczki, który powstał w Kielcach i odsłonięto go 23 października 2021 roku. Na zaproszenie szkół prowadzi prelekcje na temat losu Polaków wywiezionych na Sybir. Została odznaczona Srebrną Odznaką za Zasługi dla Sybiraków oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie prawdy wśród młodzieży szkolnej. Została również odznaczona Odznaką za Zasługi dla Kielecczyzny.
  • Siostra Hanna Szmigielska to mniszka benedyktynka, organistka, cytrzystka, dyrygentka specjalizująca się w śpiewie gregoriańskim i muzyce dawnej. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Jako kantor była członkiem Cantores Minores Vratislavienses. Z zespołem tym koncertowała w Polsce i w wielu krajach Europy. Była wykładowcą Alzackiego Centrum Kształcenia Organistów w Strasbourgu, a obecnie Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach. Jest autorką kompozycji chóralnych oraz gregoriańskich wariacji organowych. Koncertowała w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Zainicjowała również działalność Stowarzyszenia Schola Cantorum Kielcensis, które wraz z zespołem rozwija aktywną działalność promującą w Kielcach i regionie świętokrzyskim wysokiej jakości wykonania muzyki dawnej oraz prowadzi związaną z nią dydaktykę.
  • Janusz Ryszard Kowalczyk były działacz sportowy, pracownik Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Kielcach, odpowiedzialny ze rozwój sekcji sportowych: pływania, boksu, szermierki, żeglarstwa, hokeja na trawie, strzelectwa. Nadzorował budowę hali widowisko-sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach, krytej pływali przy Krakowskiej, toru kolarskiego w Radomiu oraz większości stadionów sportowych w regionie. W latach 1964-1970 kierownik nadzorujący budowę, a następnie pierwszy szef Hali Widowiskowo-Sportowej w Kielcach. Był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Kielcach. Kierował pracami przy udostępnieniu dla zwiedzających Jaskini Raj. Od sierpnia 1974 roku dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Łysogóry” w Kielcach, którego był pomysłodawcą i założycielem.
  • Karolina Wilczyńska jest autorką kilkudziesięciu powieści obyczajowych oraz wielu opowiadań. Powieść „Ta druga” jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Świat Kobiety", otrzymała II Nagrodę Czytelniczek na I Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur". Opowiadanie „Pierwsza sprawa posterunkowej Wilk” zdobyło Główne Wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile podczas Festiwalu „Kryminalna Piła". Powieści Karoliny Wilczyńskiej zajmują zawsze czołowe miejsca na listach bestsellerów w kategorii powieści obyczajowych, w 2021 roku znalazły się na liście TOP Empiku. Autorka umieszcza akcje wielu swoich powieści w Kielcach i regionie, opisując miejsca zabytkowe, piękno miasta oraz Gór Świętokrzyskich.
  • Karol Fijałkowski Harcmistrz ZHP, instruktor i wychowawca dzieci i młodzieży, znakomity pedagog i organizator, a także miłośnik historii, pasjonat turystyki, piewca urody ziemi świętokrzyskiej oraz społecznik i patriota. Karol Fijałkowski jest przede wszystkim wielkim społecznikiem, wrażliwym na potrzeby ludzi. Niezależnie od zajmowanych stanowisk kieruje pomocną dłoń ku potrzebującym wsparcia, między innymi „Amazonkom”, kombatantom wszystkich ugrupowań, sybirakom, osobom represjonowanym czy harcerzom. W Kielcach oraz całym województwie świętokrzyskim jest znany powszechnie jako osoba oddana bez reszty harcerstwu, kombatantom i wielu organizacjom pozarządowym. Harcerzem jest od 1965 roku. Od 1973 roku był instruktorem Komendy Hufca Kielce w stopniu harcmistrza. Z dziećmi i młodzieżą spędzał każde wakacje i zimowisko. W okresie stanu wojennego był organizatorem i komendantem Harcerskiego Pogotowia, działającego na rzecz rodzin internowanych, kombatantów, osób samotnych i starszych. To także człowiek ogromnie zaangażowany w rozwój oświaty i inicjatyw społecznych, wśród nich między innymi nadania imienia Szarych Szeregów skwerowi w Parku Miejskim w Kielcach czy organizacji Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Był także radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pierwszej kadencji, kierownikiem Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, dyrektorem Biura Zarządu Świętokrzyskiego Okręgu Polskiego Czerwonego Krzyża. Dał się także poznać mieszkańcom Kielc przez ostatnie dziesięciolecia jako wielki społecznik. Udzielał i udziela nadal pomocy we wszystkich możliwych formach stowarzyszeniom prozdrowotnym.
  • Andrzej Borys fotografik, pomysłodawca i realizator Międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-ECO. Był najdłużej sprawującym funkcję prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Świętokrzyskim. Doprowadził do znacznego powiększenia stanu osobowego Okręgu, który stał się drugim co do wielkości w Polsce. Po latach przerwy w realizacji Biennale Krajobrazu Polskiego, doprowadził do reaktywacji konkursu już w formule Międzynarodowej jako Festiwal Fotografii Krajobrazowej "S-ave the E-art-h" - Kielce 2012. Wówczas Kielce stały się stolicą fotografii Krajobrazowej. Był również pomysłodawcą i realizatorem Międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-EKO. Wziął udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Za twórczość fotograficzną nagradzany wieloma dyplomami i odznaczeniami.
  • Nagroda Specjalna przypadła Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Wśród jego zadań na pierwsze miejsce wysuwa się pobieranie krwi. Pozyskiwanie nowych dawców jest szczególnie trudne w regionie, w którym dominują starsze osoby. Sytuację utrudniła pandemia covid-19. Mimo tak niekorzystnych warunków liczba pobrań w 2021 roku była wyższa niż w roku 2020 roku. W działaniach Centrum znalazło się również zwalczaniem pandemii koronawirusa, polegające na pobieraniu osocza i krwi pełnej od ozdrowieńców.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto