Nagrody miasta Sandomierz Bonum Publicum wręczone. Aleksander Patkowski Honorowym Obywatelem (DUŻO ZDJĘĆ)

s
Tytuł Honorowego Obywatela burmistrz Sandomierza Marcin Marzec wręczył córce Aleksandra Patkowskiego - profesor Hannie Patkowskiej.
Tytuł Honorowego Obywatela burmistrz Sandomierza Marcin Marzec wręczył córce Aleksandra Patkowskiego - profesor Hannie Patkowskiej. Urząd Miasta Sandmierz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Towarzystwo Naukowe Sandomierskie i ksiądz Bartłomiej Krzos otrzymali w niedziele Nagrody Miasta Sandomierz Bonum Publcum imienia Aleksandra Patkowskiego. Podczas niedzielnej uroczystości tytuł Honorowego Obywatela Sandomierza otrzymał Aleksander Patkowski.

W tym roku Nagroda trafiła do Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Nagrodę za najlepszą publikację jury przyznało dla księdza Bartłomieja Krzosa.

Tytuł Honorowego Obywatela dla Aleksandra Patkowskiego wręczył burmistrz Sandomierza Marcin Marzec wręczył córce Aleksandra Patkowskiego - profesor Hannie Patkowskiej.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele sandomierskich instytucji kulturalnych, duchowieństwo, powiatowi i miejscy radni, przyjaciele oraz rodziny laureatów, mieszkańcy miasta oraz młodzież szkolna. Sandomierski samorząd reprezentowali: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Paweł Niedźwiedź zastępca burmistrza oraz Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi.

Po oficjalnym otwarciu XVI edycji sandomierskiego plebiscytu i powitaniu gości, odbyła się laudacja na cześć Aleksandra Patkowskiego wybitnego twórcy regionalizmu, społecznika, redaktora wielu czasopism i wydawnictw, aresztowanego w 1941 roku przez Niemców, zmarłego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Odczytania laudacji dokonał Krzysztof Burek redaktor Zeszytów Sandomierskich, następnie przez Zbigniewa Puławskiego, z którego inicjatywy odbyło się uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza Aleksandrowi Patkowskiemu wygłoszona została mowa okolicznościowa. Uroczystego odczytania uchwały nadającej zaszczytny tytuł dokonał Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, następnie w asyście burmistrza Sandomierza na ręce profesor Hanny Patkowskiej - córki Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza złożyli dokument.

Kolejną częścią wydarzenia było uroczyste wręczenie Nagród XVI edycji Bonum Publicum. Jury w składzie: profesor doktor habilitowany inżynier Stanisław Adamczak - przewodniczący, profesor Hanna Patkowska – córka Patrona Nagrody, Krzysztof Burek – redaktor Zeszytów Sandomierskich, Marek Juszczyk – prezes Oddziału PTTK w Sandomierzu, doktor Dominik Kacper Płaza – dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Aleksandra Pawłowska – przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza w Sandomierzu przyznało Nagrodę Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego w dwóch kategoriach:

- w kategorii “Za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak na przykład budżet obywatelski, będący szansą na zaangażowanie obywateli” nagrodzono Towarzystwo Naukowe Sandomierskie;

- w kategorii “Za publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody” nagrodzony został ksiądz doktor Bartłomiej Krzos za publikację „Przewodnik po dziejach Diecezji Sandomierskiej. Wspólna historia ziem dzisiejszej Ziemi Sandomierskiej w świetle współczesnych opracowań".

Obydwa wybory uzasadnił profesor Stanisław Adamczak - przewodniczący Jury. W uzasadnieniu wyboru Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego podkreślił 25-letnią aktywną działalność na rzecz popularyzowania wśród mieszkańców regionu sandomierskiego nauki, wiedzy i kultury, inicjowanie i koordynowanie badań naukowych w wielu dyscyplinach, organizację konferencji naukowych, spotkań, wykładów i inne istotne przedsięwzięcia. Zaś przy publikacji księdza doktora Bartłomieja Krzosa podkreślił przystępność jego formy, jako dzieła popularnonaukowego oraz zwrócił uwagę, na szeroki zakres tematyczny, a także szeroki obszar terytorialny, do którego odnosi się nagrodzona pozycja książkowa.

Laureaci otrzymali statuetki z rąk profesora Stanisława Adamczaka przewodniczącego jury, Marcina Marca burmistrza Sandomierza oraz Dominika Kacpra Płazy dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Równolegle została rozstrzygnięta XVII edycja Bonum Publicum adresowana do uczniów szkół średnich. W tym roku pierwsze miejsce zdobyła praca Mai Nowak i Sylwii Kubik z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Uczennice opisały życie świętego Wincentego oraz jego troskę o małą ojczyznę. Praca powstała pod kierunkiem Małgorzaty Stępień. Protokół z rozstrzygnięcia konkursu przedstawił publiczności Dariusz Szczygielski nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, następnie nagrody ufundowane przez samorząd wręczył burmistrz Sandomierza, zaś pamiątkowe dyplomy przekazał Krzysztof Zieliński dyrektor I Liceum Collegium Gostomianum.

Gospodarz miasta wraz z przewodniczącym Rady Miasta podziękowali jury za pracę w Komisji Konkursowej.

Miasto Sandomierz informuje ,że celem Nagrody Bonum Publicum - Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego jest zachęta do kontynuowania działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach Aleksandra Patkowskiego, wyzwalanie aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, rozwijanie badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalanie odrębności lokalnych, oraz popularyzacja tak zwanych małych ojczyzn. Nagrodę przyznaje się osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda przyznawana w każdym roku. Prawo do zgłaszania kandydatów do Nagrody mają instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne. Fundatorem Nagrody jest Miasto Sandomierz, natomiast organizatorem - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Aleksander Kazimierz Patkowski żył w latach 1890 - 1942. Twórca regionalizmu, jego teorii i praktyki społecznej. Redaktor wielu czasopism i wydawnictw. Społecznik na miarę swoich niezwykłych czasów. Urodził się 4 marca 1890 roku w Ożarowie. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Wzrastał w rodzinie o tradycjach inteligencko - ziemiańskich. W Sandomierzu ukończył progimnazjum rosyjskie, ale maturę zdobył w cenionym, prywatnym gimnazjum polskim Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Na dwóch znakomitych uniwersytetach; lwowskim i krakowskim studiował klasykę, anglistykę i polonistykę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do rodzinnego Sandomierza i z miejsca przystąpił do organizowania gimnazjum polskiego. Uczył w nim do 1923 roku zyskując opinię wybitnego nauczyciela i wychowawcy. W 1923 roku Aleksander Patkowski wraz ze swoją żoną Zofią przeniósł się do Warszawy, do pracy w Towarzystwie Urządzeń Szkolnych i Laboratoryjnych „Urania". W 1928 roku podjął pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Równocześnie kierował biblioteką tego ministerstwa. Podczas wojny uczył na tajnych kompletach, wiele pisał. 12 stycznia 1941 roku został aresztowany przez niemieckie gestapo i uwięziony na Pawiaku. Zginął 22 marca 1942 roku w Oświęcimiu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca

FUNDATOREM SA PODATNICY !!!

Wy tylko przekazujecie je Osobom

a przy okazji lansujecie swoje geby !

GDZIE OBIETNICE WYBORCZE ?

no prosze cisza

J
J.

Ojojojjjjj!! Śp. Aleksander, honorowy obywatel, będzie bezdomny. Miasto dawno sprzedało ufundowany przez niego pałacyk. Nasuwa się analogia z willą na Żoliborzu, ale ta po Lisie-Kuli poszła w godne ręce.

G
Gość
21 października, 9:47, Pyta maturzysta:

Dawno burgrabiego Wielkiej stopy na zdjęciu nie było.pkt.1kampani z czarnego żuka brzmiał"stworzenie dogodnych warunków do powstania nowych miejsc pracy"Co z realizacją?

No jak znjomki znalazły pracę szczególnie w trybie zamiennym Marcin - Marcinowi albo inaczej PO- ZSL i wszystko jasne

G
Gość

Burmistrzu co z sks wisla

P
Pyta maturzysta

Dawno burgrabiego Wielkiej stopy na zdjęciu nie było.pkt.1kampani z czarnego żuka brzmiał"stworzenie dogodnych warunków do powstania nowych miejsc pracy"Co z realizacją?

Dodaj ogłoszenie