Najdłuższa w Świętokrzyskiem estakada nad rzeką powstanie w ramach budowy obwodnicy Morawicy! Obiekt będzie służyl zwierzętom

Paulina Baran
Paulina Baran

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Najdłuższa w województwie świętokrzyskim, półkilometrowa estakada zostanie wybudowana w ciągu drogi krajowej numer 73 na drugim odcinku obwodnicy Morawicy. Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego tygodnia, ogłoszenie o przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj ukazało się w środę, 21 lipca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i na platformie zakupowej. Wiadomo, że w ramach inwestycji powstaną dwie estakady - nad Czarną Nidą i Morawką, będzie też most nad potokiem Łabędziów z funkcją przejścia dla zwierząt oraz wiadukt drogowy nad drogą powiatową.

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi krajowej numer 73 biegnący nowym śladem, stanowiący obwodnicę Morawicy i Woli Morawickiej o długości około 4,4 kilometra.

Małgorzata Pawelec rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że nowa dwujezdniowa droga klasy głównej ruchu przyspieszonego będzie skomunikowana z budowanym obecnie pierwszym 4-kilometrowym odcinkiem obwodnicy Morawicy w śladzie istniejącej Drogi Krajowej numer 73. W ramach drugiego etapu inwestycji planowana jest budowa i przebudowa skrzyżowań oraz dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego.

- Maksymalny czas na zaprojektowanie i wybudowanie drugiego odcinka obwodnicy to 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Wykonawcy zainteresowani udziałem w postępowaniu przetargowym będą mieli możliwość skrócenia czasu realizacji inwestycji do 36 miesięcy - wyjaśnia Małgorzata Pawelec.

Najdłuższa estakada w regionie świętokrzyskim
W ramach inwestycji zaprojektowane i wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, które na pewno będą robić wrażenie. Powstanie najdłuższa w Świętokrzyskiem estakada nad rzeką Czarna Nida z funkcją przejścia dla zwierząt o długości około pół kilometra, estakada nad rzeką Morawka z funkcją przejścia dla zwierząt dużych o długości około 350 metrów, most nad potokiem Łabędziów z funkcją przejścia dla zwierząt i wiadukt drogowy nad drogą powiatową.

- Obiekt nad Czarną Nidą to najdłuższa estakada w ciągu drogi krajowej w regionie świętokrzyskim. Jej parametry podyktowane wymogami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zapewnią pełną ochronę obszaru Natura 2000 „Dolina czarnej Nidy” - wyjaśnia rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Druga co do długości, ponad 350-metrowa estakada nad Morawką, zostanie zaprojektowana i wybudowana ze względu zidentyfikowane obszary cenne przyrodniczo w dolinie meandrującej rzeki - dodaje.


Poseł Agata Wojtyszek: To niezwykle ważna inwestycja

O tym, że ogłoszenie przetargu jest już ostatnim etapem przed wyłonieniem wykonawcy i wbiciem pierwszej łopaty w plac budowy mówi świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek.

-Kiedy w 2018 roku rozpoczynano pierwszy etap budowy obwodnicy Morawicy, byłam wojewodą świętokrzyskim i bardzo dobrze pamiętam spotkania w Urzędzie Gminy w Morawicy. Trasa z Kielc do Woli Morawickiej była jedną z najbardziej newralgicznych dróg w regionie, dlatego bardzo się cieszę, że pierwszy etap budowy obwodnicy jest na ukończeniu, a kierowcy już mogą korzystać z nowej drogi. Inwestycja ta daje nie tylko szanse na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, ale spowoduje też wzrost bezpieczeństwa mieszkańców i kierowców – podkreślała poseł Agata Wojtyszek. Parlamentarzystka zwraca uwagę na rozwiązania konstrukcyjne, które mają być zastosowane przy budowie drugiego odcinka obwodnicy. - Cała trasa ma mieć docelowo ponad 8 kilometrów długości, powstanie tu najdłuższa w Świętokrzyskiem estakada oraz most nad potokiem w Łabędziowie, wybudowany zostanie wiadukt drogowy nad drogą powiatową. Jestem, przekonana, że nowoczesne komunikacyjne rozwiązania sprawią, że zarówno mieszkańcy, piesi jak i kierowcy będą mogli czuć się tu bezpiecznie - podsumowuje Agata Wojtyszek.

Za kilka miesięcy pojedziemy pierwszym odcinkiem obwodnicy
Trwa budowa pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy od granicy miasta Kielce do miejscowości Brzeziny. Na przełomie sierpnia i września planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac - układanie ostatniej warstwy ścieralnej nawierzchni na ciągu głównym budowanej trasy. Zgodnie z umową I etap inwestycji powinien zakończyć się wiosną 2022 roku. Obecnie na tym odcinku ruch w obu kierunkach odbywa się nową wschodnią jezdnią obwodnicy. Dobiega końca przebudowa jezdni zachodniej i budowa dróg dojazdowych. Realizowane są roboty montażowe. Od ubiegłego roku piesi korzystają z oddanej przed terminem kładki w Bilczy.

Szybciej i bezpieczniej
Docelowo, po wybudowaniu obu odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała około 8,5 kilometra. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku drogi krajowej nr 73 łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Znacznie skróci się czas podróżowania tranzytem, a także czas dojazdu do stolicy województwa świętokrzyskiego z podkieleckich miejscowości. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu życia mieszkańców gminy Morawica. Całą, ponad 8-kilometrową obwodnicą pojedziemy w 2025 roku.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie