Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych odebrali medale (WIDEO, zdjęcia)

Izabela RZEPECKA
Multilaureat: Jan Młynarczyk z I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach.
Multilaureat: Jan Młynarczyk z I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach. Aleksander Piekarski
Najlepsi uczniowie szkół podstawowych w województwie uhonorowani podczas gali na… Uniwersytecie. Niestety do tej pięknej uroczystości było sporo uwag.
Laureaci konkursów przedmiotowych nagrodzeni

Podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla szkół...

Najlepszym uczniom w województwie gratulowali wicekurator oświaty, Grzegorza Bień i Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Zawodowego
Najlepszym uczniom w województwie gratulowali wicekurator oświaty, Grzegorza Bień i Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli Aleksander Piekarski

Najlepszym uczniom w województwie gratulowali wicekurator oświaty, Grzegorza Bień i Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli
(fot. Aleksander Piekarski)

W piątek, 28 marca na auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla szkół podstawowych. Przy okazji odbyła się prezentacja projektu unijnego adresowanego do laureatów.

- Nie ma nic piękniejszego niż śledzenie sukcesów uczniów. Osiągnięć nie można jednak mierzyć jedną miarą. Wszystko zależy od predyspozycji konkretnego ucznia - przypomniała Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Podkreśliła, że to rodzice są pierwszymi osobami, które powinny motywować młodych ludzi do pracy i pomóc im uwierzyć w swoje możliwości.

PRZED NIMI WYZWANIA

Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się w konkursie humanistycznym, matematyczno-przyrodniczym i sprawdzającym wiadomości z języka angielskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział około 9,5 tysiąca dzieci, a w gronie najlepszych - laureatów znalazło się 85 osób. Na szczególne uznanie zasługuje wyczyn Jana Młynarczyka z I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach, który zdobył laury we wszystkich konkursach. W historii konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych na pewno zapisze się też rodzeństwo "Hajduczków". Trojaczki: Michał, Małgorzata i Joanna Hajduk z Kielc znalazły się w gronie 33 laureatów konkursu humanistycznego.

Uczniowie otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale, atlasy multimedialne i artystyczne upominki. Wyróżniono też nauczycieli, którzy przygotowywali ich do konkursu.

Wręczenie nagród było połączone z inauguracją projektu unijnego Świętokrzyski System Wspierania Talentów - Fascynujący Świat Nauki" adresowanego do laureatów. Weźmie w nim udział 384 uczniów, w tym 70 ze szkół podstawowych. Projekt ma charakter pilotażowy. Przez rok uczestnicy będą uczyć się między innymi wykorzystania nowoczesnych technologii. Mają im w tym pomóc pracownicy naukowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

To był wyjątkowy dzień dla nauczycieli. Ich praca również została doceniona.

To był wyjątkowy dzień dla nauczycieli. Ich praca również została doceniona. Łukasz Zarzycki

To był wyjątkowy dzień dla nauczycieli. Ich praca również została doceniona.
(fot. Łukasz Zarzycki)

NUDA…KONTROLOWANA

Aula Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego kieleckiego Uniwersytetu pękała w szwach. Na galę przybyli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też rodzice i dziadkowie. Wiele osób krytycznie odnosiło się do organizacji uroczystości. Zawiedzeni wcześnie opuszczali salę. - Uroczystość była długa i nużąca dla dzieci w tym wieku. Szkoda, bo to laureaci powinni być bohaterami dzisiejszego dnia. Tymczasem dominowały przemówienia dotyczące działań uczelni. Może organizatorzy mieli dobre intencje, ale w ten sposób nie robi się uroczystości dla młodych ludzi - powiedziała nam jedna z nauczycielek, która chciała zachować anonimowość. Takich opinii było więcej.

Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które było organizatorem uroczystości zgadza się z tym, że było zbyt ciasno. - Weźmiemy to pod uwagę przy gali dla gimnazjalistów. Nie przewidzieliśmy, że na podsumowanie przybędzie tyle osób. W poprzednich latach nie przyjechało tak wielu rodziców i dziadków wyróżnionych dzieci - zapewnia.

Tłumaczy, że przemówień uniknąć się nie dało. Miejsce też nie zostało wybrane przypadkowo. - Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest naszym strategicznym partnerem, jeśli chodzi o realizację projektu "Świętokrzyski System Wspierania Talentów - Fascynujący Świat Nauki". Stąd przemówienia dotyczące zaplecza naukowego uczelni. Nauczyciele akademiccy będą przygotowywać projekty badawcze dla laureatów, a uczniowie mają uczestniczyć w warsztatach na uniwersytecie - wyjaśnia Jacek Wołowiec. Ma też powstać specjalna platforma e-learningowa, na której laureaci i pracownicy naukowi będą mogli dzielić się doświadczeniami.

- Podsumowanie konkursów połączyliśmy z inauguracją projektu, bo takie są wymagania unijne: projekt musi zostać zaprezentowany - podsumowuje Jacek Wołowiec. Dodaje, że cała uroczystość trwała 2,5 godziny, więc udało się przeprowadzić ją zgodnie z planem.

(Od lewej) Natalia Dytkowska oraz najbardziej utalentowane trojaczki w województwie: Małgorzata, Joanna i Michał Hajduk to laureaci konkursu humanistycznego.
(Od lewej) Natalia Dytkowska oraz najbardziej utalentowane trojaczki w województwie: Małgorzata, Joanna i Michał Hajduk to laureaci konkursu humanistycznego. Wszyscy uczęszczają do Szkół Podstawowej numer 2 w Kielcach. Na zdjęciu z nauczycielkami: Teresą Kozłowską i Agnieszką Pastuszkiewicz-Wróbel. Łukasz Zarzycki

(Od lewej) Natalia Dytkowska oraz najbardziej utalentowane trojaczki w województwie: Małgorzata, Joanna i Michał Hajduk to laureaci konkursu humanistycznego. Wszyscy uczęszczają do Szkół Podstawowej numer 2 w Kielcach. Na zdjęciu z nauczycielkami: Teresą Kozłowską i Agnieszką Pastuszkiewicz-Wróbel.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Szkoła Podstawowa w Ćmińsku może pochwalić się trójką laureatów konkursu matematycznego-przyrodniczego. Od lewej: Grzegorz Żak, Jakub Romanek i Cezary
Szkoła Podstawowa w Ćmińsku może pochwalić się trójką laureatów konkursu matematycznego-przyrodniczego. Od lewej: Grzegorz Żak, Jakub Romanek i Cezary Moskal. W przygotowaniach wspierali ich nauczyciele: Iwona Radlica-Kita, Grzegorz Szlefaraski i Jolanta Korba. Łukasz Zarzycki

Szkoła Podstawowa w Ćmińsku może pochwalić się trójką laureatów konkursu matematycznego-przyrodniczego. Od lewej: Grzegorz Żak, Jakub Romanek i Cezary Moskal. W przygotowaniach wspierali ich nauczyciele: Iwona Radlica-Kita, Grzegorz Szlefaraski i Jolanta Korba.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Niemal wszystkim laureatom w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli rodzice. Na zdjęciu Julia Iwaniuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Połańcu
Niemal wszystkim laureatom w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli rodzice. Na zdjęciu Julia Iwaniuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Połańcu z mamą Anną. Łukasz Zarzycki

Niemal wszystkim laureatom w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli rodzice. Na zdjęciu Julia Iwaniuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Połańcu z mamą Anną.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie