Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsza praca jednak na "państwowym"

Kamil Wojtczak
Aż 70 procent pracowników administracji państwowej stwierdziło, że ponownie ubiegałoby się o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia.
Aż 70 procent pracowników administracji państwowej stwierdziło, że ponownie ubiegałoby się o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia.
W której branży warto pracować, żeby nie narzekać? Badania wskazują na sferę budżetową. Ale niektóre firmy prywatne też nie są złe.

Najbardziej zadowoleni z pracy są pracownicy administracji państwowej, a najmniej osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem - wynika z opublikowanych kilka dni temu wyników badań TNS OBOP.
Badania zostały przeprowadzone w oparciu o tak zwany Indeks Satysfakcji Pracowników. Indeks odzwierciedla poziom ogólnej satysfakcji osób zatrudnionych w danej firmie lub branży. Może on przyjmować wartości punktowe od -50 do +200.

NIE ZAMIENILIBY PRACY NA INNĄ

Okazuje się, że najbardziej usatysfakcjonowani ze swojej pracy są pracownicy administracji państwowej - ich wynik to 53 punkty. Aż 60 procent z nich, na podstawie własnego doświadczenia, poleciłoby swoim znajomym instytucje, w których pracują. A aż 70 procent stwierdziło, że ponownie ubiegałoby się o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia.

Do najbardziej zadowolonych grup należą również pracownicy hoteli i restauracji (52 punkty), a także pośrednictwa finansowego, branży budowlanej oraz usług (49 punkty).
NIE LUBIĄ SWOJEJ ROBOTY

Najmniej zadowolone ze swojej pracy są osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem (21 punktów). 27 procent z nich nie poleciłoby swoim znajomym miejsca, w którym pracują, natomiast ponad jedna trzecia badanych 36 procent z tego sektora nie ubiegałaby się ponownie o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia.

Niski poziom zadowolenia charakteryzuje także pracowników branży produkcyjnej (34 punkty). Jedna trzecia z nich wskazała w badaniu na małe zaangażowanie w pracę swoich współpracowników, a 31 procent stwierdziło, że nie poleciłoby swoim znajomym firmy, w której pracuje.

Wśród niezadowolonych ze swojej pracy znajdują się również osoby pracujące w handlu, ochronie zdrowia, opiece socjalnej, transporcie oraz górnictwie.

SATYSFAKCJA PONIŻEJ ŚREDNIEJ

Ogólna satysfakcja Polaków zatrudnionych na stałe lub czasowe umowy o pracę kształtuje się na poziomie 43 punktów. Oznacza to umiarkowany poziom satysfakcji z pracy.

- Wynik ten jest jednak niższy o 6 punktów w stosunku do roku 2007, a także o 16 punktów niższy od średniej wartości indeksu dla Europy - komentuje Beata Durka, lider sektora badań finansowych i usług profesjonalnych TNS OBOP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie