V Święto Zalewajki w Hucie Szklanej
Na domowym zakwasie, żeberkach, z ziemniakami, czosnkiem i majerankiem przygotowały świętokrzyskie gospodynie na coroczny konkurs najsmaczniejszą z naszych zup, czyli zalewajkę świętokrzyską. Przepisów strzegły jednak jak oka w głowie.
Na V Świętokrzyskim Święcie Zalewajki w smakowitym pojedynku o tytuł najlepszej zalewajki zmierzyło się w niedzielę, 9 sierpnia, w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej 26 zespołów z dwunastu gmin powiatu kieleckiego.
Najsmaczniesza z Rykoszyna
Jury wybrało najsmaczniejszą, oceniając smak zup, estetykę podania oraz zgodność przygotowania z tradycją. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została zalewajka pań z Koła Gospodyń Wiejskich Rykoszyn w gminie Piekoszów. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń ze Skorzeszyc, a trzecie Lubrzanka w gminie Masłów.
Zupa na świńskim ogonie
Podczas konkursu królową zup gotowały drużyny reprezentujące wszystkie gminy powiatu kieleckiego, a wśród nich: Spółdzielnia Socjalna Pod Jodłami, Stowarzyszenie Kobiet Jagienka, Stowarzyszenie Kreatywne Bilczanki, Zaborzanie Zespół Folklorystyczny, Sekcja Kulinarna Nowinianki, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy Kowalanki, Zespół Ludowy Bobrzanki, Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie, pani Agnieszka Tatar, Wzdolskie Kołowrotki oraz koła gospodyń wiejskich w Snochowicach, Wolanie, Górno, Modrzewianki, Dąbrowianki, Lubrzanka, Alebabki, Lechowianki, Wola Jachowa, Porąbki, Rykoszyn, Skorzeszyce, Bieliny, Leszczyny, Radlinianki, Huta Podłysica.
- Chociaż zalewajka to z pozoru jedna z najproszych zup do wykonania. Okazuje się, że można ją przygotować na tysiąc sposóbów. Między innymi wykorzystując do tego świńskie bądź wołowe ogony, a żeby nadać jej wyjątkowy smak także wodę źródlaną - mówi Zofia Kowalczewska, z Koła Gospodyń Wiejskich Lubrzanka w gminie Masłów. - Nasza także jest wyjątkowa, bo ugotowana na zakwasie z serwatki, czego nie widziałyśmy u innych pań - dodała. Ze śmietaną i grzybami ugotowały zalewajkę "Kowalanki", z Kowali w gminie Sitkówka Nowiny. - Naszym zdaniem ten dodatek czyni z zupy taką, która nie ma sobie równych - mówiły doświadczone kucharki.
Na ludową nutę
Kulinarne zmagania uatrakcyjniły występy ludowych zespołów: Zespołu Śpiewaczego Echo Łysicy, Kapeli Bielińskiej, Zespołu Ludowego Makoszanki, Kapeli Sami Swoi, Zespołu Ludowego Śwarne Kakonianki, Zespołu Ludowego Bobrzanki, Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Radlina i Gminy Górno, Zespołu Śpiewaczego Kopcowianki, Kapeli z Kakonina, Koła Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki, Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie. Na zakończenie imprezy wystąpił Zespół Góralski Sykowni.
Podczas festynu można też było wziąć udział w grach i konkursach nawiązujących do wydarzenia, które prowadzili średniowieczni rzemieślnicy.
SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto