Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewno jak złoto! Najcenniejszym handlowano koło Włoszczowy. Zobacz co osiągało najwyższe ceny [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Podczas spotkania handlowego w Nadleśnictwie Włoszczowa
Podczas spotkania handlowego w Nadleśnictwie Włoszczowa Dorota Święcka
Blisko 350 metrów sześciennych najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów zostało sprzedane na VI Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego. Submisję rozstrzygnięto 27 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa, gdzie znajdował się plac, na którym zgromadzono drewno. Pochodziło ono z 16 nadleśnictw. Największe kwoty płacono za drewno za drewno z okolic Pińczowa i Włoszczowy.

Oferty zakupu złożyło 7 podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz stolarki i ekskluzywnych mebli, a także gontów z modrzewia. Sprzedano 100% oferowanego surowca dębowego i modrzewiowego.

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy poszukiwany przez firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein.

Rekordowa sztuka dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Pińczów, za metr sześcienny zapłacono aż 3 430 złotych (8 849 za sztukę o długości 6,90 metra i średnicy 69 centymetrów). Charakteryzował się on szczególną barwą drewna, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Zakupiła go firma FRAMPOL z siedzibą w Tomaszkowie. Natomiast najwięcej drewna dębowego zakupiła firma Kompan z siedzibą w Olsztynie.

Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 233 metrów sześciennych tego surowca. Średnia cena za metr sześcienny wyniosła 2 291 złotych.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 70 metrów sześciennych, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha z tamtejszego nadleśnictwa odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 682 złotych za metr, ale najdrożej szła olcha z okolic Włoszczowy - pomad tysiąc złotych za metr. Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Uzyskano średnią cenę 1 412 złotych za metr sześcienny.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że dobrym kierunkiem jest specjalizacja w kierunku wyselekcjonowanego dębu, który jest poszukiwany przez nabywców. Kolejne spostrzeżenie dotyczy potwierdzenia marki, jaką jest olcha włoszczowska i ugruntowana pozycja modrzewia. Nie byłoby jednak efektów gdyby nie wspólny wysiłek wszystkich pracowników zaangażowanych w submisję, w tym brakarza regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie