Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze teatrzyki, a w nich kukiełki i pacynki. W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach rusza wyjątkowa wystawa [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Muzeum Zabawek w Kielcach zaprasza na wystawę najmniejszych teatrzyków a w nich przeogromnych ilości kukiełek. Otwarcie wystawy nastąpi w piątek 14 maja.

„Tyci, tyci przedstawienie...jak na dużej scenie” to zaproszenie do świata domowych teatrzyków: tych składanych, wycinanych, które bez problemu można ożywić samemu.

- Najstarsze pokazywane u nas teatrzyki domowe pochodzą z XIX wieku – tłumaczy Katarzyna Hodurek- Kiek,która wraz z Jackiem Gonciarzem jest kuratorem wystawy. - Pudełkowa forma, scenografia zmieniana przy pomocy kręcenia korbką i grająca pozytywka – to magia tego teatrzyku. Rozpalał on wyobraźnię dzieci. Teatrzyk, którym w latach 30. ubiegłego wieku bawił się jeden z naszych darczyńców został nawet nazwany „Klituś - Bajduś”.

Wiele z pokazywanych teatrzyków jest własnością muzeum, ale równie wiele użyczyło jedno z najstarszych kieleckich przedszkoli numer 43 przy ulicy Astronautów. Placówka przez lata gromadziła teatrzyki, które od lat 60. produkowano z myślą o szkołach, przedszkolach. - I cieszyły się one ogromną popularnością – dodaje kuratorka. - Lalki – kukiełki były robione ręcznie i projektowane przez artystów a scenariusze tych bajek pisali literaci. Tematyka była typowa: o smoku wawelskim, krasnoludkach, panu Twardowskim.

Na wystawie można obejrzeć różne typy lalek wykorzystywanych w teatrze, są także najstarsze telewizyjne pacynki z dobranocki Jacek i Agatka.

Ich autorem jest Adam Kilian, artysta, który współpracował z Teatrem Lalki i Aktora Kubuś. I to właśnie zaprojektowane przez niego kukiełki pokazywane są w drugiej części wystawy. Zbiory Kubusia obchodzącego 65 rocznicę istnienia są bardzo interesujące i cenne.

Otwarcie wystawy nastąpi w piątek 14 maja, w kolejne dni muzeum będzie zapraszało na spotkania, warsztaty, zabawy związane z tą wystawą. Gościem jednego z nich będzie aktorka Ewa Lubacz.

- Chcemy by wizyta na wystawie była inspiracją dla dzieci, rodziców, nauczycieli do zabawy w teatr – mówi Katarzyna Hodurek-Kiek. - Stworzenie go ze zwykłych przedmiotów jest proste a opowiadanie historii, odgrywanie scen bardzo wspomaga rozwój dzieci. I jest wspaniałym zajęciem, kiedy trzeba siedzieć w domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie