Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejsze ciągniki i maszyny zjeżdżają do Kielc. W środę, 18 stycznia ruszają Targi Sadownictwa i Warzywnictwa

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W środę, 18 stycznia w Kielcach ruszają Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, uważane za największe takie wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. W halach wystawienniczych Targów Kielce miejsca zajmują już pierwsze mega nowoczesne maszyny - są między innymi ciągniki z kabinami całkowicie przeszklonymi, autonomiczne roboty, które sterowane GPS-em wykonują prace w polu bez człowieka. Zobaczcie zdjęcia oraz film.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa - 311 wystawców z całego świata

Trwają przygotowania do największych w Polsce Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Od środy, 18 stycznia do czwartku, 19 stycznia producenci najlepszych maszyn rolniczych zaprezentują się w Targach Kielce. 311 wystawców, w tym 50 zagranicznych firm z 15 krajów, między innymi z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga, będzie prezentowało ofertę, a w niej ciągniki, kombajny, maszyny, urządzenia i wyposażenie, chłodnie i przechowalne, konstrukcje chroniące uprawy, nawozy, środki ochrony, biostymulanty.

Ciągnik Landini na wąskich kołach z wysokim prześwitem między kołami będzie idealny do pracy przy wysokich roślinach, ponieważ zwyczajnie ich nie zn
Ciągnik Landini na wąskich kołach z wysokim prześwitem między kołami będzie idealny do pracy przy wysokich roślinach, ponieważ zwyczajnie ich nie zniszczy. Krzysztof Krogulec

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa. Z Nadarzyna do... Kielc

Organizowane w Polsce od 13 lat Targi Sadownictwa i Warzywnictwa są uważane za największe takie wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej, jako specjalistyczna wystawa branżowa dla producentów owoców i warzyw. Nieczęsto zdarza się, by duża wystawa rolnicza zmieniała lokalizację na kilka tygodni przed zaplanowanym terminem. Tak wydarzyło się w przypadku Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które zamiast w Nadarzynie koło Warszawy, odbędą się w Kielcach. Data pozostaje bez zmian i będzie to środa i czwartek 18-19 stycznia 2023. Rejestracja dla zwiedzających trwa na tsw.pl, wstęp jest bezpłatny.

Ten sprzęt, przypominający nieco łazik marsjański to robot autonomiczny Orion. Maszyna jeździ po polu bez kierowcy, jest sterowana za pomocą GPS.
Ten sprzęt, przypominający nieco łazik marsjański to robot autonomiczny Orion. Maszyna jeździ po polu bez kierowcy, jest sterowana za pomocą GPS. Krzysztof Krogulec

Specjalistyczne ciągniki do pracy w sadach i na uprawach warzyw

Jak podczas poprzednich edycji, tak i teraz na targach wystawią się firmy z kraju i zagranicy. Zwiedzający przyjrzą się propozycjom specjalistycznych ciągników do pracy między rzędami drzewek i krzewów oraz na uprawach warzyw. W halach już zajmują miejsce znane firmy. Rolsad przywiozła pojazdy marki Solis. AMG pokaże ciągniki Landini wraz z nowością Rex 4 z automatyczną skrzynią biegów. Hydro-Masz zaprezentuje kompaktowe ciągniki TYM, zaś Agri - Handler - uniwersalne traktory marki Steyr. Zwiedzający przyjrzą się też nowościom marki Iseki – będą ciągniki do pracy w sadach i ogrodnictwie. Traktory do pracy w warzywach i między rzędami zaoferują też Massey Ferguson i Deutz – Fahr, zaś przedsiębiorstwo Elrol przywiezie ciągniki marki Lovol - będą nowości. Nowych pojazdów nie braknie też na stoisku marki McCormick.

Kombajny zastępujące pracę wielu osób

Najnowsze kombajny do zbioru owoców na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa zaprezentuje producent Dom-Wid Dominik Widarski. Będzie to potężna maszyna do zbioru jabłek, śliw i wiśni, a także urządzenie do zbierania jabłek przemysłowych. Nowy kombajn do zbioru jabłek, ale o zupełnie innej konstrukcji, pokaże firma Grunner. Zobaczymy też maszynę do zbierania jabłek przemysłowych wyprodukowaną przez Centrum Wsparcia Technicznego Sadownictwa CWTS. Zadaniem tych konstrukcji jest usprawnienie prac i obniżenie kosztów.

Landini Rex 4. Ten model ciągnika nie wymaga zmiany biegów. Szklane drzwi i cała kabina sprawiają, że rolnicy obserwują podłoże, na którym pracuje maszyna.
Landini Rex 4. Ten model ciągnika nie wymaga zmiany biegów. Szklane drzwi i cała kabina sprawiają, że rolnicy obserwują podłoże, na którym pracuje maszyna. Szczelna kabina sprawia, że nie przenikają przez nią opary z oprysków. Krzysztof Krogulec

Maszyny wykonujące kilka robót jednocześnie

Ten sam cel mają producenci warzyw. Ciekawą nowością targów dla nich będzie maszyna, która ułatwi prace związane ze ściółkowaniem - formuje zagon z wykorzystaniem aktywnej glebogryzarki i aktywnego wału dogniatającego, rozkłada agrowłókninę, obsypuje jej brzegi, wycina otwory tam, gdzie mają być sadzone rośliny i rozkłada przewody nawadniające. Przywiezie ją przedsiębiorstwo Agrimpex, które zaprezentuje także folię biodegradalną i kompostowalną w glebie, a jej zastosowanie także zmniejsza ilość robót przy uprawie. Pomocne są też sadzarki karuzelowe i chwytakowe do rozsady, sadzarki szkółkarskie, pielniki z opryskiwaczem, które na targi przywiezie firma Solan. Agri - Handler pokaże robot autonomiczny Robotti, który sam wykonuje zabiegi w polu.

Opryskiwacze pod wymiary sadów

Ofertę maszyn uzupełnią opryskiwacze - m.in. od firm Agrola - do sadów, na plantacje warzyw i krzewów, Dominiak - zaoferuje urządzenia do oprysków zbudowane pod indywidualne wymiary sadu, a także nowość – system antyznoszeniowy ciecz opryskową.

Tak prezentują się opryskiwacze z opatentowanym systemem, który zabezpiecza przed utratą cieczy opryskowej. W takim sprzęcie nic się nie zmarnuje.
Tak prezentują się opryskiwacze z opatentowanym systemem, który zabezpiecza przed utratą cieczy opryskowej. W takim sprzęcie nic się nie zmarnuje. Krzysztof Krogulec

Konstrukcje uniezależniające od pogody

Na pracach z maszynami prowadzenie upraw sadowniczych i warzywniczych się nie kończy. Dla licznych produkcji potrzebne są także tunele foliowe, konstrukcje chroniące uprawy przed deszczem i gradem, a także systemy nawadniania, które zapewniają bezpieczeństwo wzrostu i uniezależniają od warunków pogodowych. Takiej oferty na targach w Kielcach nie braknie. Nowością będzie samowentylacyjny system okrywania Covering VOEN, dzięki któremu możliwy jest wcześniejszy zbiór owoców.

Przechowywanie i pakowanie

Owoce i warzywa po zbiorach wymagają odpowiedniego sposobu przechowywania, więc w wydarzeniu wezmą udział też przedsiębiorstwa zajmujące się chłodnictwem i przechowalnictwem – m.in. Enreco, firmy dostarczające maszyny do sortowania i pakowania owoców oraz warzyw – między innymi Milbor PMC, Sorpac, STAS. Sunpack i Wimar zaprezentują szeroki wybór materiałów do pakowania ręcznego i automatycznego. Zaś Sinclair zaoferuje etykiety, maszyny do etykietowania i wsparcia technicznego.

Właściciele plantacji owoców i warzyw znajdą więc na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa wszelkie pojazdy, maszyny i urządzenia, dzięki którym ich prace będę efektywniejsze i mniej kosztowne. Wydarzenie w Targach Kielce w środę i czwartek, 18 i 19 stycznia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie