Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy odcinek programu Top Model nagrywano w skarżyskim Wtórpolu! Poznaj niezwykłe kulisy [WIDEO, zdjęcia]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W sortowni firmy Wtórpol w Skarżysku – Kamiennej powstawała część odcinka popularnego programu telewizyjnego Top Model. Poświęcony był ekologii. Przed uczestnikami postawiono niełatwe zadanie.

W poniedziałek telewizja TVN wyemitowała najnowszy odcinek ósmej serii cieszącego się ogromną popularnością programu Top Model. Wzięło w nim udział dziewięcioro finalistów; Klaudia El Dursi, Ania Jaroszewska, Olga Kleczkowska, Kinga Wawrzyniak, Sandra Dorsz, Klaudia Chojnacka, Stanisław Obolewicz, Michał Gała i Dawid Woskanian. Jedno z trzech zadań, jakie otrzymali do wykonania, związane było z modnym obecnie hasłem „zero waste”, promującym wykorzystywanie rzeczy codziennego użytku, szczególnie ubrań możliwie jak najdłużej, bez wyrzucania ich.

Nagrywali we Wtórpolu

Producenci o pomoc poprosili firmę Wtórpol Leszka Wojteczka, która w Skarżysku – Kamiennej ma jedną z największych na świecie sortownię tekstyliów. Nawiązano współpracę – w efekcie uczestnicy Top Model wraz z ekipą filmowców pojawili się w Skarżysku, gdzie spędzili cały dzień. Finalistów przywitał kielczanin Michał Piróg w hali, gdzie ze zużytych ubrań produkowane jest paliwo alternatywne. Na miejscu czekali też eksperci - Areta Szpura - felietonistka magazynu Glamour, Ismena Dąbrowska – z portalu Glamour.pl, oraz znany projektant mody Mariusz Przybylski.

Robiło wrażenie!

Uczestnicy programu byli pod wrażeniem skarżyskiego zakładu. Zobaczyli linie sortownicze i produkcyjne – tam czekała na nich pierwsza część zadania. Podzielono ich na zespoły i wraz z pracownikami stanęli przy linii sortowniczej. W krótkim czasie musieli wybrać ubrania i dodatki z przesuwającej się taśmy - mieli na to zaledwie 5 minut. Jednak nie wiedzieli, co dalej będą musieli zrobić z odzieżą. Zaprowadzono ich do hali eksportowej, gdzie w boksach zbudowanych z bel posortowanych tekstyliów czekały stanowiska krawieckie. Mieli za zadanie stworzyć z wybranych ubrań nowe stylizacje, które później zaprezentowali na wybiegu. Na szczęście do pomocy mieli doświadczone krawcowe z firmy Dana ze Skarżyska Kościelnego. Czas był ograniczony, więc szybko ruszyli do pracy. Efekt był imponujący.

Nie warto marnować

Ta część odcinka Top Model miała pokazać, że wyrzucanie niepotrzebnych ubrań i „fast fashion” to dziś duży problem na całym świecie. Skarżyski Wtórpol rocznie przetwarza ponad 65 milionów kilogramów odzieży, zbieranej do specjalnych kontenerów na terenie całej Polski.

- Poddajemy je w 100% recyklingowi. Gdyby nie trafiły do nas, znalazłyby się na wysypiskach śmieci – informuje Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, działającej przy Wtórpolu. Eco Textil otrzymuje z przetwarzania odzieży pieniądze na działalność charytatywną. Dlatego fundacja mogła przekazać potrzebującym ponad 6 000 rowerów rehabilitacyjnych, oraz otworzyć ponad 200 bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, a ostatnio – pierwszą w Polsce, darmową, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie