Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Ile osób nazywa się tak samo jak Ty? Zobacz najnowsze dane ze stycznia 2023 roku - 07.02.2023

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Oto TOP 25 najpopularniejszych nazwisk. Zobacz, które nazwiska uplasowały się na najwyższych lokatach na kolejnych slajdach.
Oto TOP 25 najpopularniejszych nazwisk. Zobacz, które nazwiska uplasowały się na najwyższych lokatach na kolejnych slajdach. Polska Press
Prawie każdy zna jakiegoś Nowaka, a niektórzy nawet kilku. Trudno się temu dziwić, bo w Polsce jest to najczęściej występujące nazwisko. Nosi je ponad 200 tysięcy osób. Sprawdź, jakie nazwiska znalazły się wśród 25 najpopularniejszych i ile osób nazywa się tak samo, jak Ty.

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Oto TOP 25

W rejestrze PESEL znajduje się ok. 400 tys. różnych nazwisk. Na stronie dane.gov.pl opublikowano właśnie aktualne wykazy nazwisk z 30 stycznia 2023 r. Na liście znalazło się ponad 363 tys. nazwisk męskich i ponad 389 tys. nazwisk noszonych przez kobiety. Brakuje jedynie tych, które noszą pojedyncze osoby.

Od wielu lat najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak. Co ciekawe, jest to najczęściej występujące nazwisko w Czechach i Słowenii. Tam pisze się je nieco inaczej – Novák.

W porównaniu z danymi sprzed roku, w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych nazwisk w Polsce zaszły niewielkie zmiany. Z zestawienia wypadli Dąbrowscy, a na ich miejsce wskoczyli Woźniakowie. Na przykładzie najpopularniejszych nazwisk, widać, jak maleje populacja Polaków. W 2022 r. liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o 143 tysiące. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ujemny przyrost naturalny jest odnotowywany od 2012 roku.

Zobacz więcej:

W galerii znajdziesz TOP 25 najpopularniejszych nazwisk żeńskich i męskich. Możesz sprawdzić, ile osób nazywa się tak samo, jak Ty.

Jakie jest pochodzenie polskich nazwisk?

Polskie nazwiska zaczęły się kształtować u schyłku średniowiecza i mają bardzo zróżnicowaną genezę. Mogą pochodzić od zawodu, odnosić się do cech fizycznych lub charakteru, a także nawiązywać do nazw pospolitych: zwierząt, roślin, przedmiotów. Niektóre z nazwisk związane są z miejscem urodzenia lub pochodzenia, mogą pochodzić od nazw etnicznych. Zdarzają się również nazwiska pochodzące od imion lub takie brzmiące tak samo, jak imiona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie