Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpyszniejsze ciasto? Sernik! Zobacz najlepsze przepisy

Elżbieta Święcka
Podstawą sernika jest twaróg. Powinien być zmielony trzykrotnie - wtedy sernik nie będzie miał grudek, a jego konsystencja będzie kremowa. Do zwartych serników używamy twarogu tłustego i mielimy go tylko dwa razy.
Podstawą sernika jest twaróg. Powinien być zmielony trzykrotnie - wtedy sernik nie będzie miał grudek, a jego konsystencja będzie kremowa. Do zwartych serników używamy twarogu tłustego i mielimy go tylko dwa razy. Archiwum
Podpowiadamy, jak upiec ten najpopularniejszy smakołyk. A przepisów na niego nie brakuje.

Puszysty, delikatny sernik to ciasto, które uwielbia chyba każdy. Jego przygotowanie to czasem trudna sztuka. Ale stosując się do naszych podpowiedzi i korzystając z najlepszych przepisów upieczenie wyśmienitego sernika nie sprawi nikomu kłopotu.
Polskie serniki znane i cenione są też na świecie. Istnieje kilka rodzajów serników, które różnią się przede wszystkim konsystencją, co wynika najczęściej z zastosowanych do ich przygotowania rodzajów sera. Do klasycznych, zwartych serników pieczonych, jak krakowskiego, powinniśmy używać twarogu. Serniki o kremowej konsystencji, na przykład nowojorski, najlepsze będą z dodatkiem serków kremowych, takich jak mascarpone. Natomiast serków o rzadkiej konsystencji, zwłaszcza homogenizowanych, warto używać przede wszystkim do serników na zimno.

Garść porad, by sernik wyszedł idealnie
Masy serowej nie powinniśmy ubijać za długo. Im mniej będzie napowietrzona, tym mniej opadnie.
Jajka. Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywna masę i dodajemy do niej cukier. Mamy wtedy pewność, że piana jest na tyle mocna, by utrzymać puszystość masy serowej i nie opaść. Żółtka od razu mieszamy z serem.
Mąka do sernika powinna być zawsze przesiana, wtedy zostaje napowietrzona przez co wpływa na wysokość wypieku.
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Pamiętajmy więc, by odpowiednio wczeęniej wyjąć je z lodówki.
Sposobem na to, aby sernik nie pękł nam podczas pieczenia jest kąpiel wodna. Formę musimy wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową i wstawić do drugiego większego naczynia. Następnie napełniamy większą formę wodą, do połowy formy, w której pieczony będzie sernik. Innym sposobem jest położenie półkę niżej od formy z sernikiem, naczynia z wodą.
Sernik pieczemy w temp. nie wyższej niż 180 stopni Celsjusza (bez termoobiegu), jeśli nie lubimy długo czekać. Natomiast najlepszy sernik wychodzi w niskich temp. 120-160 stopni Celsjusza i pieczeniu około 1-1,5 godz.. Im sernik dłużej się piecze tym ma ładniejszą strukturę i nie pęka.
Jeśli sernik mocno się przypieka od góry możemy go przykryć folią aluminiową lub papierem do pieczenia.
Po upieczeniu sernika nie należy wyjmować od razu z piekarnika. Pozostawiamy go, aż do wystygnięcia, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ryzyko opadnięcia.
Sernik zaraz po upieczeniu lekko drży. Jest to normalne, dopiero po całkowitym wystudzeniu nabiera odpowiedniej konsystencji. Po wystudzeniu powinien być wstawiony do lodówki na min. 12 godz. po tym czasie jest odpowiedni do podania.

Sernik z masą krówkową
Składniki: ciasto: 1 szklanka mąki, 5 łyżek cukru pudru , 100 g margaryny, 2 żółtka, duża szczypta soli; masa serowa: 1 kg sera trzykrotnie zmielonego, 1 szklanka cukru pudru, 6 jajek, 50 g margaryny, 400 g masy krówkowej o smaku kakaowym, 5 łyżek mąki ziemniaczanej, 5 łyżek mąki pszennej, 1 łyżka cukru waniliowego, szczypta soli; polewa: 1 tabliczka gorzkiej czekolady, 1 łyżka margaryny, 3 łyżki mleka.
Przygotowanie: Mąkę wymieszać z cukrem pudrem i solą. Dodać margarynę i posiekać nożem. Dodać żółtka i zagnieść ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Potem ciastem wylepić formę (20 cm na 25 cm) wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 20 minut. Masa serowa: margarynę rozpuścić i przestudzić. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem. Cały czas ubijać i dodawać porcjami ser,roztopioną margarynę oraz mąki wymieszane z cukrem waniliowym. Masę serową podzielić na dwie równe części. Do jednej dodać masę krówkową. Białka ubić z solą na sztywna pianę. Do każdej z mas dodać połowę białek i dokładnie wymieszać. Na upieczone ciasto wlewać porcjami na przemian obie masy. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 stopni i piec około 60 minut. Po wystudzeniu udekorować sernik polewą czekoladową i posypać np. płatkami migdałowymi. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z margaryna,dodać mleko i dokładnie wymieszać.Gotową polewą polać sernik.
Monika Piekarska

Czekoladowy sernik na zimo
Składniki: 500 g serka mascarpone, 300 śmietany 30 proc., 300 g gorzkiej czekolady, 3/4 szklanki cukru; do wyłożenia tortownicy biszkopty okrągłe, wiśnie bez pestek.
Przygotowanie: Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, śmietanę ubić. Mascarpone utrzeć z cukrem, dodać roztopioną czekoladę i wymieszać. Potem dodać ubitą śmietanę oraz wiśnie (mogą być mrożone, świeże lub z kompotu. Ja dałam mały słoik konfitury z całymi wiśniami) i delikatnie wymieszać. Masę przełożyć do tortownicy wyłożonej biszkoptami. Wstawić do lodówki na minimum 8 godzin. Przed podaniem udekorować wiórkami kokosowymi.
Monika Piekarska

Sernik krakowski
Składniki: ciasto: 1,5 szklanki mąki pszennej, 8 łyżek cukru pudru, 125 g masła, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 1 jajko; masa serowa: 1 kg półtłustego twarogu, 8 jajek, 100g miękkiego masła, 1 szklanka i 3 łyżki cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 100 g rodzynek; lukier: sok z 1 cytryny, 150g cukru pudru, 1 białko; ponadto: 1 białko do posmarowania pasków i lukru, pergamin.
Przygotowanie: Ciasto. Ze wszystkich składników szybko zagnieść ciasto i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Z ciasta odkroić 1/3 część, odłożyć z powrotem do lodówki . Pozostałe ciasto rozwałkować na bardzo cienki placek, wyłożyć nim dno formy o rozmiarach 35x25 centymetrów, ponakłuwać widelcem. Podpiec w temperaturze 170 stopni przez 15 minut. Masa serowa: Twaróg zmielić. Masło, 200 g cukru i cukier wanilinowy utrzeć na krem , ucierając dodawać po 1 żółtku i łyżce twarogu, aż do skończenia składników. Białka ubić na sztywną pianę z pozostałym cukrem. Pianę dodać do masy serowej razem z mąką ziemniaczaną i rodzynkami. Sernik: Masę serową wyłożyć na ciasto . Resztę ciasta cienko rozwałkować i radełkiem wykroić paski o szer. 1 cm. Z pasków ułożyć na serniku kratkę, posmarować ją białkiem. Piec około.50-60 min. w temperaturze 170 stopni . Upieczony i wystudzony sernik polać lukrem. Lukier: Wycisnąć sok z cytryny, dodać cukier puder i białko, utrzeć.
Koło Gospodyń z Tuplic

Sernik z kawą
Składniki: 80 dag sera do serników, 1 łyżka rozpuszczalnej kawy, 1 łyżeczka kakao, 10 dag miękkiego masła, 20 dag cukru, 2 łyżeczki cukru waniliowego z wanilia, szczypta soli, 4 jajka, 7,5 dag śmietany 12 proc., 2 opakowania budyniu waniliowego, polewa do dekoracji.
Przygotowanie: Kawę połączyć z 5 łyżkami gorącej wody. Płyn podzielić na dwie części i przelać do osobnych szklanek. Do jednej dodać 1 łyżeczkę kakao i wymieszać, po czym ostudzić. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym oraz ze szczypta soli. Zmiksować na puszysta masę. W między czasie dodając po 1 jajku. Dołożyć ser,śmietanę oraz budyń. Wymieszać (niezbyt długo). Masę serową podzielić na 3 części i rozłożyć do osobnych misek. Pierwszą wymieszać za pomocą trzepaczki z kawą, drugą - z kawą i z kakao, a trzecią pozostawić bez dodatków. Formę 20 cm (może to być tortownica lub inna forma) wyłożyć pergaminem. Zwracając uwagę na to, aby dokładnie przylegała w rogach do naczynia. Blaszkę można też wysmarować tłuszczem i oprňszyć bułką tartą. Na spód wyłożyć masę jasną bez dodatków, po czym wyrównać łopatka. Na pierwszej masie rozsmarować część kawową i ponownie lekko wygładzić wierzch ciasta.Na koniec wyłożyć masę z kakaowo-kawową,po czym wyrównać. Ciasto piec przez 50 minut w temperaturze 160 stopni. Ostudzić w piekarniku lekko uchylając jego drzwiczki.
Danuta Rozmys, autorka bloga Kocurkowa Kuchnia Babuni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie