Najszybciej w historii

Kazimierz Cuch <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Na starcie biegu stanęło 122 zawodników z kilku krajów, w tym trzech Kenijczyków. K. Cuch
Wśród mężczyzn bieg wygrał Michael Karonei, Kenijczyk reprezentujący bydgoskiego Zawiszę. K. Cuch

(fot. K. Cuch)

Już VII Międzynarodowy Bieg Uliczny im. Stanisława Staszica w Brodach Iłżeckich na dystansie 10 km zgromadził na starcie 122 zawodników z kilkudziesięciu miast i miejscowości Polski oraz ze Słowacji, Ukrainy i Kenii. Trzej czarnoskórzy zawodnicy z tego kraju sprawili, że bieg należał do najszybszych w historii.

Były wśród tej plejady amatorów biegania kobiety i niepełnosprawni. Zawodnicy rywalizowali o puchar prezesa Zakładów Górniczo-Metalowych w Zębcu i cenne nagrody, ufundowane przez licznych sponsorów. Jerzy Stąporek, prezes ZGM Zębiec, był honorowym starterem głównego biegu. Poprzedziło go 14 biegów dla dzieci i młodzieży, z udziałem ponad 100 zawodników, w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. Tę rywalizację rozgrywano tylko na bieżni stadionu Pod Zaporą.

W biegu głównym zwyciężył 24-letni Michael Karonei, Kenijczyk z Zawiszy Bydgoszcz z czasem 30.06 przed swoim rodakiem z tego samego klubu Paulem Negetich (30.14) i Aleksandrem Gołownickim z Ukrainy (31.00). Dopiero czwarte miejsce zajął trzeci z Kenijczyków. Międzynarodową imprezę sportową zakończył festyn dla wszystkich mieszkańców gminy i okolic. Na program wspólnej zabawy złożyły się pokazy ratownictwa, jazdy konnej, występy zespołów, plenerowa strzelnica i dyskoteka trwająca do godzin wieczornych.