Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w powiecie włoszczowskim. Przeżyjmy to jeszcze raz

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
14 stycznia podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej powiat włoszczowski pobił rekord, gromadząc przeszło 113 tysięcy złotych.
14 stycznia podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej powiat włoszczowski pobił rekord, gromadząc przeszło 113 tysięcy złotych. Rafał Banaszek
Październikowe wybory samorządowe, które doprowadziły między innymi do zmiany władzy powiatu włoszczowskiego oraz listopadowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były najważniejszym wydarzeniem mijającego roku.

Styczeń

3 stycznia Zarząd Powiatu odwołał Joannę Ochał z funkcji dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie. Jednym z powodów był brak porozumienia z władzą powiatu oraz lekarzami z oddziału wewnętrznego I, któremu groziło zamknięcie. Był to czwarty zwolniony dyrektor naszego szpitala w ciągu czterech ostatnich lat. Joanna Ochał kierowała ZOZ-em przez półtora roku. Obowiązki dyrektora powierzono kierownikowi kadr Sławomirowi Sobańskiemu (który z niespełna czteromiesięczną przerwą pełni tę funkcję do dziś).

14 stycznia odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pięć sztabów WOŚP z powiatu włoszczowskiego zgromadziło łącznie ponad 113 tysięcy złotych, bijąc ubiegłoroczny rekord aż o 13 tysięcy. To był najbardziej udany finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym powiecie w 26-letniej historii. Wszystkie sztaby ustanowiły swoje nowe rekordy w zbiórce publicznej. Włoszczowa z siedmioma miejscowościami zebrała 66,5 tysiąca złotych, Bukowa z Mieczynem, Cieślami i Czostkowem – 26,3 tysiąca, Secemin – 7,2 tysiąca, Radków – 6,7 tysiąca, Krasocin – 6,4 tysiąca.

23 stycznia w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie odbyła się pierwsza rozprawa o znieważenie komunistycznego pomnika partyzantów polskich i radzieckich w Rząbcu, który oblało czerwoną farbą trzech młodych mężczyzn z powiatu koneckiego. Wyrok zapadł 6 marca. Sąd umorzył postępowanie z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu. 19 kwietnia, na mocy ustawy dekomunizacyjnej, rozebrano pomnik rząbiecki z 1952 roku (wcześniej zmieniono kontrowersyjny napis na tym obelisku, ale to nie pomogło w jego ocaleniu).

30 stycznia otwarto we włoszczowskim szpitalu jeden z najnowocześniejszych w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy, dostosowując go do współczesnych standardów.

Luty

9 lutego we włoszczowskim Domu Kultury Fundacja Jesteśmy Blisko zorganizowała wieczór charytatywny pod hasłem „Razem zbudujmy dom - pomóżmy Państwu Jachimowskim”. Dochód z niego oraz darowizn pieniężnych i rzeczowych w wysokości 60 tysięcy złotych przeznaczono na odbudowę domu rodziny Jachimowskich z Damian – podopiecznych fundacji, którym w lutym 2017 roku spalił się doszczętnie dom.

11 lutego w Szpitalu imienia Jana Pawła II we Włoszczowie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Mszę świętą odprawił biskup kielecki ordynariusz Jan Piotrowski. Po nabożeństwie biskup odwiedził pacjentów hospicjum stacjonarnego i oddziału dziecięcego.

13 lutego marszałek województwa z burmistrzem gminy i starostą powiatu wmurowali kapsułę czasu (kamień węgielny) pod budowę Przedszkola Samorządowego we Włoszczowie wraz z pierwszym w historii żłobkiem. Budowę zakończono 3 października – uroczyste oddanie do użytku nastąpi w połowie stycznia 2019 roku. Inwestycja kosztowała 9 milionów złotych, z czego 2,5 miliona dofinansowania pozyskano z Unii Europejskiej, a 400 tysięcy złotych z rządowego programu „Maluch plus”. To była najważniejsza inwestycja minionej kadencji.

13 lutego burmistrz Włoszczowy podpisał z marszałkiem województwa preumowę na kompleksową rewitalizację miasta – jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych ostatniego półwiecza. Cała inwestycja pochłonie 22,6 miliona złotych, z czego 15,3 miliona pozyskano z Unii Europejskiej. W ciągu dwóch najbliższych lat Włoszczowa zdecydowanie wypięknieje, a jej wygląd zmieni się na dziesiątki lat.

Marzec

7 marca odbyło się XVI Forum Kobiet Powiatu Włoszczowskiego – największa w powiecie impreza dla pań z okazji ich święta. Przybyło ponad 400 pań. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Siła Kobiet”.

10 marca krasocińscy druhowie uratowali życie mieszkance, która dostała zawału. Wykorzystali zakupiony przez gminę defibrylator. To była pierwsza taka akcja ratownicza w Krasocinie.

28 marca Iwona Gdula, dotychczasowa główna księgowa w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie została powołana na stanowisko skarbnika powiatu. Zastąpiła Józefę Puto, która po blisko 20 latach pracy odeszła na emeryturę. Jednak nie na długo, gdyż już 11 maja, po 1,5 miesiącu sprawowania funkcji nowa skarbniczka została zwolniona dyscyplinarnie przez starostę i oskarżona o defraudację publicznych pieniędzy (14 maja odwołała ją też z funkcji Rada Powiatu). Sprawa trafiła do prokuratury, która postawiła byłej skarbniczce zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz przywłaszczenie mienia powierzonego w kwocie 25,2 tysięcy złotych.

Kwiecień

4 kwietnia we włoszczowskim Domu Kultury marszałek województwa przekazał burmistrzowi umowę na dofinansowanie projektu „Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców Gminy Włoszczowa”, która opiewała na kwotę ponad 2 milionów złotych. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 mieszkańców. Instalacji nie ma jednak do dziś. Podobnie jest w pozostałych gminach naszego powiatu (niektóre nawet wycofały się z projektu). Powodem były zbyt wysokie przetargi na to zadanie oraz brak chętnych wykonawców. Inwestycje przesunięto na 2019 rok.

W dniach 6-8 kwietnia Włoszczowę po raz pierwszy w historii nawiedziła kopia figury świętego Michała Archanioła z Włoch. Przez 3 dni rzeźba znajdowała się w parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników.

13 kwietnia podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach umowę na dofinansowanie budowy łącznicy kolejowej w Czarncy, dzięki której podróż Centralną Magistralą Kolejową z Kielc do Warszawy skróci się o około pół godziny. Powstaną też nowe połączenia stolicy naszego województwa z innymi miastami w kraju. Łącznica ma być gotowa do końca kwietnia 2019 roku. Wartość zadania to około 52,5 miliona złotych, w tym dofinansowanie unijne stanowi przeszło 36 milionów.  

22 kwietnia we Włoszczowie odbyły się obchody 76. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz msza święta w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27 i 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz innych formacji zbrojnych. Było to największe doroczne święto AK w naszym mieście.

23 kwietnia zawieszono działalność oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego Szpitala imienia Jana Pawła II we Włoszczowie. Powodem wygaszenia ginekologii był przede wszystkim brak kadry lekarskiej oraz duże straty, które generował ten oddział (około 1,6 miliona złotych w zeszłym roku), a także spadająca z każdym rokiem liczba porodów. We wrześniu Rada Społeczna szpitala zaopiniowała pozytywnie likwidację oddziałów, a stosowna uchwała miała być podjęta przez Radę Powiatu pod koniec października, jednak do tego nie doszło z uwagi na wybory samorządowe i zmianę władz powiatu.

23 kwietnia 32-latni Adrian Bochnia z Warszawy został powołany na stanowisko dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie. Był najmłodszym dyrektorem szpitala od ponad 20 lat i piątym szefem ZOZ-u w ciągu czterech ostatnich lat. Funkcję pełnił zaledwie 3 miesiące – 27 lipca złożył niespodziewanie wypowiedzenie z pracy. 32-latek był najkrócej urzędującym dyrektorem naszego szpitala w historii.

Maj

4 maja 349 maturzystów z trzech szkół ponadgimnazjalnych we Włoszczowie przystąpiło do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Sesja egzaminacyjna trwała do 26 maja. Wyniki matur poznaliśmy 3 lipca. Tradycyjnie najlepszy w powiecie włoszczowskim wśród liceów ogólnokształcących był „Sikorski”. Jeśli chodzi o technika - bezkonkurencyjny okazał się „Czarniecki”. W „Sikorskim” zdało 99 procent absolwentów, w „Czarnieckim” - około 97 procent, w „Staszicu” – ponad 85 procent.

5 maja we włoszczowskim rynku na Placu Wolności odbyła się majówka pod hasłem “Reymont w gościnie u Hetmana”. Niespodziewanym gościem imprezy był marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Niestety nie dotarła gwiazda wieczoru – popularna grupa disco-polo i dance Long&Junior.

20 maja orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Kurzelowa świętowała 100-lecie powstania. 2 lata temu ten sam jubileusz obchodziła miejscowa jednostka strażacka.

28 maja rozpoczął się we Włoszczowie trzydniowy finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Było to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. W turnieju rywalizowało około 100 niepełnosprawnych zawodników z 7 województw.

Czerwiec

3 czerwca Ochotnicza Straż Pożarna w Dzierzgowie obchodziła 100-lecia powstania. Wiekowa jednostka otrzymała w prezencie nowy samochód pożarniczy, sprzęt ratownictwa medycznego oraz Złoty Znak Związku OSP RP.

3 czerwca przy Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie odbyła się Rodzinna Familiada z okazji Dnia Dziecka. Imprezę zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego i 20-lecia powiatu włoszczowskiego.

10 czerwca ulicami Włoszczowy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Polska rodziną silna!”. Było to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Uczestniczyło w nim kilkuset mieszkańców, władze samorządowe powiatu i gminy, harcerze, strażacy, policjanci, młodzież szkolna. Marsz zakończył piknik rodzinny. Tego dnia Marsze dla Życia i Rodziny przeszły ulicami około 60 miejscowości w całym kraju.

Dwie drużyny z Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie stanęły na podium 41 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w dniach 5-7 czerwca w Przelewicach (województwo zachodniopomorskie). Zespół ze szkoły podstawowej został mistrzem Polski, zaś gimnazjum zajęło 3 miejsce w kraju. Mateusz Trzebiński został indywidualnym mistrzem Polski w kategorii gimnazjów. W dniach 6-9 września włoszczowska „jedynka” reprezentowała Polskę na XXXIII Europejskim Turnieju Edukacji Drogowej (ETEC) w Budapeszcie, gdzie zdobyła 8 miejsce.

9 czerwca na Stadionie sportowym imienia Mariana Górskiego we Włoszczowie firma ZPUE świętowała hucznie swoje 30. urodziny. Na jubileuszowym pikniku rodzinnym wystąpiła znana belgijska piosenkarka Kate Ryan, legendarny zespół Oddział Zamknięty, formacja Łobuzy i kabaret Smile. Imprezę poprowadził znany prezenter telewizyjny Maciej Dowbor.

9 czerwca Szkoła Podstawowa numer 2 imienia Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej obchodziła 50-lecie powstania.

12-13 czerwca w Białymstoku (województwo podlaskie) drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w finale centralnym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasi reprezentanci odnieśli też spektakularny sukces w klasyfikacji indywidualnej, zajmując całe podium. Mistrzem Polski został Adrian Józefowski.

16 czerwca na terenie Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Veteran Club VC 19-78 MC Poland Chapter Włoszczowa zorganizował zbiórkę krwi w ramach akcji Motoserce. Zebrano łącznie 24 litry. W paradzie motocyklowej wzięła udział rekordowa liczba około 150 motocyklistów. Był to największy zlot w powiecie włoszczowskim.

21 czerwca rozpoczęło się trzydniowe świętowanie Dni Włoszczowy. Na scenie wystąpiły legendy polskiego rocka lat 80-tych: Róże Europy, Sztywny Pal Azji i Kobranocka, a także popularny zespół disco-polo Bayer Full, a na finał – grupa Ich Troje.

Lipiec

1 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Kossowie obchodziła 100-lecie powstania. Jednostka została uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i kraju.

5 lipca burmistrz Włoszczowy wręczył nominacje dwóm nowym dyrektorom szkół podstawowych. Od 1 września dyrektorem szkoły w Koniecznie została Ewa Adrianowicz - geograf z Kielc. Natomiast w Kurzelowie kierownictwo placówką objął dotychczasowy nauczyciel wychowania fizycznego Norbert Celebański.

8 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Olesznie obchodziła podwójny jubileusz. 100 lat skończyła jednostka, a 95 lat działająca przy niej orkiestra dęta. Z okazji jubileuszu oleszyńska jednostka została uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina wraz z grupą taneczną Aplauz wygrała po raz trzeci z rzędu X Ogólnopolski Przegląd Paradnych Orkiestr Dętych, który odbył się w dniach 28-29 lipca w nadmorskiej miejscowości Rowy.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina wraz z grupą taneczną Aplauz wygrała po raz trzeci z rzędu X Ogólnopolski Przegląd Paradnych Orkiestr Dętych, który odbył się w dniach 28-29 lipca w nadmorskiej miejscowości Rowy.

Sierpień

9 sierpnia Rada Powiatu, pod silną presją społeczną, podjęła jedną z najważniejszych uchwał – poręczyła 5 milionów złotych pożyczki dla szpitala na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Ówczesny dyrektor szpitala Adrian Bochnia chciał 14 milionów, opozycja w radzie 10 milionów, ale ostateczne zdecydowano o 5 milionach kredytu zaciągniętych na okres 10 lat. Pieniądze te rozeszły się błyskawicznie na spłatę części wierzycieli.

W dniach 22-23 sierpnia podczas prac ekshumacyjnych między Bebelnem a Rogienicami znaleziono szczątki 15 żołnierzy niemieckich. Znajdowały się w zbiorowym dole tuż przy drodze powiatowej. Przy szkieletach natrafiono na 8 nieśmiertelników. Szczątki z czasów II wojny światowej zabrano na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

25 sierpnia, dokładnie w rocznicę rozpoczęcia inwestycji, mieszkańcy Kuzek otworzyli Dom Ludowy, który budowali przez 21 lat. To była historyczna chwila.

25 sierpnia otwarto uroczyście nowo wybudowane Publiczne Przedszkole w Seceminie. To była najważniejsza inwestycja minionej kadencji samorządu. Pochłonęła 5 milionów złotych, z czego połowę pozyskano z Unii Europejskiej. Głównym inicjatorem był wójt gminy Tadeusz Piekarski. 4 września nowy obiekt poświęcił osobiście biskup kielecki Jan Piotrowski.

Po 44 latach i 14 dniach pracy w Urzędzie Gminy Krasocin odeszła na zasłużoną emeryturę długoletnia skarbnik Ewa Kanios. 30 sierpnia jej obowiązki powierzono Dorocie Jackiewicz.

Wrzesień

2 września po raz pierwszy od 14 lat odbyły się we Włoszczowie Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. To była największa impreza masowa w naszym powiecie w tym roku i wielka promocja Włoszczowy w regionie. Uczestniczyło w niej około 10 tysięcy osób. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrało dzieło z powiatu ostrowieckiego (Bałtowa). Gwiazdą imprezy wojewódzkiej była piosenkarka disco-polo Shazza.

3 września z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przy Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie otwarto uroczyście nowe przedszkole samorządowe. Po kilkunastu latach od likwidacji starego przedszkola rozpoczęła działalność nowa placówka oświatowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

11 września rozpoczęła się przebudowa ulicy Jędrzejowskiej we Włoszczowie – jednej z najważniejszych dróg wojewódzkich w mieście. 12 września, tuż przy ZPUE odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji z udziałem władz wojewódzkich. Remont ulicy Jędrzejowskiej jest pierwszym etapem budowy układu obwodnicowego Włoszczowy, na który mieszkańcy czekają od ponad 40 lat i który ma ruszyć wiosną 2019 roku.

16 września na Placu Wolności we Włoszczowie odbył się finał akcji społecznej Rower pomaga. Pięcioro dzieci z gminy Włoszczowa dostało w prezencie po rowerze. Wszystko dzięki temu, że nasi mieszkańcy przejechali od wiosny na jednośladach ponad 200 tysięcy kilometrów.

23 września rozpoczęła się wielka akcja poszukiwania dawcy szpiku dla 5-miesięcznego Kubusia Grzyba z Włoszczowy, u którego zdiagnozowano w czerwcu ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dla Kuby zorganizowano wcześniej kilka zbiórek krwi, podczas których udało się zebrać prawie 50 litrów. 29 września ulicami Włoszczowy przeszedł wielki marsz solidarności i odbył się koncert w ramach akcji „Włoszczowa dla Kubusia”. Akcja przyniosła efekt. W listopadzie Kubuś Grzyb znalazł swojego bliźniaka genetycznego, jednak nie był gotowy na przeszczep z powodu nawrotu choroby.

23 września w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym odbył się wielki festyn „Włoszczowa rybą i lasem stoi”, nawiązujący do wcześniejszych Targów Runa Leśnego. Gwiazdą wieczoru był zespół rockowy Jary Oddział Zamknięty.

Stanisław Skóra – długoletni prezes włoszczowskiej mleczarni odszedł na zasłużoną emeryturę. 28 września na gali pożegnalnej w Domu Kultury podziękowano mu za 46 lat pracy na rzecz rozwoju Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i stabilizacji cen mleka.

28 września we włoszczowskim rynku na Placu Wolności miała miejsce inauguracja kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Była to pierwsza konwencja wyborcza w powiecie włoszczowskim, na której przedstawiono lokalnych kandydatów do samorządów.

Październik

8 października odwiedziła Włoszczowę wicepremier rządu Beata Szydło. Spotkanie wyborcze zorganizowano w sali widowiskowo-kinowej imienia Przemysława Gosiewskiego. Przybyło około 300 osób. Cztery dni wcześniej, 4 października również we włoszczowskim Domu Kultury gościł Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

14 października w miejscu dawnej bażanterii rodu Niemojewskich, na terenie Fundacji Folwark Podzamcze odbył się IV Hubertus Ziemiański.

15 października, z okazji 12. rocznicy powstania włoszczowskiego peronu, na stacji kolejowej Włoszczowa Północ odsłonięto tablicę poświęconą byłemu premierowi Przemysławowi Gosiewskiemu. W wydarzeniu wzięła udział rodzina zmarłego 8 lat temu polityka. Na uroczystość przybył też wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tablica powstała z inicjatywy  Bartłomieja Dorywalskiego, obecnego wicewojewody świętokrzyskiego.

21 października odbyły się wybory samorządowe w naszym kraju. Zmieniła się władza w Starostwie Powiatowym –do rządów doszło Prawo i Sprawiedliwość. Nowym starostą został Dariusz Czechowski. Zmienił się też wójt najmniejszej gminy Radków – został nim w drugiej turze 4 listopada Jarosław Dominik. W pozostałych gminach naszego powiatu burmistrz i wójtowie zostali wybrani w pierwszej turze na kolejne, pięcioletnie kadencje. Do Sejmiku Województwa dostali się Jolanta Tyjas i Artur Konarski. Frekwencja wyborcza w powiecie włoszczowskim wyniosła 57,13 procent. W wyborach startowało łącznie 336 kandydatów, którzy walczyli o 107 mandatów radnych.

Listopad

10 listopada, w wigilię narodowego święta, na rynku w Olesznie odsłonięto pomnik niepodległościowy. Stanął on w miejscu dawnego, nieistniejącego od wielu lat kamiennego obelisku, który wybudowano w 1928 roku w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, dzięki staraniom ówczesnej właścicielki dóbr Oleszna Celiny Niemojewskiej i który został zniszczony w czasie II wojny światowej.

11 listopada świętowaliśmy z wielką pompą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To było największe wydarzenie państwowe tego roku. W niektórych gminach uroczystości trwały po kilka dni, a kulminacja nastąpiła w dniach 9-11 listopada. Oddaliśmy hołd niepodległej przy pomnikach, w szkołach, poprzez sport, taniec, śpiew, na balach i wieczornicach patriotycznych. We Włoszczowie główne uroczystości odbyły się na Placu Konstytucji 3 Maja.

11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Szkoła Podstawowa w Kluczewsku również świętowała wiek istnienia. Na budynku placówki odsłonięto okolicznościową tablicę.

16 listopada, w wieku 53 lat zmarł niespodziewanie we włoszczowskim szpitalu Ryszard Maciejczyk, były starosta i wicestarosta. Jego pogrzeb odbył się 20 listopada. W ostatnim pożegnaniu Maciejczyka uczestniczyły setki osób.

21 listopada obyły się we Włoszczowie pierwsze sesje nowych rad. Wielkie zmiany nastąpiły w starostwie. Nowy Zarząd Powiatu utworzyli: Dariusz Czechowski – starosta, Łukasz Karpiński – wicestarosta, Rafał Pacanowski i Małgorzata Gusta – członkowie. Przewodniczącym Rady Powiatu został Zbigniew Matyśkiewicz.

24 listopada w Villi Aromat zorganizowano już po raz trzeci wielką kolację charytatywną. Zebrano ponad 54 tysiące złotych, które przeznaczono na sfinansowanie rocznej rehabilitacji niepełnosprawnego Bartoszka Kubicy. Podczas wydarzenia ogłoszono także wyniki plebiscytu Latarnik 2018 Fundacji Jesteśmy Blisko. Tytuł ten trafił do Sławomira Krzyśka, strażaka-ochotnika z Moskorzewa, który otrzymał czek na 5 tysięcy złotych na realizację wybranego celu społecznego.

28 listopada 39-letni doktor nauk prawnych Bartłomiej Dorywalski objął urząd wicewojewody świętokrzyskiego. Powołał go na to stanowisko dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Dorywalski zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Bętkowskiego, który kilka dni wcześniej został wybrany marszałkiem województwa.

Grudzień

1 grudnia Szkoła Podstawowa imienia Wincentego Przybyszewskiego w Bebelnie świętowała dwa wielkie wydarzenia – jubileusz 80-lecia istnienia oraz otwarcie nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego o sztucznej nawierzchni, które kosztowało blisko 680 tysięcy złotych.

Grzegorz Krzywonos, kierownik włoszczowskiego kina Muza, jako pierwszy w historii mieszkaniec naszego powiatu został powołany do Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych Grupy Południe. 12 grudnia we Wrocławiu, jako jedyny z 11-osobowego gremium tej rady, został nagrodzony tytułem Honorowego Tytana Pracy za wybitne zasługi w zakresie edukacji promocji filmowej.

18 grudnia w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie odbył się jeden z najpiękniejszych koncertów świąteczno-operowych w jego 19-letniej historii. „Zaczarowany świat operetki i musicalu” obejrzało około pół tysiąca widzów. Furorę zrobił najlepszy duet operowy, jaki do tej pory występował we Włoszczowie - Iwona Socha i Paweł Skałuba. Artystom zgotowano kilka bisów.

Gminy powiatu włoszczowskiego podjęły nowe uchwały dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców. We wszystkich samorządach, oprócz Moskorzewa wzrosły zdecydowanie opłaty za śmieci segregowane i zmieszane – w niektórych nawet trzykrotnie. Podwyżka cen spowodowana była wysokimi przetargami, których samorządy nie spodziewały się. Kwoty z przetargów muszą teraz pokryć mieszkańcy każdej gminy - samorządy nie mogą dopłacać do śmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie