Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe kosmiczne zawody świata odbędą się w Kielcach! Rektor Politechniki Świętokrzyskiej dostał bezpłatny bilet na... Marsa (WIDEO)

Marzena Smoręda
Aleksander Piekarski
European Rover Challenge 2019, czyli największe na świecie zawody robotyczno-kosmiczne będą we wrześniu w Kielcach. Tę decyzję ogłoszono w poniedziałek, 4 lutego, na Politechnice Świętokrzyskiej w obecności wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Rektor dostał bilet na... Marsa.

Piąta edycja Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich odbędzie się w tym roku w Kielcach. Współgospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Świętokrzyska. - Tak prestiżowe wdarzenie jest dla naszej uczelni nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale i wyzwaniem - mówił profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki.

Kielce motorem przemysłu kosmicznego
Na konferencji wiele mówiono także o współpracy regionu z polskim sektorem kosmicznym. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił, że konkurs European Rover Challenge jest szansą na kształcenie kadr dla potrzeb przemysłu kosmicznego.

- Jest rzeczą oczywistą, że to właśnie informatyka, robotyka, biotechnologie to obszary, które w Polsce powinny być rozwijane najbardziej dynamicznie i to są też obszary, w których kształcić należy zdecydowanie więcej studentów. Bardzo cieszę się, że Politechnika Świętokrzyska ma tutaj spektakularne sukcesy, bo ubiegłoroczne zwycięstwo w konkursie European Rover Challenge to sukces na miarę europejską i światową. Jest się z czego cieszyć. Stolica regionu świętokrzyskiego może stać się swoistym kołem zamachowym rodzimej branży kosmicznej - mówił minister Jarosław Gowin.

Prestiż dla Politechniki
Jego zdaniem, Politechnika Świętokrzyska zaczyna specjalizować się w badaniach kosmicznych i musi konkurować w tym obszarze z innymi polskimi uczelniami. Organizacja tych międzynarodowych zawodów oznacza prestiż dla uczelni. - mówił Jarosław Gowin.

Jak mówiono na spotkaniu w Kielcach, przemysł kosmiczny jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju, w związku z tym szanse, które otwierają się przed studentami Politechniki Świętokrzyskiej są duże. Wykształceni absolwenci polskich uczelni są poszukiwani przez światowe koncerny. Podkreślano także historyczne tradycje regionu świętokrzyskiego w dziedzinie nowych technologii, jakie w swoim czasie realizowane były w znajdującym się na tej ziemi Centralnym Okręgu Przemysłowym.

Przełom dla regionu świętokrzyskiego
- Dzięki zawodom, które urodziły się na ziemi świętokrzyskiej w 2014 roku, w 2019 roku będą odbywać się w Kielcach na Politechnice Świętokrzyskie są obecnie największymi na świecie , Kielce będą się kojarzyć z kosmicznymi technologiami, a Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich ściągną tu firmy i ekspertów z całego świata. To znaczące wydarzenie dla tutejszej nauki i przemysłu. Chcemy pokazać, że mamy duży potencjał. Chcemy, by młodzi ludzie, przyjeżdzali do nas ze wszystkich stron, by tu studiowali, wybierali ten region i to właśnie z nim wiązali swoje życie - mówił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Prezes Marcin Perz dodał, że dla świętokrzyskiej gospodarki to wydarzenie jest przełomem. - Firmy technologiczne z Polski i całej Europy, ze świata będą spotykały się na ziemi świętokrzyskiej, tym razem w Kielcach. Będą miały kontakt z zespołami badawczymi z naszej Politechniki i innych zespołow badawczych z całego świata. To jest ważne i dla rozwoju świętokrzyskiej nauki, i dla rozwoju świętokrzyskiej gospodarki - mówił prezes Perz.

Polacy na Marsie
Grzegorz Bron, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, mówił na konferencji, że robotyka kosmiczna to szybko rozwijająca się gałąź polskiego sektora kosmicznego. - Podzespoły i urządzenia zaprojektowane przez Polaków biorą udział w wielu projektach kosmicznych czego przykładem jest misja amerykańskiej sondy Inside do penetracji powierzchni Marsa. następnym etapem rozwoju sektora kosmicznego w Polsce jest udział od stycznia bieżącego roku w międzynarodowym klastrze badawczym Per Aspera. Dodał także, że profesor Wiesław Trąmpczyński ma już w kieszeni bezpłatny bilet na... Marsa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie