Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy budżet gminy Włoszczowa w historii. Blisko 100 milionów złotych na wydatki

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Najważniejszą przyszłoroczną inwestycją we Włoszczowie będzie budowa przedszkola samorządowego ze żłobkiem, która już jest realizowana. Zakończenie w październiku 2018 roku.
Najważniejszą przyszłoroczną inwestycją we Włoszczowie będzie budowa przedszkola samorządowego ze żłobkiem, która już jest realizowana. Zakończenie w październiku 2018 roku. Rafał Banaszek
Tuż przed świętami Rada Miejska we Włoszczowie przyjęła budżet gminy na 2018 rok. Najważniejszą inwestycją będzie budowa przedszkola. Gmina zaciągnie duży kredyt w wysokości 9,2 miliona złotych.

Przyszłoroczne dochody gminy zaplanowano na 85,8 miliona złotych, a wydatki na przeszło 97 milionów (powstały deficyt w wysokości 11,3 miliona zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 9,8 miliona oraz nadwyżką środków pieniężnych w wysokości 1,5 miliona).

Wydatki bieżące gminy pochłoną 69,3 miliona złotych, z czego majątkowe (inwestycyjne) - 27,8 miliona (28,7 procent wszystkich wydatków). Na swoje inwestycje gmina pozyska 14,6 miliona dotacji z Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o wydatki bieżące, najwięcej pieniędzy pochłonie tradycyjnie oświata i wychowanie - 35,6 miliona, następnie pomoc społeczna – 21,8 miliona (w tym jest program 500 plus) oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 16,5 miliona. Zadłużenie gminy Włoszczowa na koniec 2017 roku wyniesie 15 milionów złotych, natomiast pod koniec 2018 roku wzrośnie do 23,7 miliona.

Jeśli chodzi o przyszłoroczne inwestycje wieloletnie, to najwięcej pieniędzy pójdzie na budowę przedszkola we Włoszczowie (10 milionów złotych), następnie rozpoczęcie rewitalizacji miasta, w tym między innymi budowa odwodnienia ulicy Wiśniowej oraz dróg na osiedlu Brożka (4,8 miliona), termomodernizację pięciu placówek oświatowych: dwóch we Włoszczowie, dwóch w Kurzelowie oraz w Czarncy (4 miliony), przebudowę dróg gminnych i powiatowych (ulica Kolejowa – 1,8 miliona, ulica Koniecpolska i Głowackiego w mieście) oraz budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców (4,1 miliona). Z inwestycji rocznych najdroższa będzie budowa chodnika w Woli Wiśniowej za 103 tysiące złotych.

Największe zadania będą realizowane dzięki wsparciu unijnemu, rządowemu oraz kredytowi długoterminowemu, który gmina Włoszczowa zaciągnie na 10 lat – to kwota 9,2 miliona złotych. Pod względem realizowanych zadań i inwestycji będzie to wyjątkowy rok. Za przyjęciem budżetu gminy Włoszczowa zagłosowało 16 radnych, nikt nie był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu (Marian Hebdowski, Mirosław Małecki i Piotr Bulski).

- Na początku tej kadencji budżet gminy wynosił 53 miliony złotych, w tym roku zbliżamy się do 100 milionów. Zadłużenie stanowiło wówczas 35 procent dochodów, a obecnie spadło do 21 procent. Po zaciągnięciu kredytu w przyszłym roku zadłużenie wzrośnie do 28 procent. Przez trzy ostatnie lata nie zaciągnęliśmy żadnego kredytu, nawet na wydatki bieżące. Kredyt, który chcemy wziąć w przyszłym roku nie jest na przejedzenie, tylko na poprawę jakości życia naszych mieszkańców – tłumaczył burmistrz Grzegorz Dziubek.

Włodarz Włoszczowy podkreślał, że gmina pod jego rządami skorzystała ze wszystkich możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz i maksymalnie wykorzystała fundusze, jakie były do wzięcia z Unii Europejskiej. – Nie straciliśmy żadnej możliwości, bo wszystko poukładaliśmy wcześniej – opowiadał Dziubek. Przez trzy ostatnie lata, jak twierdził burmistrz, gmina pozyskała blisko 40 milionów złotych środków finansowych z zewnątrz.

Opozycji w radzie nie podobało się zaciąganie tak dużego kredytu. Skarbnik gminy Dariusz Górki tak wyjaśnił tę konieczność: - Kredyt, który chcemy zaciągnąć, zostanie przeznaczony na pokrycie wkładu własnego przy inwestycjach współfinansowanych z Unii Europejskiej. Musimy wziąć ten kredyt, pozyskać środki finansowe z tego rozdania, gdyż mogą to być ostatnie tak duże pieniądze z Unii. Jeżeli inwestycje okażą się tańsze po przetargach, weźmiemy mniejszy kredyt – tłumaczył Górski.

– Dzisiaj nie można realizować inwestycji bez kredytów. Branie kredytu nie jest niczym złym. Dziwię się, że tak mało bierzemy – powinniśmy wziąć 15 milionów kredytu i dokończyć wszystko to, co zostało rozpoczęte – sugerował radny Jerzy Wiśniewski. Jedynym radnym, który sprzeciwił się zaciąganiu 9-milionowego zobowiązania finansowego był wiceprzewodniczący rady Marian Hebdowski. Trzech jego kolegów z Porozumienia Prawicy wstrzymało się od głosu (Piotr Bulski, Jarosław Szafrański i Mirosław Małecki). 15 radnych było za.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE PIŃCZOWSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie