Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy od lat wysyp grzybów! Gdzie zbierać ? (ZDJĘCIA)

Ewa Łukomska
Borowika w lesie w Suchedniowie znalazła Agnieszka Tusznio.
Borowika w lesie w Suchedniowie znalazła Agnieszka Tusznio.
Tegoroczny sezon na grzyby trwa, a w ostatnich dniach grzybiarze mówią o prawdziwym wysypie! Ze względu na doskonałe warunki pogodowe w wielu lasach na Kielecczyźnie - i nie tylko - możemy znaleźć mnóstwo grzybów. Pracownicy Nadleśnictw mówią jasno - to największy wysyp od co najmniej 10 lat.

Amatorom grzybobrania ogromną przyjemność z pewnością sprawi samo zbieranie, ale dla tych, którzy cenią sobie doznania kulinarne, wrzesień jest czasem doskonałym, by spróbować czegoś nowego - w domu i w restauracjach.

Andrzej Szejna, szef świętokrzyskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej ze znalezionym przez siebie borowikiem.

Świętokrzyskie VIP-y i ich rekordy na... grzybach (ZDJĘCIA)

Biorąc pod uwagę skalę trwającego właśnie wysypu, na grzyby możemy udać się niemal wszędzie. Mnóstwo grzybiarzy wybiera się do lasu na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Do wycieczek po tamtejszych okolicach zachęca zastępca nadleśniczego, Paweł Kowalczyk.
- Każdy, kto odwiedza nasze lasy, zna miejsca, do których zawsze udaje się szukając grzybów. Obecnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk rosną one właściwie wszędzie; warto jednak sprawdzić szczególnie lasy jodłowe i jodłowo-bukowe - tam w tej chwili zbiory będą najlepsze - mówi Paweł Kowalczyk. Potwierdza też, że obecnie z pewnością można mówić o wysypie. - Grzybów jest naprawdę mnóstwo. Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia okolic Przyjma czy Tumlina.

Paweł Kowalczyk zaznacza, że zbierając grzyby powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

- Zbieramy wyłącznie grzyby dobrze nam znane - niestety co roku słyszy się o przypadkach poważnych zatruć, dlatego należy zachować ostrożność. Pamiętajmy również, że grzybów nie powinniśmy wyrywać, a delikatnie wykręcać - ewentualnie odcinać. Pozostałą w glebie grzybnię możemy zasypać ściółką - radzi nadleśniczy, uczulając by nie niszczyć grzybów, których nie zbieramy i apeluje: - Samochody powinniśmy pozostawiać w wyznaczonych miejscach, a nie wjeżdżać nimi do lasu. Zachowujmy się cicho i spokojnie, zadbajmy też o czystość - podkreśla.

Wysyp grzybów w świętokrzyskich lasach [GALERIA CZYTELNIKÓW]

Informacje, które przekazał nam Paweł Kowalczyk potwierdza Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

- Obecnie grzyby możemy zbierać właściwie na terenie całego Nadleśnictwa. Takiego wysypu w województwie świętokrzyskim nie było od kilkunastu lat - porównywalny mógł być jedynie ten w 2007 roku - zapewnia Paweł Kosin, dodając: - Sugerowałbym, by do lasu wybrać się z osobą, która zna się na grzybach. Wprawdzie najwięcej jest teraz borowików, ale pojawiają się też inne, trujące grzyby, na które należy uważać. Nie ukrywam, że zdarza się również, że odbieramy telefony dotyczące osób, które zaginęły właśnie podczas grzybobrania, dlatego zalecam ostrożność - mówi pracownik Nadleśnictwa.

Jak podkreśla Paweł Kosin, grzybów nie wolno zbierać na terenie parków narodowych i rezerwatów, dlatego powinniśmy ograniczyć się do terenów leśnych należących do nadleśnictw. - W tym tygodniu pojawiło się mnóstwo borowików. Są też rydze, kanie, maślaki, ale i podgrzybki, zatem wachlarz zdecydowanie się powiększył - grzybów z pewnością nie zabraknie - podsumowuje Paweł Kosin.

PRZEPISY NA DANIA Z GRZYBAMI

Penne z borowikami

Sprawdzony przepis na penne z borowikami, polędwicą wołową i pesto z suszonych pomidorów poleca Mateusz Drzewiecki z restauracji Włoska przy ulicy Sienkiewicza 14/2.

Składniki:

240 g polędwicy wołowej

200 g borowików

makaron penne 100 proc. durum - 200 g

suszone pomidory - 4 szt.

śmietana 18 proc. - 250 ml

pół małej cebuli

masło - 2 łyżki

oliwa - 10 ml

pietruszka do smaku

sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Makaron ugotować al dente, w tym czasie umyć i osuszyć polędwicę wołową i borowiki, cebulę pokroić w kostkę. Pesto z suszonych pomidorów przygotować, blendując je i dodając oliwę. Wołowinę pokroić w 3-4 cm kwadraty. Rozgrzać masło na patelni i wrzucić na nią cebulę i borowiki. Kiedy się zarumienią, dodać polędwicę wołową i podsmażyć. Dodać śmietanę oraz pesto i powoli redukować, później dodać makaron i połączyć ze sobą. Na koniec wyłożyć na talerz i posypać pokrojoną pietruszką.

Gołąbki z grzybami

Przepisem na gołąbki z grzybami podzielił się z nami Tomasz Pawlusek, szef kuchni w restauracji Żółty Słoń, przy ulicy Głęboczka 3 w Kielcach.

Składniki :

kapusta biała lub włoska 1 szt.

grzyby mieszane świeże 1 kg

cebula 0,2 kg

kasza gryczana 0,3 kg

masło 0,1 kg

sól

pieprz

liść laurowy

ziele angielskie.

Sposób przygotowania:

Z kapusty usunąć głąb i sparzyć ją we wrzątku. Zdjąć sparzone liście i odstawić.

Grzyby oczyścić pędzelkiem, cebulkę obrać, a następnie pokroić w kostkę. Masło rozgrzać na patelni, dodać cebulę i zeszklić. Do zeszklonej cebuli dodać pokrojone grzyby i smażyć jeszcze około 10 minut. Zdjąć z ognia, wystudzić. Kaszę gryczaną ugotować osobno w osolonej wodzie. Kaszę, cebulę i grzyby połączyć i doprawić solą i pieprzem. Zwijać jak klasyczne gołąbki. Dusić pod przykryciem przez około godzinę, aż kapusta zmięknie. Podawać z sosem z maślaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie