Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naoliw organizm

oprac. /LB/
W krajach, z których pochodzi oliwa, bardzo popularne jest nie tylko jej spożywanie, ale też…picie.
W krajach, z których pochodzi oliwa, bardzo popularne jest nie tylko jej spożywanie, ale też…picie. fot. sxc.hu
O fakcie, że oliwa i zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe są nieocenione w walce o zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak o tym, że dietetycy zalecają codzienne picie niewielkich ilości oliwy, większość osób wpada w lekkie osłupienie.

Pić oliwę? Tłuszcz? Przecież tłuszczy powinno się unikać i od nich zawiązuje się sadełko... Nie jest to do końca prawda, a tłuszcz jest bardzo ważnym składnikiem naszego pożywienia.

Tylko dobry tłuszcz

Dostarcza energii, służy jako budulec ścian komórkowych i niektórych hormonów. Ponadto niektóre witaminy (A, D, E i K) mogą być przyswajane przez organizm jedynie z tłuszczem. Dlatego najważniejsze, aby dostarczać organizmowi "dobrego tłuszczu". Z pewnością nie są to kwasy nasycone, znajdujące się głównie w tłuszczach stałych, czyli zwierzęcych - słoninie, smalcu i maśle. Mianem "dobrego tłuszczu" określa się nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), występujące w olejach roślinnych z nasion, orzechach, kiełkach i tłuszczach rybich, np. tranie. Spożywanie tych tłuszczy, poprawia funkcjonowanie organizmu i paradoksalnie, może pomóc w zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Jednak mimo, szerokich kampanii edukacyjnych, w Polsce spożywa się tych kwasów tłuszczowych znacznie mniej, niż zalecają normy żywieniowe i dietetycy.

Oliwa w łóżku

W krajach, z których pochodzi oliwa, bardzo popularne jest nie tylko jej spożywanie, ale też…picie. Co ciekawe nawet dietetycy w Polsce rekomendują dzienne spożywanie 2-3 łyżek stołowych oliwy. Według nich, oliwa z oliwek extra virgin jest uznawana za najzdrowszą. Jej korzystne właściwości dla zdrowia i urody wynikają przede wszystkim z zawartości takich związków mineralnych jak: fosfor, potas i żelazo, a także wita-miny z grupy B, prowitaminę A oraz witaminy C i E oraz polifenole.

Wśród dobroczynnych cech oliwy, specjaliści dietetyki wymieniają min.: zmniejszenie ryzyka zachorowań na astmę, obniżenie poziomu złego cholesterolu i zwiększenie wartości dobrego oraz spowalnia rozwój miażdżycy. Hiszpański doktor Perez Jimenez zapewnia nawet, że regularne picie oliwy opóźni proces starzenia się, a wśród pań wpłynie także…na jakość życia erotycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie