Nasza Loteria

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla świętokrzyskich firm. Zaprezentowano wsparcie (ZDJĘCIA)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
W środę, 25 września, w Kieleckim Parku Technologicznym odbyło się spotkanie realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, na którym kilkudziesięciu świętokrzyskim przedsiębiorcom przekazano wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację innowacyjnych projektów. Polecano konkurs „Szybka Ścieżka”.

Jakie są różnice między badaniami przemysłowymi, pracami rozwojowymi a pracami przedwdrożeniowymi, jak określić kamienie milowe i przeanalizować ryzyka w projekcie, dlaczego trzeba mieć infrastrukturę i jak zbudować zespół oraz na czym polega wdrożenie rezultatów projektu i jak zadbać o prawa własności intelektualnej? To pytania, na które znalazło odpowiedź około 30 świętokrzyskich przedsiębiorców podczas spotkania zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Kieleckim Parku Technologicznym.

Podczas spotkań z tego cyklu, które odbywają się w różnych regionach kraju, eksperci z prezentują możliwości uzyskania dofinansowania na przedsięwzięcia, umożliwiające wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w prowadzonej przez przedsiębiorców działalności lub udoskonalenie w firmach istniejących już produktów lub usług. W środę, 25 września w Kielcach przedstawiono ogólne zasady udziału w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju finansowanych z Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Omówiono także szczegółowo zasady i kryteria oceny projektów, pokazano też konkretne przykłady beneficjentów, którzy już realizują innowacyjne projekty dofinansowane z POIR.

Spotkanie w Kielcach skierowane było do przedsiębiorców oraz jednostek naukowych, będących w konsorcjum z przedsiębiorcą, które planują ubiegać się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w konkursach NCBR finansowanych z Programu Inteligentny Rozwój, w szczególności w konkursie „Szybka Ścieżka”.

- Spotkanie w Kielcach miało na celu promowanie naszego flagowego konkursu „Szybka Ścieżka”w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Staramy się, aby te spotkania z przedsiębiorcami, które odbywamy w całej Polsce, były dla nich jak najbardziej efektywne, dlatego w jednej części odbywa się podczas nich szkolenie ogólne, ale jest też część warsztatowa, gdzie mogą oni dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, aby skutecznie wnioskować o dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe. Dzisiaj w Kielcach dużo mówimy i zachęcamy do udziału w konkursie „Szybka Ścieżka”, dlatego, że jest to minimum formalności i to, co jest dla każdego przedsiębiorcy najważniejsze, nie ma w nim zakresu tematycznego, więc praktycznie każdy na pomysł badawczo-rozwojowy można skorzystać z dofinansowania. Kolejną zaletą konkursu jest ogromna pula 1 miliard 100 milionów złotych tej jesieni do wydania na prace badawczo-rozwojowe. Jest to duży zastrzyk pieniędzy, z których firmy mogą skorzystać, aby stać się bardziej konkurencyjne, mieć przewagę na rynku i aby nasza gospodarka weszła na kolejny etap rozwoju. Wnioski można składać do 16 grudnia bieżącego roku, do godziny 16 - mówi Anna Łabędzka z działu promocji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W spotkaniu, które tak jak w poprzednich latach odbyło się w Kieleckim Parku Technologicznym przygotowano uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych i zachęcenie ich do aplikowania w konkursach NCBR, z akcentem na konkurs „Szybka Ścieżka”.

Spotkanie składało się z dwóch bloków. W pierwszym uczestnicy uzyskali informacje o aktualnej ofercie NCBR w ramach POIR oraz będą mieli szansę dowiedzieć się, jak wygląda proces realizacji projektu i współpraca z NCBR od strony beneficjenta.
Druga część tego bloku została przeprowadzona w formie warsztatowej. Przedsiębiorcy poznali dobre praktyki i wskazówki dotyczące wypełniania wniosku o dofinansowanie oraz najczęściej popełniane błędy. W trakcie warsztatów przybliżono również zasady aplikowania i oceny projektów w NCBR w ramach POIR, poruszono zagadnienia związanie m.in. ze sposobami ochrony własności intelektualnej, wymaganymi zasobami, analizą rynku, planowaniem, kosztami kwalifikowanymi i zasadą konkurencyjności.

Podczas drugiego bloku można było wziąć udział w indywidualnych spotkaniach z ekspertami i pracownikami NCBR oraz porozmawiać na temat własnych pomysłów na projekty, które mogłyby otrzymać dofinansowanie z POIR w konkursach ogłaszanych przez NCBR.

Udział w spotkaniach był bezpłatny.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie