Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie "Nad Niemnem" w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Trudna lektura również może zaciekawić... poprzez wątki miłosne!

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
W tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie" sięgamy po pozytywistyczną lekturę Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Piękne wydarzenie odbyło się z tej okazji w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Uczniowie, ucharakteryzowani na bohaterów powieści, odczytywali najciekawsze fragmenty. Czy młodzież lubi trudną szkolną lekturę i czy w XIX hasłach odnajduje coś, co do nich przemawia? Zobaczcie film i zdjęcia.

Czytali "Nad Niemnem" w kieleckim liceum

W piątek, 8 września w IV Liceum Ogólnokształcącym odbył się szkolny finał w ogólnopolskiej akcji "Międzynarodowe czytanie", która organizowana jest już po raz dwunasty. W tym roku, zarówno w Polsce, jak i zagranicą czytamy powieść "Nad Niemnem". IV Liceum w Kielcach włącza się w akcję od lat.

Na szkolnych terenach zielonych ustawiono krzesła, stolik - obowiązkowo z opasłym tomem "Nad Niemnem" i polnymi kwiatami, a uczniowie - ucharakteryzowani w wąsy lub okulary, przedstawiali swoim kolegom i koleżankom fragmenty powieści. Często z podziałem na role.

Nauczycielka języka polskiego w kieleckim liceum, pani Agnieszka Urbańczyk, która koordynowała całe "czytanie" wyjaśniała, że zapewne wielu uczniów z własnej inicjatywy nie sięgnęłoby po tę lekturę, ale pokierowani przez nauczyciela, chcą jednak śledzić losy rodziny Bohatyrowiczów.

- To jest literatura zupełnie inna od tej, którą czytają obecnie. Podczas dzisiejszego czytania, będziemy wskazywać konteksty kulturowe, ponieważ wśród publiczności jest klasa IV, która przygotowuje się do matury. Młodzież podczas egzaminu dojrzałości, będzie musiała posługiwać się tymi kontekstami i o nich będziemy dziś dużo mówić. To między innymi: powstanie styczniowe, hasła pozytywistyczne i programie pozytywistów, bo przecież "Nad Niemnem" jest powieścią pozytywistyczną, więc te hasła realizuje.

Jedna z uczennic, czwartoklasistka Wiktoria Durlej, była jedną z tych, którzy prezentowali reszcie fragmenty lektury.

- Czytam dwa fragmenty: rozmowę pani Andrzejowej z synem i rozmowę ojca z synem. Nie będę ukrywać, że to dość trudna lektura, która została napisana dawno temu i można pomyśleć, że mało ma związku z teraźniejszością. Ja, jako osoba młoda odnajduję tu jednak treści, które do mnie przemawiają. To na przykład wątki miłosne, których jest tu na prawdę sporo. Choć, podczas czytania, miałam momenty zwątpienia, to jednak bardzo chciałam się dowiedzieć jak zakończą się losy bohaterów

- komentowała Wiktoria.

Tak czytali uczniowie. Zobaczcie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto