Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Narodowe Czytanie" w Opatowie. "Moralność pani Dulskiej" czytała też młodzież (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Zespół Szkół numer 1 w Opatowie
Na dziedzińcu budynku Urzędu Miasta i Gminy w Opatowie, zorganizowano wspólne czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W sobotę 4 września odbyła się akcja „Narodowego Czytania”.

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, które w całej Polsce i poza jej granicami odbywało się w sobotę, 4 września i przez cały najbliższy tydzień.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Współczesnej publiczności na pewno najbardziej zapadł w pamięć spektakl Telewizji Polskiej z 1992 roku, z brawurową rolą Anny Seniuk w roli Pani Dulskiej, który zaliczony został do Złotej Setki teatru Telewizji.

W Opatowie, Powiatowa i Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała „Narodowe Czytanie” na dziedzińcu miejskiego ratusza. Część osób czytających wystylizowała się odpowiednio do epoki. Fragmenty dramatu czytali między innymi przedstawiciele „Szkoły na Górce”, jej dyrektor Magdalena Gdowska oraz uczniowie Karolina, Sylwia oraz Cyprian , którzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w bohaterów sztuki Gabrieli Zapolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie