Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie z naszymi posłami. Zobacz nowe zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Bardzo uroczysty charakter miały obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie. Licznie przybyli mieszkańcy, a wśród gości byli świętokrzyscy posłowie - Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz służby, reprezentacje szkół, zakładów pracy, instytucji przemaszerowali sprzed Urzędu Gminy na Mszę Świętą do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwie przewodniczył ksiądz doktor Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Po wspólnej modlitwie za Ojczyznę uczestnicy, jak każe miejscowa wieloletnia tradycja, przeszli przez centrum miasta. Przed Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty.

W uroczystości uczestniczyli między innymi świętokrzyscy posłowie Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz, wicestarosta włoszczowski Łukasz Karpiński, członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Ryszard Pacanowski, dyrektor Biura Fundacji imienia Stefana Artwińskiego Paweł Kwietniewski.

„Ojczyzna nasza jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym” – ogłaszali z dumą w wydanym 7 maja 1791 roku uniwersale sygnatariusze konstytucji. Konstytucja 3 Maja była dla Polaków symbolem wolności, suwerenności i dumy narodowej.

Do zdobyczy Konstytucji 3 Maja nawiązał w swoim przemówieniu burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Wszedł jednak na mównicę z obecnie obowiązującą Konstytucją. Prezentując testament oświecenia apelował o przestrzeganie współczesnych norm prawnych. – Na tym polega poszanowanie wolności – mówił. - Uchwalona ponad ćwierć wieku temu Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewne nie jest pozbawiona wad, ale stoi na straży demokracji. Wiemy, że dochodzi naruszeń ustawy zasadniczej – dodał. Zwrócił uwagę, że majowe święta to także wejście Polski do Unii Europejskie przed 18 laty. – Co byłoby, gdybyśmy w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą nie byli członkami Unii Europejskiej i NATO? - pytał

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że święto Konstytucji 3 Maja jest bardzo ważne dla współczesnej Polski i powinniśmy budować przyszłość sięgając do historii i wyciągając wnioski z sytuacji politycznej, która panowała w ówczesnej Polsce. Poseł zwrócił uwagę, że główną przyczyną utraty wolności i suwerenności nie była agresja państw zewnętrznych, ale słabość ówczesnego państwa polskiego.

- To stało się przez to, że w Polsce klasa polityczna była bardzo słaba i niestety obóz patriotyczny przegrał z targowicą. Przegrano Konstytucję 3 Maja i przegrano Polskę i należy wyciągnąć wnioski, by ta sytuacja nie powtórzyła się i dzisiaj – dodał. Tłumaczył, że Konstytucja nie jest po to, aby manifestować z nią na ulicach. – Targowica też uważała, że działa dla dobra Polski – powiedział poseł Krzysztof Lipiec.

- Dzisiaj, w święto 231. rocznicy Konstytucji majowej, w tak zmienionej wojną na Ukrainie rzeczywistości doceniamy czym jest wolność. I chcę podziękować za pomoc jaką niesiecie obywatelom Ukrainy - mówił poseł Bartłomiej Dorywalski z Prawa i Sprawiedliwości. Przywołał słowa, jakie wypowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy: „Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości.“ – Wierzę głęboko, że Europa i świat będą zdolne powstrzymać wojnę na Ukrainie – powiedział poseł. W swoim przemówieniu przypomniał twórców Konstytucji 3 Maja i jej ponadczasowy fenomen. - Miała zaledwie 11 rozdziałów, a wprowadzała coś co możemy dziś określić jako ład prawny i społeczny – akcentował poseł Bartłomiej Dorywalski.

Oprawę muzyczną przygotowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Włoszczowy. Uroczystością dowodził komendant Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – druh Norbert Celebański.

W Kościele 3 maja przypada uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry. Akt króla Jana Kazimierza przypomniał w homilii ksiądz Damian Nowak, wikariusz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Mieszkańcy ziemi włoszczowskiej nie zapominają, że w wojnie ze Szwedami uczestniczył Hetman Stefan Czarniecki.

Świętowanie Konstytucji 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach. Ci, którzy odważyli się publicznie obchodzić to Święto, byli surowo karani. Dopiero kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania tego historycznego wydarzenia były tłumione przez milicję. Władza ludowa zniosła Święto 3 Maja ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 zezwolono na obchody 3 Maja. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto