Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi rolnicy, Grzegorz Wójcicki i Edyta Kot, nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie. Za przedsiębiorczość i rozwój

Marzena Ślusarz
Teresa i Grzegorz Wójciccy z Bud pod Buskiem oraz Edyta i Przemysław Kotowie z Bielin w powiecie kieleckim zostali nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie "Sposób na sukces". Laury odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda objął patronat honorowy nad konkursem.

Spośród zgłoszeń z całej Polski komisja konkursu, organizowanego po raz 16 przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,  po wizytach w gospodarstwach wyłoniła 13 zwycięzców w czterech kategoriach. W kategorii rodzinnej za Uruchomienie Pensjonatu Jesionowy Dworek w gospodarstwie rybackim laury otrzymali Teresa i Grzegorz Wójciccy, którzy działalność prowadzą w miejscowości Kotki - Budy pod Buskiem. Zaś wyróżnieni w konkursie za uruchomienie linii technologicznej do tłoczenia soków z owoców i warzyw  Smaki Ogrodu zostali Edyta i Przemysław Kot z Bielin w powiecie kieleckim.

 

Docenieni za przedsiębiorczość i rozwój

Jak wyjaśnia Bożena Łącka, pracownik Centrum Doradztwa w Brwinowie i przewodnicząca Rady Programowej konkursu, nagrodzeni rolnicy zachwycili pomysłowością, ciągłym rozwojem działalności, sposobami promocji. - Państwo Wójciccy wykorzystują walory lokalne, nie poprzestali tylko na działalności rybackiej, którą prowadzą świetnie, ale i w oparciu o nią otworzyli działalność turystyczną. Na wysokim poziomie prowadzą "Jesionowy Dworek", oferują rybę hodowlaną o wyjątkowych i naturalnych walorach. Znajdują ciekawe sposoby na promocje i sprzedaż ryb, głównie karpia i szczupaka. Wykorzystują wszelkie możliwości, tym samym zapewniając dobrą przyszłość sobie i swoim dzieciom. Dają dobry przykład innym - wyjaśnia Bożena Łącka. Jak podkreśla, intencją konkursu jest wskazanie wzorców do naśladowania i pod takim kątem wyróżnieni zostali państwo Kotowie z Bielin. - Ani na chwilę rozwoju się nie zatrzymują, podczas wizyty w ich gospodarstwie naszą uwagę zwróciła innowacyjna linia do produkcji soków, zdecydowanie wyróżniająca się od innych, stosowanych w pozostałych gospodarstwach. Mają kolejne pomysły na przetwórstwo i wcielają je w życie - podkreśliła szefowa komisji. Zaznaczyła, że laureaci konkursu  budują nowe miejsca pracy na wsi, udowadniają, że środowisko wiejskie daje także przedsiębiorcze możliwości.

 

Jesionowy Dworek z karpiem i szczupakiem

Dla Grzegorza Wójcickiego i jego żony Teresy z podbuskich Bud to już kolejne laury w ogólnopolskim konkursie. We wtorek zostali nagrodzeni za działania kreujące przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy na terenach wiejskich. W oparciu o gospodarstwo rybackie, które prowadzą na 75 hektarach, z czego 40 zajmują stawy, zbudowali i otworzyli ponad półtora roku temu agroturystykę "Jesionowy Dworek". Jak oceniła komisja konkursu, prowadzą ją na bardzo wysokim poziomie. Wykorzystują bliskość Buska Zdroju, oferując wypoczynek kuracjuszom, a także położenie w Szaniecko-Soleckim Parku Krajobrazowym, ponad 60 procent terenu gospodarstwa to obszar Natury 2000. To miejsce dla turystów szukających ciszy, położen z dala od hałasów, pomiędzy drzewami, nad Potokiem Pomykowskim. - Państwo Wójciccy także świetnie się promują, wykorzystując ryby - mówi Bożena Łęcka.  Przypomnijmy, że ich Szczupak Pomykowski w ostatnich dniach bierze udział w ogólnopolskim konkursie na najsmaczniejszy produkt Perły 2016.  - Każda nagroda to wielka radość dla nas, czujemy się doceniani i mobilizowani do dalszej pracy. Nie możemy stanąć w miejscu, osiąść na laurach, stale trzeba się rozwijać - mówi Grzegorz Wójcicki. - Jeśli coś robimy, to jak najlepiej potrafimy, nie ma w naszej pracy nic "na odczep się", wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Jeśli wkłada się w coś serce, pracę, pasję, to musi się udać - podkreśla laureat.

 

Prace nad tym, by wyhodować jak najlepszej jakości sztuki, zdrowe i wybornie smakujące pochłaniają wiele czasu i wysiłku. Codziennie trzeba doglądać stawów, dbać, by woda była czysta, odkażona, to wiąże się z takimi pracami jak wapnowanie, odmulanie. Ryby muszą przebywać w odpowiednich grupach, we właściwej ilości wody i wymagają naturalnej karmy, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami. Samo przyrządzenie ryby też wymaga praktyki. „Karp Królewski z Bud” zdobył nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Od niedawna promują wybornego Szczupaka Pomykowskiego. - Nazwa pochodzi od nazwy potoku, który płynie przez Budy i nasze gospodarstwo. A tajemnica jego wybornego smaku to składowa warunków hodowlanych i sposobu przyrządzenia przez moją żonę. Tereska przez ponad rok wypracowywała metody. Składniki są podstawowe, to sól i mąka, ale o walorach decydują też sposób smażenia i odpowiednia patelnia, nie da się tego łatwo powtórzyć - zachwala Grzegorz Wójcicki. - Najlepszy jest w naszym gospodarstwie. Co istotne, goście i klienci u nas otrzymują rybę świeżą, dopiero co wyłowioną, nie ma lepszej do przyrządzenia niż prosto ze stawu - opisuje.  Do oferty agroturystycznej właściciele planują dołączyć wyroby z wieprzowiny pochodzącej z własnej hodowli. - Na razie skupiamy się na promocji agroturystyki i ryb, kolejne plany są jeszcze w powijakach, ale nie wykluczam, że włączymy naturalne wiejskie jadło, decyzję oprzemy o potrzeby agroturystów - mówią.

 

Nasi rolnicy, Grzegorz Wójcicki i Edyta Kot, nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie. Za przedsiębiorczość i rozwój

W Pałacu Prezydenckim tuż po wręczeniu nagród w konkursie Sposób na sukces. Od lewej wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz, Przemysław Kot, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Edyta Kot, Halina i Dariusz Kowalczyk z gminy Bieliny, którzy byli nominowani w konkursie, oraz Joanna Łazarska z Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. (fot. Urząd Gminy Bieliny).

Smaki Ogrodu na różne sposoby

Również potrzebami klientów kierują się Edyta i Przemysław Kotowie z Bielin w powiecie kieleckim. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie za stały rozwój przedsiębiorstwa produkującego soki „Smaki Ogrodu” jest dla gospodarzy wielkim sukcesem. - Podczas uroczystości przeżywaliśmy wielkie emocje. To dla nas bardzo duży sukces - mówi pani Edyta. Jak opowiada, kiedy rozpoczynali działalność, mieli zarys tego co chcą robić. - Wraz z zagłębianiem się w produkcję, poznawaniem możliwości przychodzą kolejne pomysły, dużo nam dają do myślenia rozmowy z klientami. Już nie tylko produkujemy naturalne soki owocowe, ale też owocowo - warzywne o przeróżnych kompozycjach smakowych - wyjaśnia. Jak podkreśla, planują wdrożyć produkcję naturalnych soków w małych opakowaniach - kieszonkowych, które łatwo można wziąć ze sobą na wycieczkę, do pracy, czy zapakować dzieciom do szkoły. - Małe opakowania dają duże możliwości, jak produkcja soków o różnej konsystencji, z malin, czy truskawek. Chcielibyśmy dopracować produkcję soków przecierowych. Planów mamy wiele, potrzebne nam tylko zdrowie, a wdrożymy je w życie - zapowiada pani Edyta. Bożena Łęcka z Centrum Doradztwa w Brwinowie zaznacza, że państwo Kotowie doskonale wykorzystują swoje miejsce zamieszkania, prowadząc także pięciohektarowy sad, z którego owoce przeznaczają na wyrób soków, ale także angażują w działalność innych mieszkańców gminy, odkupując od nich produkty.

W gronie nominatów konkursu byli także Państwo Halina i Dariusz Kowalczyk z gminy Bieliny i prowadzona przez nich produkcja wędlin wiejskich.

 

Konkurs "Sposób na Sukces" od 16 lat jest organizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w województwie mazowieckim. Honorowy patronat nad nim objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju. Wręczenie nagród odbyło się Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Celem konkursu jest nagradzanie najlepszych działań kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich oraz promocja przedsięwzięć wpływających na rozwój przedsiębiorczość i aktywności społecznej na obszarach wiejskich, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie