Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz nauczyciel wrócił z Dubaju, czy dostał Nauczycielskiego Nobla?

(akr)
Mariusz Zyngier - nauczyciel z Zespołu Szkół w Połańcu, który znalazł się na liście 50 osób z całego świata nominowanych spośród 20 tysięcy zgłoszeń do Global Teacher Prize czyli tak zwanego Nauczycielskiego Nobla wrócił już z niezwykłej podróży do Dubaju, gdzie podczas Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji ogłoszono tegorocznego laureata. Czy Mariusz Zyngier wrócił do Polski z nagrodą główną, czyli milionem dolarów "w kieszeni"? O tym mówi on sam:

- Nie zdobyłem nauczycielskiego Nobla, ale samą nominację do grona 50 najlepszych nauczycieli na świecie traktuje jako wielkie wyróżnienie i docenienie 25-letniej pracy oraz osiągnięć swoich uczniów. Wraz z super nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej - Jolantą Okuniewską - finalistką TOP 50 z roku 2016, reprezentowaliśmy polską edukację w trakcie Global Education & Skills Forum Dubaj 2017. Global Teacher Prize trafiła w tym roku w ręce Maggie MacDonnell – kanadyjskiej nauczycielki z Arktyki. Zaś nauczyciele z listy 50 nominowanych do nagrody otrzymali tytuły ambasadorów Varkey Fundation i zostali poproszeni o realizację misji wsparcia i propagowania dobrej i skutecznej edukacji na całym świecie - mówił nauczyciel.

Mariusz Zyngier w swoim szkolnym życiu zawodowym osiągnął bardzo wiele, zdobył między innymi europejski tytuł Ambasadora Programu Leonardo da Vinci, czy najwyższy stopień w polskim systemie edukacji – Honorowy Profesor Oświaty. Jak wielokrotnie powtarzał w rozmowach z nami najważniejsze są dla niego osiągnięcia jego uczniów na światowych i europejskich konkursach wynalazczości, takie jak na przykład brązowy medal na Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition 2015, czy złoty medal i nagroda specjalna na Światowym Konkursie Informatycznym INFO Matrix 2014 Rumunia. Tych osiągnięć wyliczać można by bardzo wiele.

Mariusz Zyngier z Dubaju wrócił bogatszy o nowe doświadczenia kulturowe, naukowe, ale jak sam mówi przede wszystkim poznał tam wyjątkowych ludzi.

- Każdy z finałowej pięćdziesiątki, to nauczyciel realizujący własne pasje. Nieważne w jakim zakątku świata, nieistotne jakiego przedmiotu uczy i nieistotne z kim pracuje, czy to z dziećmi w wieku od 6 do 18 lat, biedacy ze slumsów Nairobi, czy Faweli brazylijskiego Rio de Janeiro lub dzieci finansowej elity z Tokio – wyróżnionych łączyło jedno: ich praca nie kończy się po 45 minutach i po wyjściu ze szkoły, a każdy poświęca wiele chęci, umiejętności, serca dla tych, którzy potrzebują wsparcia oraz wkłada wiele pracy na rzecz swoich środowisk lokalnych. Takich nauczycieli potrzebuje XXI wiek - podsumował Mariusz Zyngier.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie