Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza delegacja na uroczystościach w Holandii. Poruszająca rekonstrukcja czynu oficera pochodzącego spod Kazimierzy Wielkiej [ZDJECIA]

R
Delegacja gminy Kazimierza Wielka z burmistrzem Adamem Bodziochem na czele uczestniczyła w miniony weekend w uroczystych obchodach 75 rocznicy operacji Market Garden.

Uroczystości odbędą się na terenie miast Driel oraz Arnhem w Holandii. Punktem kulminacyjnym imprezy byłą rekonstrukcja przeprawy przez rzekę Ren. Wzorując się na czynie dokonanym przez majora Ludwika Zwolańskiego, który w roku 1944 działając jako oficer łącznikowy dwukrotnie przepłynął Ren, członkowie delegacji mieli okazję na własne oczy zobaczyć trud, poświęcenie i bohaterstwo, którego dokonał bohater z Kazimierzy Wielkiej. - Niedzielę śmiało można nazwać kazimierskim dniem. Przede wszystkim za sprawą rekonstrukcji wydarzeń sprzed 75 lat – powiedział nam w drodze powrotnej z Holandii burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch.

Major dyplomowany Ludwik Bogdan Zwolański był bohaterem wielu narodów: Polski, Anglii, Australii i Korei. Był oficerem łącznikowym 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Podczas operacji Market Garden w Holandii w związku brakiem łączności przepłynął Ren nawiązując kontakt pomiędzy spadochroniarzami angielskiej 1 dywizji generała Urguharta a spadochroniarzami generała Sosabowskiego. Za ten czyn jako jeden z jedenastu żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (lądowało ich około 1500) uhonorowany został bojowym orderem Virtuti Militari V klasy oraz jako jeden z pięciu został uhonorowany Krzyżem Wiktorii – najwyższym odznaczeniem bojowym Wielkiej Brytanii. Naczelny Wódz za ten wyczyn do jego Zwykłego Znaku Spadochronowego nadał mu złoty wieniec o numerze 9, czyniąc tym samym honor przyznania Bojowego Znaku Spadochronowego o numerze 0539/9.

Po wojnie mjr Ludwik Zwolański chciał powrócić do Polski, do swojej ojczyzny i ukochanej matki, jednak nie było mu to dane. Koledzy z jego dywizji, którzy podjęli próby powrotu do Polski ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Major Ludwik Zwolański wybrał emigrację do Australii. Wstąpił do australijskiego wojska. Brał udział w konflikcie koreańskim, gdzie dał przykład odwagi
i bohaterstwa.

Kraj ojczysty udało mu się odwiedzić tylko jeden raz w 1970 roku. Wówczas przekazał swoje marzenie, aby po śmierci mógł spocząć u boku swej matki na kazimierskiej nekropolii. Zmarł 21 kwietnia 1991 roku, a jego prochy wraz z prochami małżonki zostały złożone w rodzinnym grobie Zwolańskich w Kazimierzy Wielkiej w dniu 11 grudnia 2004 roku.

18 czerwca 2017 roku na kazimierskim rynku odbyła się uroczystość nadania 2 kompanii szturmowej 16 batalionu powietrznodesantowego z Krakowa imienia majora dyplomowanego Ludwika Bogdana Zwolańskiego.
22 lipca 2018 roku w Kazimierzy Wielkiej osłonięto cztery pamiątkowe tablice na rondzie, które na posiedzeniu Rady Miejskiej dnia 2 maja 2018 roku otrzymało imię majora Ludwika Zwolańskiego. Jedną z tablic odsłoniła jego córka Sophie Zwolanski-Morovic, której nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Wielka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak żyli osadzeni w dawnych więzieniach?



Co może policjant, a czego nie?


Czy dostałbyś się do policji? Test


Czy dogadałbyś się w więzieniu? Test z grypsery


Wiesz, co oznaczają więzienne tatuaże?


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie