Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze nowe miasto, Oleśnica i jego niezwykła historia. To siedziba potężnego rodu Oleśnickich

Tomasz Trepka
Najwybitniejszy z rodu Oleśnickich - kardynał Zbigniew Oleśnicki
Najwybitniejszy z rodu Oleśnickich - kardynał Zbigniew Oleśnicki
W 1470 roku Oleśnica uzyskała prawa miejskie. Utraciła je kilkaset lat później, w 1869 roku. 1 stycznia 2019 roku ponownie została miastem. Historia miejscowości należy do najciekawszych w Polsce.

W średniowiecznej oraz nowożytnej Polsce rozwój poszczególnych prywatnych miast, miejscowości oraz wsi związany był ściśle z pozycją rodów, które tymi terenami zawiadywały.

"Była [Oleśnica – redakcja] w dalszym ciągu osadą rycerską w rękach jednego rodu formalnie od końca XII wieku. Wtedy to bowiem rozpoczął się proces nadawania przez panujących wielkich obszarów ziemi Kościołowi oraz rycerstwu. Posiadała kilka wsi i folwarków służebnych […]. Posiadała dwa kościoły" – pisała Teresa Romańska – Faściszewska, autorka monografii o Oleśnicy. Już w 1241 roku, podczas najazdu mongolskiego Oleśnica stanowiła dobrze uposażony oraz odpowiednio obwarowany gród.

Siedziba rodu Oleśnickich

Oleśnica należała do rodu Dębnów-Oleśnickich. Wkrótce rodzina zaznaczyła swoją obecność w życiu politycznym kraju.

"Spośród rodzin pieczętujących się herbem Dębno jedynie dziedzice z Oleśnicy zrobili szybką i ponadprzeciętną karierę […]. Niekwestionowanym przywódcą rodu był Zbigniew z Oleśnicy" – pisał profesor Jacek Pielas.

Według Jana Długosza miejscowość w XIV wieku obejmowała folwark, łany kmiece, karczmę, kuźnię oraz łaźnię.

Oleśnica posiadała również szpital, czyli przytułek z kościelnymi ogrodami oraz szkołę. Zapisu działki na rzecz szpitala dokonał Andrzej Oleśnicki. Placówka była utrzymywana dzięki wsparciu miejscowego duchowieństwa.

Oleśnica – siedziba rodu Oleśnickich była trzonem większego klucza, który powstał w XIV oraz XV wieku. W jego skład wchodziły wsie – Lenartowice, Sufczyce, Strzelce, Kępie, Pieczeniegi oraz Kwasów.

Największym sukcesem Zbigniewa było poślubienie Małgorzaty z Kurozwęk, córki Dobiesława, wojewody i kasztelana krakowskiego. Miał z nią… 12 synów. Małżeństwo miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Oleśnicy. Dziedzice miejscowości jednocześnie związali się bowiem z andegaweńskim stronnictwem popierającym kandydaturę Ludwika Węgierskiego na króla Polski.

Wkrótce Oleśnica znalazła się w rękach drugiego z synów Zbigniewa oraz Małgorzaty – Jana sędziego ziemskiego krakowskiego. Zasłynął on odwagą podczas wypraw na Litwę oraz reprezentował interesy Korony oraz Władysława Jagiełły w Wilnie, czym zaskarbił sobie szczególne uznanie króla. To wkrótce miało odegrać szczególne znaczenie dla rodziny Oleśnickich.

W 1406 roku wspomniany Jan dokonał w siedzibie rodu, prawdopodobnie na miejsce istniejącego drewnianego, fundacji murowanego kościoła pod wezwaniem świętego Floriana. Wzbogacił on życie religijne Oleśnicy, w której od 1326 roku znajdowała się erygowana parafia. Spłonął on jednak w XV wieku. Wiemy, że w Oleśnicy funkcjonowały dwa niezależne od siebie kościoły.

Zbigniew z Oleśnicy Uratował polskiego króla Władysława Jagiełłę

Jan, syn Zbigniewa i Małgorzaty, właściciel Oleśnicy miał dwóch męskich potomków – Jana i Zbigniewa oraz dwie córki. Obydwaj jego synowie byli wybitnymi przedstawicielami swojego rodu.

"Upadła korona naszej głowy, ozdoba Polski, waleczny obrońca Kościoła, powaga płynąca z rozsądku… Królestwo Polskie straciło tak wielkiego męża, biskupa, opiekuna, obrońcę i ojca ojczyzny, jakiego według mnie nie wskrzeszą żadne wiek"i – pisał kilka lat po śmierci Zbigniewa Oleśnickiego, Jan Długosz. Innym razem pisał o nim, że był „mężem niezłomnym” o wyjątkowo silnym charakterze.

Kim był Zbigniew - najwybitniejszy z rodu Oleśnickich? Urodził się on w 1389 roku. Pierwsze nauki pobierał w Sandomierzu. Następnie w Krakowie. Był niezwykle uzdolniony. Mając zaledwie 20 lat został sekretarzem królewskim. Jednocześnie tłumaczył dokumenty z języka niemieckiego. Cieszył się olbrzymim uznaniem Władysława Jagiełły. Miały na to wpływ nie tylko jego zdolności, ale również pamięć o ojcu – Janie – oddanym orędowniku króla. Wkrótce jednak rozegrały się wydarzenia, które jeszcze bardziej związały Zbigniewa Oleśnickiego z Władysławem Jagiełłą.

Podczas bitwy pod Grunwaldem, pełnił zaszczytną rolę w osobistej ochronie monarchy. Kiedy Jagiełło znalazł się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, nie mając zbroi oraz odpowiedniej broni, stanął w jego obronie.

"Osłonił i uratował króla. Kiedy ten chciał natychmiast pasować go na rycerza, odmówił przyjęcia godności rycerskich, twierdząc, że woli być wcielony do duchownego, a nie świeckiego wojska" – pisała autorka monografii o Oleśnicy.

Król wysłał Zbigniewa do Rzymu, gdzie odbył studia teologiczne. W 1414 roku wrócił do Oleśnicy, gdzie objął probostwo i funkcję kanonika krakowskiego. Jednocześnie nadzorował pracę królewskiej kancelarii, mając możliwość oddziaływania na najważniejsze sprawy kraju. W 1423 roku został biskupem krakowskim. W całej Europie Zbigniew Oleśnicki dał się poznać jako znakomity mówca oraz dyplomata. Po śmierci Władysława Jagiełły sprawował rzeczywistą funkcję regenta, w imieniu małoletniego Władysława III Warneńczyka. Jego niezwykłe zdolności Zbigniewa spowodowały, że został pierwszym polskim kardynałem. Dzięki jego wsparciu oraz znajomościom rozwinęła się również Oleśnica i pobliskie wsie, do których sprowadzał zagranicznych budowniczych.

Oleśnica w innych rękach

XVI wiek stanowi dla dziejów Oleśnicy okres szczególny. W 1532 roku umarł Jan Oleśnicki – ostatni formalny dziedzic Oleśnicy tego nazwiska. Osada znalazła się w rękach rodziny Odnowskich. Kolejnymi właścicielami majątku zostali przedstawiciele wyznania kalwińskiego – znany w Polsce ród Zborowskich. Dzięki nim powstał w Oleśnicy ratusz. Jednak ród ten zdecydował się wypędzić z miasta duchownych oraz mieszczan katolickich. W 1569 roku miasteczko liczyło 660 osób.

Pod koniec XVI wieku Oleśnica otrzymała zgodę na organizację dwóch dużych jarmarków w roku oraz mniejszych w każdą sobotę. Jednocześnie została zwolniona z podatków na okres ośmiu lat. W XVI wieku zmieniła się topografia miasta. W 1569 roku wybudowano ratusz. Konflikt Zborowskich z królem odbił się również na rozwoju. W XVIII wieku Oleśnicę przejęli Kalinowscy. Pod koniec tego stulecia liczyła ona około 130 domów. W omawianym okresie wybudowano również cmentarz. Oleśnica przestała być własnością Kalinowskich w XIX wieku.

W 1869 po Powstaniu Styczniowym - zaborca ,car Rosji odebrał Oleśnicy prawa miejskie.

Na przestrzeni wieków Oleśnicy nie oszczędzały działania wojenne. Szczególnie mocno dotknął miasto potop szwedzki. Nie inaczej było w latach późniejszych – w XIX oraz XX wieku (szczególnie podczas ofensywy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku).

"Bezpowrotnie zniknęły dokumenty parafialne spalone przez stacjonujących tutaj żołnierzy radzieckich w 1945 roku" – pisała Teresa Romańska-Faściszewska.

W 1960 roku wieś posiadała prawie 2 tysiące mieszkańców. Przez wiele powojennych lat znajdowała się w powiecie buskim ówczesnego województwa kieleckiego. Obecnie Oleśnica przynależy do powiatu staszowskiego, ma 1800 mieszkańców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ROŚNIE PŁACA MINIMALNA - ILE WYNOSI?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie