Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze nowe miasto - Pierzchnica. Poznajcie ciekawą historię [WIDEO]

sw
1 stycznia Pierzchnica po 150 latach odzyska prawa miejskie. Miejscowość w powiecie kieleckim była miastem do 1869 roku.

Pierzchnica, pierwotnie wieś królewska, jako miasto królewskie została założona przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim pomiędzy 1359 a 1370 rokiem.

Dokładna data nadania praw nie jest znana. U Długosza występuje pod nazwą Pyrzsznycza. W rejestrze poborowym z 1579 roku zapisana jako Pyersnicza.

Według Długosza miasto było własnością królewską. Znajdował się tu drewniany kościół.

W 1497 roku król Jan Olbracht nadał Pierzchnicy jarmark na świętego Michała oraz ustanowił dla miasta dzień targowy we wtorek.

W 1512 roku potwierdzono przywilej niemiecki dla miasta po tym, jak pierwotny dokument uległ zniszczeniu w czasie pożaru.

Według lustracji z 1564 roku było tu 40 domów. Z czasem osada się rozrosła . W 1629 r. w Pierzchnicy było 50 domów, 5 piekarzy, 3 szewców i 3 rzeźników. W czasie potopu szwedzkiego miasto zostało spalone.

W 1780 roku król Stanisław August ustanowił dla Pierzchnicy nowe jarmarki: w tydzień po świętym Filipie i Jakubie, na świętego Wawrzyńca, świętego Marcina i świętego Mikołaja.

Od 1774 roku właścicielem miasteczka był wojewoda sandomierski Maciej Sołtyk. Według ostatniej lustracji z 1789 roku znajdował się tu drewniany ratusz. W mieście było 65 domów katolickich oraz 5 żydowskich. W 1800 roku na miejsce drewnianego kościoła świętego Małgorzaty Maciej Sołtyk wzniósł nowy kościół murowany.

Według spisu z 1827 roku w Pierzchnicy było 111 domów i 641 mieszkańców. W 1862 roku było tu 105 domów i 950 mieszkańców.

W dziewiętnastym wieku, w porozumieniu z władzami carskimi, potomkowie Sołtyka, pobudowali w mieście fabrykę naczyń glinianych, która stanowiła główne źródło utrzymania dla mieszczan.

W 1869 roku za wielką pomoc powstańcom styczniowym, Pierzchnica utraciła prawa miejskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie