Nazwy stacji kolejowych w Kielcach wprowadzają w błąd. Będą...

  Nazwy stacji kolejowych w Kielcach wprowadzają w błąd. Będą zmiany

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nazwy stacji kolejowych w Kielcach wprowadzają w błąd. Będą zmiany

  ©Dawid Łukasik

  Nazwy stacji kolejowych na terenie Kielc nie pasują do rzeczywistości. Władze miasta chcą to zmienić i wprowadzić oznaczenie ułatwiające lokalizację przystanków.
  Nazwy stacji kolejowych w Kielcach wprowadzają w błąd. Będą zmiany

  ©Dawid Łukasik

  Gdzie się znajduję stacja kolejowa „Czarnów”? Sądząc z nazwy można się jej spodziewać w tym osiedlu, ale tam jej nie znajdziemy. Przystanek kolejowy Czarnów zlokalizowano na Ślichowicach.

  - Nazwy stacji nie powinny wprowadzać pasażerów w błąd, jak ta „Czarnów” – mówi zastępca prezydenta Kielc, Czesław Gruszewski. – Osiedle znajduje się w centrum miasta a pociągi zatrzymują się w pobliżu Ślichowic. Warto dostosować nazwę do lokalizacji, choćby dlatego, że od grudnia kolej planuje zmianę rozkładu jazdy i na tej stacji będzie się zatrzymywać więcej pociągów, aż sześć relacji Warszawa-Kielce -Kraków. Prawdopodobnie zwiększy się liczba osób korzystających z niej.

  Kolejnym przykładem jest stacja o dziwnej nazwie „Przystanek Słowik”. – Nie wiadomo, o co w niej chodzi. Słowik jest w Kielcach a z nazwy to nie wynika, więc chcemy ją zmodyfikować na „Kielc Słowik”- dodaje prezydent.

  Kolejna propozycja zmiany dotyczy nazwy dworca kolejowego. – Zaproponowaliśmy, aby nazywał się „Kielce Główny”, wzorem innych miast – dodaje prezydent.

  Polskie Linie Kolejowe już odpowiedziało na propozycje władz miasta. – Nie mamy zgody na zmianę nazwy głównej stacji kolejowej. Kolejarze argumentują, że obecna funkcjonuje od 1885 roku i pasażerowie są do niej przyzwyczajeni. I podają listę kilkunastu miast, w których główna stacja ma tylko nazwę miasta – tłumaczy.

  Zmiana nazw stacji wiąże się z kosztami. - Na podstawie cen z 2015 roku wymiana tablic na przykład na Ślichwicach będzie kosztować 16 tysięcy złotych, a na Słowiku nieco więcej - dodaje.

  Zmiany musi jeszcze zaakceptować Rada Miasta Kielce.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018