Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neolityczne kopalnie "Krzemionki" pokazane w Sejmie

Redakcja
W budynku głównym Sejmu, w środę uroczyście otwarto wystawę „Krzemionki - pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w drodze do UNESCO”. To okazja do zaprezentowania unikalnej, neolitycznej kopalni krzemienia znajdującej się na terenie powiatu ostrowieckiego, szerszej publiczności - tym razem politykom.

Powiat ostrowiecki, przed kilkoma tygodniami złożył w siedzibie UNESCO oficjalny wniosek o wpisanie kopalni Krzemionki na Listę Światowego Dziedzictwa.

Decyzja, po wnikliwej analizie, zostanie podjęta w połowie przyszłego roku. Teraz czas na promocję obiektu, zdecydowano się więc na zaprezentowanie najstarszej w Europie tego typu kopani właśnie w Sejmie. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ostrowiecki poseł Andrzej Kryj.

–Moja propozycja zorganizowania takiej wystawy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, który objął nad nią patronat - mówi Andrzej Kryj. - Możliwość zaprezentowania w Sejmie naszej perły, ale i działań podejmowanych w celu jej ochrony, jest dla Muzeum Historyczno - Archeologicznego wielką nobilitacją. Zwiększenie świadomości istnienia na terenie Polski obiektu o tak wielkiej randze jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście starań o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówi parlamentarzysta.

Wystawa eksponowana jest w głównym budynku Sejmu, obok tablic upamiętniających posłów, między innymi zamordowanych w czasie II wojny światowej. To miejsce odwiedzane przez wszystkie wycieczki, zaś w sąsiedztwie często organizowane są konferencje prasowe.

Na dziesięciu planszach i w dwóch gablotach przedstawione są dzieje Krzemionek, znaczenie kopalni w czasach, kiedy była eksploatowana oraz jej wartość naukowa i historyczna.

Zwiedzający dowiedzą się o podziemnej trasie liczącej prawie 500 metrów, prezentującej wyrobiska neolitycznych kopalń. Wśród eksponatów, które znalazły się w gablotach są między innymi krzemienie z kolekcji Jana Chałupczaka, w tym wierne repliki przedmiotów charakterystycznych dla Krzemionek.

- Kopalnie są jednym z najciekawszych fenomenów prahistorii Europy, który łączy w sobie wiele aspektów związanych z kulturą materialną i duchową, rozwojem kopalnictwa i myślą techniczną - tłumaczy doktor Jerzy Tomasz Bąbel, archeolog. - To tu rodziła się nowatorska myśl, tu odważni ludzie dawnych epok przełamywali stereotypy, sięgając po nowe rozwiązania. Byli elitą inżynierską swoich czasów, pionierami postępu. Zostawili po siebie niezwykły pomnik.
Wystawa prezentowana będzie do 5 marca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie