Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nidarium, czyli ośrodek z gigantycznymi akwariami nad Nidą w Umianowicach prawie gotowy. Zobacz, jak teraz wygląda [ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Budowa nidarium czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gmina Kije zmierza ku końcowi. Specjaliści pracują nad wystrojem gigantycznych akwariów, w których zamieszkają ryby i inne zwierzęta z Nidy. Trwają prace wykończeniowe przy budynkach.
Budowa nidarium czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gmina Kije zmierza ku końcowi. Specjaliści pracują nad wystrojem gigantycznych akwariów, w których zamieszkają ryby i inne zwierzęta z Nidy. Trwają prace wykończeniowe przy budynkach. Agata Kowalczyk
Budowa nidarium czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gmina Kije zmierza ku końcowi. Specjaliści pracują nad wystrojem gigantycznych akwariów, w których zamieszkają ryby i inne zwierzęta z Nidy. Trwają prace wykończeniowe przy budynkach.

Centrum Edukacji Przyrodniczej to zarówno świeżo postawione budynki, jak i stare obiekty dawnej stacji kolejki wąskotorowej poddane remontowi.

Budynek nidarium z tarasem widokowym powstał od podstaw. Przedszkolne ściany przy tarasie widokowym i pozostałe części elewacji są prawie gotowe. Brakuje tylko dodatkowych elementów, które zostaną wykonane z kamieni pińczowskich oraz z desek ze świerków skandynawskich. Oba materiały są już przywiezione.

W budynku są układane płytki na posadzkach i ścianach, tynki i gładź oraz montowane podwieszane sufity. Trwają ostatnie prace przy montażu wentylacji, centralnego ogrzewania, czy sieci elektrycznej.

Gotowa jest betonowa konstrukcja akwarium, w którym zostanie odtworzone życie z pobliskiej Nidy. Znajdą się w nim zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Zamówione są specjalne panele, z których zostaną wykonane ściany akwarium. Specjalistyczna firma z Gdańska przygotowuje też projekt zagospodarowania wnętrza akwarium, który będzie przedstawiony inwestorowi do zaakceptowania lada dzień.

Niebawem w budynkach gospodarczych, w których zamieszkają zwierzęta będą montowane bramy i rozpoczną się prace wykończeniowe w środku.

Rozpoczęła się budowa altany, w której będą prowadzone zajęcia edukacyjno- przyrodnicze dla dzieci i młodzieży.

Montowana jest też woliera ekspozycyjna dla ptaków, w której zamieszkają sokoły i jastrzębie.

Świerkowymi deskami zostanie obłożona lada dzień elewacja stacji kolejki wąskotorowej, która została wybudowana od podstaw. Jako materiał miało być wykorzystane stare drewno, ale okazało się zbyt zniszczone do odtworzenia stacji. W tym tygodniu ma się rozpocząć montaż okien w stacji.

Rozpoczęła się przebudowa starej wieży ciśnień, w której powstanie platforma widokowa do obserwacji ptaków żyjących nad Nidą i w jej starorzeczach. Przy budowli ustawiono rusztowania, zdjęto też dach, który zastąpi platforma.

- Wieża, która jest wykona z cegieł zostanie wyczyszczona i zakonserwowana a uszkodzone czy brakujące elementy uzupełnione. Na zewnątrz zamontowane zostaną schody prowadzące do platformy widokowej, która będzie wyposażona w barierki. Będą one w stylu kolejowym aby pasowały do stacji. Z wieży będzie mógł korzystać każdy. Widok z niej jest przepiękny – informuje Monika Gładki z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Wokół budynków powstała większość dróg dojazdowy i alejki, budowane są parkingi. - Część dróg powstanie tuż przed odbiorem inwestycji, ponieważ wykonawca nie chce ich zniszczyć w czasie transportu materiałów- dodaje.

Ośrodek miał być gotowy w maju, ale termin zakończenia prac został przedłużony do grudnia między innymi z powodu pandemii i odkryć archeologicznych.

Po Nowym Roku rozpocznie się urządzanie Ośrodka, wprowadzanie zwierząt oraz przeprowadzka pracowników z siedziby Parku w Krzyżanowicach pod Pińczowem. Pierwsze grupy odwiedzających będą przyjęte w maju 2022 roku.

Co powstanie w ramach inwestycji w Umianowicach?

Centralnym miejscem ośrodka jest dwupoziomowe nidarium czyli budynek z gigantycznymi akwariami mieszczącymi 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Zamieszkają w nich ryby, traszki i żółwie żyjące w stanie naturalnym w Nidzie. Zwiedzający będą obserwować wodne zwierzęta spacerując alejkami, które będą zlokalizowane obok, pod i nad zbiornikami. Będą też miejsca do posiedzenia przy akwarium. To nie będzie wystawa do zwiedzania, ale miejsce do obserwacji.

Ważną częścią ośrodka będą laboratoria dla młodzieży i naukowców. Będą tu prowadzone zajęcia między innymi z geologii Ponidzia.

W budynku powstanie też sala edukacyjno-konferencyjna, pracownia projektowo-badawcze i część noclegowa. Ośrodek będzie przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, ale też dla innych turystów, przyrodników i badaczy, którzy będą tu mogli spędzić kilka dni. Przygotowano 55 miejsc noclegowych.

W części gospodarczej zaprojektowano kurniki, owczarnię, stajnię oraz wybiegi dla zwierząt ras rodzimych. Ich mieszkańców będzie można obserwować z bliska.

Powstanie też mini ośrodek leczenia ptaków drapieżnych, których nie brakuje na Ponidziu.

Koszt projektu to 21 milionów 895 tysięcy złotych, z tego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 15 milionów 181 tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie