Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się alergii! Poznaj najskuteczniejsze metody leczenia i zapobiegania

Paula Goszczyńska
Alergię można leczyć. Objawy znikną, a my znów będziemy się cieszyć słońcem i przyrodą
Alergię można leczyć. Objawy znikną, a my znów będziemy się cieszyć słońcem i przyrodą 123RF
Uporczywy katar, kichanie lub zmiany skórne to tylko powierzchowne problemy, które dotykają alergików. Uczulenie może przybrać dużo bardziej niebezpieczną formę. Wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna reakcja, która zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Poznaj niebezpieczeństwo i skutecznie się przed nim zabezpiecz.

Trudna pora dla alergików

Czas wiosny i lata pogłębia uciążliwe objawy alergii u osób uczulonych na pyłki roślin. - W okresie wczesnej wiosny pylą takie drzewa jak leszczyna, olcha czy brzoza. W późniejszych miesiącach będą to również trawy, chwasty i zboża. Rośliny te wywołują szereg objawów ze strony górnych dróg oddechowych, jak nieżyt nosa czy zaostrzenie astmy oskrzelowej. Ale mogą też nasilać objawy skórne lub oczne i mam tu na myśli alergiczne zapalenie spojówek - wyjaśnia doktor Zbigniew Bajor, specjalista alergolog.

Zdarza się również, że objawy związane z alergią mylnie nam się kojarzą z infekcją wirusową. - Zresztą, sama alergia to nic innego jak stan zapalny, który toruje drogę infekcjom - czy to wirusowym, czy bakteryjnym. Te elementy często się na siebie nakładają. Najpierw występują zmiany alergiczne, a później zaczyna się infekcja. Niemniej, objawy te wymagają zróżnicowania i dlatego tak istotny jest element wywiadu z pacjentem. Dzięki niemu poznamy między innymi sezonowość występowania objawów. Oczywiście niezbędna jest dokładna diagnostyka, czyli konsultacja w poradni alergologicznej oraz szereg badań - zwraca uwagę lekarz.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie może mieć charakter objawowy. - W sytuacjach zaostrzenia objawów podajemy leki o profilu przeciwalergicznym. Są one w stanie zredukować je na tyle, że pacjent praktycznie przestanie odczuwać jakikolwiek dyskomfort. Oprócz tego zalecamy pacjentom unikanie czynnika wyzwalającego alergię. Jeżeli jest to alergia pokarmowa, starajmy się unikać alergenu w przyjmowanym pożywieniu. W przypadku uczulenia na pyłki lub roztocza, omijajmy duże połacie łąk, pozbądźmy się dywanów i ciężkich zasłon. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować tych czynników, ale taka profilaktyka na pewno w jakimś stopniu pomoże - mówi doktor Bajor.

Oprócz wymienionych działań stosowane jest leczenie przyczynowe, czyli odczulanie podawane w formie szczepionki lub preparatów w postaci kropli podjęzykowych lub tabletek. - Odczulanie jest bardzo skuteczne - w zależności od preparatu może nawet w 90 procentach przestroić nasz układ immunologiczny. Będzie to skutkować ustąpieniem objawów alergii lub ich istotnym zredukowaniem. Komfort i jakość życia pacjenta wzrasta, a leki przeciwalergiczne mogą zostać odstawione - dodaje specjalista.

Odczulanie trwa minimum 3 lata, ale najlepiej prowadzić je nawet do 5 lat, by było jak najbardziej skuteczne.

Owady śmiertelnie niebezpieczne

W sezonie wiosenno-letnim szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych może być jad owadów błonkoskrzydłych. - Przyjmuje się, że około 3-3,5 procent populacji po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia, może zareagować ciężką reakcją anafilaktyczną. Leczeniem o wysokiej skuteczności jest właśnie odczulanie. Oprócz odczulania zalecamy profilaktykę, czyli zabezpieczenie się w preparaty antyalergiczne typu steryd doustny czy lek przeciwhistaminowy, a przede wszystkim w adrenalinę podawaną domięśniowo ampułkostrzykawką w sytuacji awaryjnej - informuje doktor Zbigniew Bajor.

Jak możemy się chronić?

Przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem, szczególnie w sezonie letnim. Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu zrezygnujmy z picia napojów z zamkniętych pojemników typu puszka. - Zdarza się, że wpadnie do niej owad i wtedy grozić nam może użądlenie w śluzówkę jamy ustnej. Takie przypadki zagrażają zdrowiu i życiu. Poza tym, jeżeli mamy wiedzę, że zostaliśmy użądleni przez pszczołę, możemy usunąć żądło - najlepiej pęsetą, tak by go nie zgnieść i nie dostarczyć kolejnej porcji jadu. Użądlone miejsce można schłodzić i przyjąć leki przeciwhistaminowe. W razie wątpliwości skorzystajmy z porady lekarskiej - wylicza alergolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie