Nie możesz wysiać w terminie międzyplonu ścierniskowego? Jest na to rada

Redakcja
Agata Wodzień
Jeśli pogoda nie pozwala na wysianie międzyplonu i spełnienie warunku zazieleniania, co trzeba zrobić do 20 sierpnia w przypadku obszarów proekologicznych, można zmienić deklarację.

W ramach zazieleniania za obszary proekologiczne (EFA) uznaje się m. in. obszary utworzone poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin. Zaliczają sie do nich:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Co ważne, mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.

 

Kiedy trzeba wysiać mieszankę?

  •  od 1 lipca do 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do 1 października – w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo
  •  od 1 lipca do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego.

 

Przeszkodą na drodze do realizacji tego wymogu w ramach zazieleniania, moda stanąć warunki agrometeorologiczne. W przypadku, gdy rolnik nie może wysiać międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia, rozwiązanie znajdzie w postaci zmiany elementu proekologicznego, który zadeklarował we wniosku o płatność na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. Co wiecej, gospodarz może również zmienić gatunek roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplon lub zmienić działkę, na której będzie utrzymywany międzyplon deklarowany jako EFA.

 

Takie zmiany są obwarowane pewnymi warunkami:

  •  procent powierzchni zadeklarowanej jako EFA po zmianie nie jest wyższy niż we wniosku o przyznanie płatności na 2016 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 5% EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 5%);
  • dotyczą działek będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2016 r.

 

Wprowadzane zmiany należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR, co pozwoli "dostsosować wniosek o przyznanie płatności do nowej sytuacji; zmiana nie będzie skutkowała nałożeniem kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub niezrealizowaniem praktyki utrzymania obszarów proekologicznych".

 

Innym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wysiew nie jest możliwy w terminie, a rolnik ma w swoim gospodarstwie więcej obszarów EFA, niż wymagane 5%, to w przypadku kontroli na miejscu, może wskazać inne elementy EFA w gospodarstwie. Chodzi o te, których nie zadeklarował we wniosku o płatność na 2016 r. To skompensuje nieobsianą powierzchnię międzyplonu.

 

Za niewypełnienie wymogu utrzymania obszarów proekologicznych, czyli np. brak międzyplonu w określonym terminie, na rolnika może zostać nałożona sankcja w postaci pomniejszenia płatności. 

 

Resort rolnictwa jednocześnie przypomina: "Gdy składający wniosek nie jest w stanie spełnić kryteriów kwalifikowalności lub innych obowiązków w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, zachowuje on prawo do wsparcia w odniesieniu do obszaru, który był kwalifikowalny w chwili wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności".

Źródło: minrol.gov.pl

 

Wideo

Materiał oryginalny: Nie możesz wysiać w terminie międzyplonu ścierniskowego? Jest na to rada - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie