Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko siłownie i boiska. Z budżetu obywatelskiego powstały w Kielcach... plac zabaw dla psów, piękna fontanna czy mapy dla niewidomych

Mateusz Dudzik
W Kielcach mieszkańcy głosowali w tym roku na inwestycje zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego po raz szósty. Do tej pory na zadania, które zmieniły osiedla wydano ponad 25 milionów złotych. Powstało bardzo wiele ciekawych inwestycji

Co roku ratusz przeznacza na Budżet Obywatelski 5 milinów złotych a czasem więcej. Inwestycje są dzielone na dwie grupy, małe o wartości do 100 tysięcy złotych i na ich realizacje jest 150 tysięcy złotych oraz duże, o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych, na które w sumie jest 3,5 miliona złotych.

Wciągu tych sześciu lat regulamin Budżetu Obywatelskiego i zasady głosowania zmieniały się kilkakrotnie. W pierwszych edycjach każdy mógł głosować na nieograniczoną liczbę projektów, a od dwóch lat tylko na jeden duży i trzy małe. Wprowadzono też kontrowersyjny zapis dotyczący miejsc, na których może powstać inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teren musi należeć do miasta, wcześniej zadania powstawały na działkach spółdzielczych, czy wspólnotowych. Ograniczenie wprowadzono, ponieważ często właściciel gruntu, na którym powstawała nowa infrastruktura nie chciała zajmować się jej utrzymaniem. Po zawarciu w regulaminie tego zapisu liczba zgłaszanych zadań spadła o około połowę.
Regulamin Budżetu Obywatelskiego w Kielcach nie przewiduje zgłaszania "miękkich zadań", czyli wydarzeń organizowanych wspólnie przez mieszkańców.

Najczęściej zgłaszane przez mieszkańców projekty a potem wybieranie w czasie głosowania do realizacji dotyczą poprawy infrastruktury przy szkołach i przedszkolach. Do Budżetu Obywatelskiego są proponowane budowy nowych boisk, placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych. Powstają też trasy rowerowe, przejazdy, fragmenty chodników, parkingi oraz monitoring. Ale są też oryginalne pomysły. Dwie mieszkanki zaprojektowały budowę placu zabaw dla psów. Dopiero za trzecim razem zebrał on wystarczającą liczbę głosów i powstał koło zalewu przy ulicy Klonowej.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu udało się wybudować granitową, podświetlaną fontannę, która zastąpiła starą zardzewiałą. Nad jednym z boisk zainstalowano dmuchane zadaszanie. Powstał też plac do gry w piłkę plażową. Dla osób niedowidzących i niewidomych ustawiono kilka specjalnych map śródmieścia Kielc.

Wiele ciekawych pomysłów niestety nie uzyskało odpowiedniej liczy głosów i pozostało na papierze. Do takich pomysłów należy budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium wodnego placu zabaw, toru dla rowerzystów i rolkarzy, czy kompleksu kamieni wspinaczkowych.

Budżet alert

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie