Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wstydź się iść do proktologa. Niepokojące objawy mogą zwiastować nowotwór

oprac. Luiza Buras-Sokół
Nowotwory dolnego odcinka przewodu pokarmowego należą do schorzeń, które odkryte w odpowiednim momencie są praktycznie całkowicie uleczalne.
Nowotwory dolnego odcinka przewodu pokarmowego należą do schorzeń, które odkryte w odpowiednim momencie są praktycznie całkowicie uleczalne. sxc.hu
Niepokojące objawy: krew w stolcu, świąd w okolicach odbytu, pieczenie, ból - nie należy ich ignorować.

Ważna dziedzina medycyny

Ważna dziedzina medycyny

Proktologia jest dziedziną chirurgii zajmującą się chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego - jelita grubego oraz odbytnicy. Najczęściej dotykają one ludzi po 50. roku życia, niezależnie od płci. Równie często cierpią z tego powodu kobiety po porodzie. Liczba pacjentów zmagających się z takimi schorzeniami stale wzrasta, w związku z czym zaczyna się je określać jako o choroby cywilizacyjne.

Większość tych przypadków jest oznaką obecności hemoroidów, ale ślady krwi mogą być także objawem poważniejszych chorób, w tym raka. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Z powodu hemoroidów, zwanych inaczej żylakami odbytu bądź guzkami krwawniczymi cierpi około 50 procent populacji (głównie w wieku między 20. a 45. rokiem życia). Szczególnie narażone są w tym przypadku osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży, miłośnicy wina oraz kuchni wykorzystującej ostre przyprawy, a także palacze. Duży wpływ ma również nieodpowiednia dieta, np. spożywanie dużej ilości tłustych potraw.

Istnieje kilka sposobów walki z hemoroidami. Jednym z nich, najmniej inwazyjnym, jest tzw. Metoda Barrona, czyli gumkowanie. Polega ona na założeniu gumki u podstawy guzka, która powoduje, że wysycha on i odpada. Alternatywne metody to np. nakłuwanie naczyń krwionośnych w okolicy guzka i zamykanie ich oraz wycinanie hemoroidów.
Inne choroby dotykające tę część przewodu pokarmowego to np. szczelina odbytu, zakrzep brzeżny odbytu, ropień, przetoka, kłykciny kończyste, zatoka włosowa, wypadanie błony śluzowej odbytnicy, ale i samej odbytnicy, a także rak, który jest wśród chorób nowotworowych drugą przyczyną zgonów w Polsce.

Badanie to podstawa
Diagnostyka proktologiczna, w której podstawowymi badaniami są badania wziernikowe, może składać się z kilku etapów. Pierwszym jest na pewno szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie badanie per rectum. Już na tym etapie można wykryć wiele nieprawidłowości, gdyż w kanale odbytu, dokonuje się najwięcej zmian chorobowych.

Innym badaniem jest tzw. anoskopia (płytkie wziernikowanie), pozwalająca na obejrzenie błony śluzowej kanału odbytu. W przypadku niepokojących obserwacji należy przeprowadzić dalsze badanie, czyli rektoskopię, polegające na wprowadzeniu do odbytu rurki umożliwiającej obserwację dalszych miejsc. Na tym etapie lekarz ma już możliwość pobrania wycinków tkanek do badania mikroskopowego. Czasami zachodzi potrzeba obejrzenia dalszych odcinków, a nawet i całego jelita grubego, co umożliwiają kolejno sigmoidoskopia i kolonoskopia. Za pomocą kolonoskopu specjalista jest w stanie nie tylko pobrać wycinki do badania mikroskopowego, ale i nawet dokonać pewnych zabiegów chirurgicznych np. usunięcia polipów.

- Obecnie jednym z najważniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób proktologicznych stało się też usg transrektalne TRUS - mówi lek. med. Ryszard Kujawski, chirurg, na co dzień związany łódzkim środowiskiem medycznym, a od niedawna współpracujący także z kielecką przychodnią Artimed, mieszczącą się przy ulicy Paderewskiego. - Wskazane jest ono w takich przypadkach jak: badanie szczelin odbytu, podejrzenie ropni i przetok okołoodbytniczych, uszkodzenie aparatu zwieraczowego objawiające się nietrzymaniem gazów i stolca po porodach naturalnych lub operacjach w obrębie kanału odbytu i odbytnicy, ocena stopnia zaawansowania klinicznego guzów odbytu i odbytnicy (kwalifikacja do radioterapii przedoperacyjnej), monitorowanie pacjentów po operacji raka (umożliwiające wczesne wykrywanie wznowy miejscowej), bóle okolicy odbytu - wymienia specjalista. - Badanie bardzo dokładnie uwidacznia wszystkie patologiczne zmiany, jest nieinwazyjne i bezbolesne - zapewnia.

Polega ono na wprowadzeniu głowicy z kapturkiem wypełnionym wodą do odbytu, co pozwala na obrazowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki gumowemu kapturkowi głowica ma lepszy kontakt ze ścianą badanego narządu, a to powoduje, że obraz jest dokładniejszy.

Niepotrzebny strach

Pewne dolegliwości proktologiczne można leczyć zachowawczo, farmakologicznie czy zmieniając po prostu niektóre ze swoich nawyków - np. zwiększając aktywność fizyczną oraz wprowadzając drobne zmiany swoim jadłospisie. Większość schorzeń wymaga jednak przeważnie leczenia zabiegowego, dlatego też zajmują się nimi przeważnie specjaliści chirurdzy.

Wiele badań medycznych napotyka na opór ze strony pacjentów. Przeważnie boimy się bólu fizycznego, czasami diagnozy jaką możemy usłyszeć, innym razem jest to po prostu zwykły wstyd przed odsłonięciem przed drugą osobą miejsc intymnych. Badań proktologicznych boi się wiele osób, co może być jedną z przyczyn, dla których pacjenci zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza. Jednak objawów, nawet tych, z którymi czujemy się bardzo niezręcznie, nie należy bagatelizować, a już na pewno ukrywać.

Pamiętajmy, że nowotwory dolnego odcinka przewodu pokarmowego należą do schorzeń, które odkryte w odpowiednim momencie są praktycznie całkowicie uleczalne.
Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej, przypadki ukrywania wstydliwych dolegliwości są coraz rzadsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie