Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie znasz grzyba? Zapytaj specjalisty

/IB/
sxc.hu
Grzyboznawcy dyżurują w stacjach Senepidu na terenie całego województwa i udzielają bezpłatnych porad. W lasach uważajmy na kleszcze!

Wysyp grzybów w świętokrzyskich lasach trwa. Pracownicy inspekcji sanitarnej przypominają, że w razie wątpliwości w określeniu gatunku grzyba, można skorzystać z bezpłatnej porady grzyboznawców w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej oraz w powiatowych stacjach.

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 68, udzielają porad grzybowych bezpłatnie. Dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania, to jest od godziny 7.25 do godziny 15. Z porad grzyboznawców można również skorzystać w Powiatowych Stacjach Sanitarno - Epidemiologicznych w Jędrzejowie, Kielcach, Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim (dyżury grzyboznawców) oraz w Sandomierzu, Starachowicach i Staszowie (dyżury klasyfikatorów grzybów), również w godzinach urzędowania stacji.

Jak informuje Ewa Szymańska, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, w tym roku w województwie świętokrzyskim nie było zatruć grzybami.

- Bo do tej pory w lasach było mało grzybów. - wyjaśnia. Podkreśla, że coraz częściej korzystamy z pomocy grzyboznawców. Tygodniowo do wojewódzkiej stacji zgłasza się kilka osób z prośbą o ocenę przydatności do spożycia zebranych przez nie grzybów. Jak zapewnia Ewa Szymańska, dyżury grzyboznawców będą prowadzone do zakończenia sezonu grzybowego. - W ubiegłym roku nawet w listopadzie zgłaszali się do nas amatorzy grzybobrania ze znalezionymi okazami. O niektóre pytali z ciekawości, bo pierwszy raz spotkali się z takimi gatunkami - dodaje.

Pracownicy inspekcji sanitarnej przypominają również o tym, żeby po powrocie z grzybobrania dokładnie obejrzeć swoje ciało, czy przypadkiem nie przynieśliśmy z wycieczki kleszcza. W województwie świętokrzyskim zanotowano w ubiegłym roku 155 przypadków boreliozy i 8 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W tym roku do końca września potwierdzono 71 zachorowań na boreliozę.

- Kleszcze są jeszcze aktywne, dopiero długotrwałe przymrozki unieszkodliwiają te zwierzątka - przestrzega Marzenia Haponiuk, kierownik działu nadzoru przeciwepidemicznego w wojewódzkiej stacji Sanepid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie