Nie żyje biskup Wacław Świerzawski

  Nie żyje biskup Wacław Świerzawski

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie żyje biskup Wacław Świerzawski
  Nie żyje biskup senior ksiądz Wacław Świerzawski, pierwszy ordynariusz diecezji sandomierskiej w nowych granicach, w latach 1992 - 2002. Miał 90 lat.
  Nie żyje biskup Wacław Świerzawski
  Biskup senior zmarł w sobotę rano w szpitalu w Sandomierzu. Informację potwierdził ksiądz Tomasz Lis, rzecznik diecezji.
  Biskup Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 roku w Złoczowie w archidiecezji lwowskiej. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka.
  Pracował w katedrze św.
  Jakuba Apostoła w Nysie, dokąd zostali repatriowani jego rodzice, a później jako wikariusz w Cieszanowie. Podczas studiów prawniczych w Warszawie był przez pięć lat kapelanem u sióstr dominikanek-misjonarek w Zielonce koło Warszawy. W 1956 roku powołał tam do istnienia wspólnotę życia konsekrowanego w świecie. W latach 1957 - 1965 pracował w kolegiacie św. Anny w Krakowie jako duszpasterz akademicki.
  Od 1968 roku aż do czasu wyboru na stolicę biskupią w Sandomierzu związany był z kościołem św. Marka Ewangelisty w Krakowie, tworząc w nim ośrodek duszpasterstwa liturgicznego przy założonym przez kardynała Karola Wojtyłę Instytucie Liturgicznym. Jako rektor kościoła św. Marka, przeprowadził gruntowny remont świątyni i przylegającego do niej Domu Księży Emerytów. Stworzył tam ośrodek duszpasterstwa akademickiego dla studentów Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1971 roku założył drugą wspólnotę życia konsekrowanego w świecie, natomiast 1989 roku zorganizował przy kościele św. Marka katechumenat (przygotowanie dorosłych do chrztu, bierzmowania i Eucharystii) i ekipę katechistów. Reaktywował w tym celu Bractwo św. Zofii z XV wieku i założył Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego dla posługi w katechumenacie.

  W 1996 roku założył w Krakowie Sodalicję Świętej Jadwigi Królowej, której celem jest katolicka formacja ludzi kultury oraz młodzieży, zwłaszcza z liceów, drużyn harcerskich czy innych grup młodzieżowych mających za patronkę św. Jadwigę Królową, a także wiernych z parafii jej poświęconych.
  Biskup Wacław Świerzawski prowadził jednocześnie pracę naukową. Był magistrem teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, magistrem prawa kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, po ukończeniu benedyktyńskiego Instytutu Liturgicznego św. Anzelma w Rzymie w 1968 roku uzyskał tytuł doktora teologii, w 1975 roku stopień doktora habilitowanego, zaś w 1989 roku profesora zwyczajnego.

  Wybrany w 1988 i ponownie w 1991 roku na rektora Papieskiej Akademii Teologicznej, pełnił ten urząd do momentu mianowania go przez Jana Pawła II biskupem diecezji sandomierskiej. Od 1968 roku, jako organizator i pierwszy dyrektor Instytutu Liturgicznego przy Wydziale Teologicznym Akademii, kierował przez trzydzieści lat tą szkołą. Na prośbę biskupa Ignacego Tokarczuka, zorganizował w Rzeszowie Studium Liturgiczne, przekształcone następnie w Studium Pastoralne. Ksiądz biskup Wacław Świerzawski jest autorem 64 książek i około 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości. Należał do towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Był przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Naukowej Episkopatu Polski.

  Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 roku w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Jako ordynariusz erygował w Sandomierzu, w 1992 roku, dla kształcenia świeckich Instytut Teologiczny imienia Bł. Wincentego Kadłubka. Podjął w diecezji wiele inicjatyw, takich jak: powołanie ośrodka Caritas, Domu Samotnej Matki, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej. Erygował przy katedrze Ośrodek Katechumenalny dla diecezji sandomierskiej. Otworzył Dom Rekolekcyjny w Radomyślu nad Sanem, Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach i Liceum Katolickie imienia Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Wprowadził wieczystą adorację i dyżury w konfesjonale w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu. Rozpoczął proces kanonizacyjny księdza profesora Wincentego Granata. Zorganizował dla wszystkich parafii diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Przeprowadził Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej.

  Pod rządami biskupa Świerzawskiego odrestaurowano niektóre ważniejsze obiekty sakralne sandomierskiej Starówki, między innymi dach katedry oraz budynki użyteczności publicznej - dom Akcji Katolickiej, dom Instytutu Teologicznego i plebanii przykatedralnej.

  Biskup Wacław Świerzawski sprawował swój urząd do 2002 roku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego złożył rezygnację na ręce papieża. Zamieszkał w siedzibie zgromadzenia sióstr św. Jadwigi Królowej w Zawichoście, które sam założył.W kwietniu tego roku obchodził jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

  11 września stan zdrowia księdza biskupa gwałtownie się pogorszył. Od tego czasu przebywał w szpitalu.

  Uroczystości pogrzebowe zmarłego dzisiaj rano biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego będą miały miejsce w niedzielę, 15 października w Zawichoście oraz w poniedziałek, 16 października w katedrze sandomierskiej, poinformowała Kuria Diecezjalna.

  ZOBACZ TEŻ:
  Info z Polski - najważniejsze informacje minionego tygodnia  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dziod

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]