Nie żyje Edward Kusztal - uznany kielecki aktor

  Nie żyje Edward Kusztal - uznany kielecki aktor

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie żyje Edward Kusztal - uznany kielecki aktor
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W czwartek, 1 września zmarł nestor kieleckiej sceny teatralnej - Edward Kusztal. Miał 77 lat.
  Urodzony w Kielcach 19 marca 1939 roku. Wspomnienia z dzieciństwa spisał i wydał kilka lat temu jako książkę „Z fajerką po Kielcach” ciepło przyjętą przez czytelników.

  Debiutował w amatorskim teatrze działającym w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rolą Pasibrzucha w sztuce Ewy Szelburg-Zarembiny, był wtedy uczniem podstawówki.

  Maturę zrobił w liceum dla parcujących, ale nie zrezygnował z teatru.
  Był absolwentem łódzkiej szkoły teatralnej i filmowej, początkowo pracował w teatrze opolskim, ale wrócił do rodzinnych Kielc - na kieleckich deskach pojawił się już w 1967 roku. Szybko został zauważony przez widzów, a jego charakterystyczny głos polubili także filmowcy – aktor dostawał propozycje grania w produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. W większości były to epizody, ale zapadające głęboko w pamięć i sympatię widzów. Bodaj jedyną główną rolą jaką zagrał, była postać Staszka Żeniaca w filmie „Żeniac” z 1983 roku. Pamiętamy Go także z wielu innych tytułów, między innymi: „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” (1971), „Perła w koronie” (1971), „Umarli rzucają cień” (1978), z serialach „Doktor Murek” (1979) i „Ekipa” (2007), „Smażalnia story” (1984), „Dwa księżyce” (1993) czy „Przedwiośnie” z 2001 roku.

  Ról Edward Kusztal zagrał naprawdę wiele, bo jak wyliczał niedawno wystąpił w ponad 100 spektaklach oraz 80 filmach, tworząc niezapomniane role bohaterów charakterystycznych. Dwa razy znalazł się w rankingu „Polityki” za role Zachedryń-skiego w „Miłości na Krymie” i króla Leara. Kieleccy widzowie nagradzali go kilkakrotnie najcenniejszą dla aktorów nagrodą Dzikiej Róży wręczaną ulubionym aktorom na zakończenie sezonu.

  Mimo wynikającej z choroby nieobecności na scenie , w tym roku teatromani wręczyli mu przyznaną po raz pierwszy honorową Dziką Różę za całokształt twórczości. Minister kultury uhonorował go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  Spotkanie w teatrze będące finałem tegrocznego plebiscytu publiczności bylo ostatnim publicznym spotkaniem z aktorem. On nie krył zaskoczenia honorami a publiczność przyjęła go, jak zwykle owacją na stojąco.

  Edward Kusztal był osobą znaną i popularna w ukochanych Kielcach, miasto dwukrotnie uhonorowało go Nagrodą Kielc. Edward Kuszal aktywnie włączał się w życie miasta - przez jedną kadencję w latach 1994-1998 był radnym. Został też uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kielecczyzny”.

  Od dłuższego czasu aktor zmagał się z ciężką chorobą, odszedł 1 września. W sobotę, 3 września, od godziny 12 w Teatrze imienia Żeromskiego wystawiona będzie Księga Kondolencyjna. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek o godzinie 14 w kościele świętego Wojciecha a potem na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda