Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Edward Kusztal - uznany kielecki aktor

Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
W czwartek, 1 września zmarł nestor kieleckiej sceny teatralnej - Edward Kusztal. Miał 77 lat.

Urodzony w Kielcach 19 marca 1939 roku. Wspomnienia z dzieciństwa spisał i wydał kilka lat temu jako książkę „Z fajerką po Kielcach” ciepło przyjętą przez czytelników.

Debiutował w amatorskim teatrze działającym w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rolą Pasibrzucha w sztuce Ewy Szelburg-Zarembiny, był wtedy uczniem podstawówki.

Maturę zrobił w liceum dla parcujących, ale nie zrezygnował z teatru. Był absolwentem łódzkiej szkoły teatralnej i filmowej, początkowo pracował w teatrze opolskim, ale wrócił do rodzinnych Kielc - na kieleckich deskach pojawił się już w 1967 roku. Szybko został zauważony przez widzów, a jego charakterystyczny głos polubili także filmowcy – aktor dostawał propozycje grania w produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. W większości były to epizody, ale zapadające głęboko w pamięć i sympatię widzów. Bodaj jedyną główną rolą jaką zagrał, była postać Staszka Żeniaca w filmie „Żeniac” z 1983 roku. Pamiętamy Go także z wielu innych tytułów, między innymi: „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” (1971), „Perła w koronie” (1971), „Umarli rzucają cień” (1978), z serialach „Doktor Murek” (1979) i „Ekipa” (2007), „Smażalnia story” (1984), „Dwa księżyce” (1993) czy „Przedwiośnie” z 2001 roku.

Ról Edward Kusztal zagrał naprawdę wiele, bo jak wyliczał niedawno wystąpił w ponad 100 spektaklach oraz 80 filmach, tworząc niezapomniane role bohaterów charakterystycznych. Dwa razy znalazł się w rankingu „Polityki” za role Zachedryń-skiego w „Miłości na Krymie” i króla Leara. Kieleccy widzowie nagradzali go kilkakrotnie najcenniejszą dla aktorów nagrodą Dzikiej Róży wręczaną ulubionym aktorom na zakończenie sezonu.

Mimo wynikającej z choroby nieobecności na scenie , w tym roku teatromani wręczyli mu przyznaną po raz pierwszy honorową Dziką Różę za całokształt twórczości. Minister kultury uhonorował go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Spotkanie w teatrze będące finałem tegrocznego plebiscytu publiczności bylo ostatnim publicznym spotkaniem z aktorem. On nie krył zaskoczenia honorami a publiczność przyjęła go, jak zwykle owacją na stojąco.

Edward Kusztal był osobą znaną i popularna w ukochanych Kielcach, miasto dwukrotnie uhonorowało go Nagrodą Kielc. Edward Kuszal aktywnie włączał się w życie miasta - przez jedną kadencję w latach 1994-1998 był radnym. Został też uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kielecczyzny”.

Od dłuższego czasu aktor zmagał się z ciężką chorobą, odszedł 1 września. W sobotę, 3 września, od godziny 12 w Teatrze imienia Żeromskiego wystawiona będzie Księga Kondolencyjna. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek o godzinie 14 w kościele świętego Wojciecha a potem na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie