Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Julia Bober słynna garncarka z Chałupek. W jej wsi wrze. Chodzi o ostatnią wolę zmarłej

ms
Muzeum Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach zostało uruchomione w październiku 1998 roku.
Muzeum Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach zostało uruchomione w październiku 1998 roku.
Julia Bober podarowała działkę pod Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach , prosząc by po śmierci pochowano ją w rodzinnej wsi - tak twierdzą jej sąsiedzi. Tymczasem ma jednak spocząć w... Cedzynie.

W piątek, 7 czerwca, w Kielcach zmarła Julia Bober, ludowa artystka, która przez całe życie zajmowała się garncarstwem i rozsławiała tę sztukę w kraju. Przed kilkunastoma laty ustaliła z władzami wsi i gminy, że przekaże swoją ziemię pod potrzeby Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, w zamian za pochówek na rodzinnym cmentarzu w Lisowie. Tymczasem zmarła, a z informacji zamieszczonej na klepsydrze wynika, że ostatecznie ma spocząć w... Cedzynie.

W Chałupkach aż huczy z oburzenia. Mieszkańcy wsi chcą honorowego załatwienia sprawy i spełnienia woli zmarłej.
Zapytaliśmy o to byłego sołtysa wsi Chałupki a także obecnego burmistrza Morawicy. - Byłem sołtysem Chałupek w latach 2004-2008 i wiedziałem o tym zobowiązaniu wobec pani Bober. Dziwię się , że gdy znalazła się w domu opieki, nikt nie przekazał tam informacji ojej ostatniej woli i nie dopilnował, aby została spełniona. Teraz może być na to za późno, bo pogrzeb ma być wtorek w Cedzynie.

Mieszkańcy Chałupek nie odpuszczają, w poniedziałek jadą z delegacją do burmistrza Morawicy, który zna sprawę i to w jego gestii jest jej załatwienie – mówi były sołtys Chałupek Piotr Kaczor. Co na to burmistrz Morawicy? - Smutną wiadomość o śmierci pani Julii Bober dostałem przed chwilą. Wydałem polecenia, aby zająć się sprawą i ustalić stan faktyczny, ale wygląda na to, że sprawa jest złożona. Ze wstępnych ustaleń wynika, że grunt o powierzchni 500 metrów kwadratowych prawdopodobnie został sprzedany, a nie darowany gminie przez panią Julię Bober. Pełne informacje będą w poniedziałek. Jestem oczywiście za tym, aby wypełnić wolę zmarłej - mówi burmistrz Marian Buras.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. Wioska słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Początki garncarstwa w Chałupkach przypadają na połowę XVI wieku.

W roku 1935 w Chałupkach istniało aż 69 warsztatów garncarskich, zaś 40 lat później - już tylko 40 warsztatów. Umiejętności toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj całe rodziny zajmowały się tym niezwykle rzadkim rzemiosłem.

W 1996 roku – z inicjatywy mieszkańców wsi, Urzędu Gminy w Morawicy oraz Muzeum Narodowego i Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach – rozpoczęto budowę nowego obiektu o charakterze muzealnym Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, udostępnionego dla zwiedzających 4 października 1998 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak żyli osadzeni w dawnych więzieniach?



Co może policjant, a czego nie?


Czy dostałbyś się do policji? Test


Czy dogadałbyś się w więzieniu? Test z grypsery


Wiesz, co oznaczają więzienne tatuaże?


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie