Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebanalne połączenia – grzyby z ciastem. PRZEPISY na tarty, muffinki, zapiekanki

Elżbieta Święcka
Tartę z grzybami możemy przygotować na kilka sposobów - na cieście kruchym lub francuskim, z dowolnymi ziołami i dodatkami.
Tartę z grzybami możemy przygotować na kilka sposobów - na cieście kruchym lub francuskim, z dowolnymi ziołami i dodatkami. tiffany­­­/cc/Flickr.com
Z grzybami możemy przygotować mnóstwo dań. Pasują do wielu mięs, świetnie sprawdzają się jako farsz na przykład do pierogów i uszek do barszczu, nie tylko tych świątecznych czy wytrawnych naleśników.

Warto też przygotować z nimi pyszne tarty i tarteletki albo sycące i pożywne zapiekanki. Do tych wszystkich dań w sezonie najlepiej wykorzystać świeże grzyby. Przez pozostałe miesiące możemy ratować się tymi, które teraz sami zamrozimy.

Tarta z kurkami, ricottą i sałatką
Składniki:
tarta: 300 g ciasta francuskiego; farsz: około 300 g kurek, 1/2 pęczka natki pietruszki, sól i pieprz, 2 ząbki czosnku, 250 g ricotty, 300 ml śmietany 30 lub 36%, 3 jajka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa; sałatka: rucola, ciemna sałata karbowana, suszone pomidory, oliwa, ocet balsamiczny, zioła prowansalskie.
Sposób przygotowania: Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Formę do tarty o średnicy 32 cm smarujemy oliwą i wykładamy na rozmrożonym wcześniej cieście. Na patelni, na odrobinie oliwy podsmażamy kurki przez około 10 minut, dodajemy posiekaną natkę pietruszki i doprawiamy do smaku. W oddzielnym naczyniu łączymy śmietanę z jajkami i przyprawami. Na ciasto wykładamy kurki, posypujemy pokruszoną ricottą i zalewamy sosem śmietanowo-jajecznym. Pieczemy 15 minut i zmniejszamy temperaturę do 180 stopni. Pieczemy jeszcze 25 minut. W tym czasie wykładamy na duże talerze porwane liście sałaty i pokrojone w paski suszone pomidory. Skrapiamy oliwą, octem balsamicznym i posypujemy ziołami. Lekko ciepłą tartę kroimy na porcje i układamy na talerzach. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem.

Tarta z darami lasu** Składniki: ciasto: 300 g mąki, 150 g masła, 2 żółtka, 100 ml wody; farsz: 1 cebula, 250 g podgrzybków, 250 g kurek, 6 pieczarek, 100 ml słodkiej śmietanki, sól, pieprz. Sposób przygotowania:** Przesiewamy mąkę, dodajemy do niej masło, siekamy nożem. Następnie dodajemy żółtka, wodę, szczyptę soli i zagniatamy ciasto. Ciasto musimy rozwałkować i wyłożyć na blasze do tart. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 10 minut. Obieramy cebulę, kroimy ją w krążki i smażymy na maśle. Oczyszczamy podgrzybki i kurki, gotujemy w osolonej wodzie i odcedzamy. Kroimy pieczarki i, wraz z ugotowanymi wcześniej grzybami, dodajemy do cebuli. Smażymy przez kilka minut. Dodajemy mąkę, śmietanę, sól i pieprz. Mieszamy i po chwili wykładamy je na ciasto. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni, aż do zarumienienia. Smak tarty możemy urozmaicić na przykład sosem pieczarkowym.

Szybka grzybowa przekąska
Składniki:
2 opakowania gotowego ciasta francuskiego, 1 duża cebula, 10-15 dużych grzybów leśnych, wcześniej pokrojonych i obgotowanych w osolonej wodzie i osączonych, 3 łyżki oleju, sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: Na oleju podsmażamy grzyby i cebulę. Doprawiamy obficie pieprzem i solą. Ciasto francuskie przecinamy wzdłuż, a każdy płat na 4 szersze pasy. Na środku każdego kawałka ciasta układamy po łyżce wystudzonego farszu grzybowo-cebulowego. Brzegi podwijamy, by uformować koło. Na papierze do pieczenia luźno układamy ciasto z farszem i pieczemy w temperaturze 160 stopni Celsjusza przez 20 minut, aż ciasto się zezłoci.

Aromatyczne tarteletki z grzybami
Składniki:
ciasto: 200 g mąki pszennej, 100 g zimnego masła, 1 żółtko, 5 łyżek startego sera typu parmezan, sól, świeżo zmielony czarny pieprz, 2-4 łyżki zimnej wody; farsz: 8 niedużych szalotek, 1 czerwona cebula, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy, 300 g leśnych grzybów, 100 ml czerwonego wytrawnego wina, garść posiekanej natki pietruszki; dodatkowo: 2 garści rukoli, 30 g masła, 4 foremki do tart o średnicy 10 cm, oliwa do natłuszczenia foremek.
Sposób przygotowania: W misce mieszamy mąkę z parmezanem, doprawiamy pieprzem i szczyptą soli. Dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło i całość rozcieramy palcami, aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku. Następnie dodajemy żółtko, dwie łyżki zimnej wody i szybko zagniatamy elastyczne ciasto. Jeśli będzie twarde, dodajemy tyle wody, aż osiągniemy pożądaną konsystencję. Z ciasta formujemy kulę, lekko ją spłaszczamy, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Szalotki, cebule i czosnek obieramy, a następnie drobno siekamy. Oczyszczone grzyby kroimy w plasterki. Na dużej, głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę i szklimy na niej cebule, dodajemy szalotki i podsmażamy chwilę. Gdy szalotki zaczną się rumienić, dodajemy czosnek i smażymy kolejne 2 minuty. Po tym czasie dodajemy pokrojone grzyby, mieszamy i dusimy całość, aż grzyby zmiękną, a płyn odparuje. Następnie na patelnię wlewamy wino i odparowujemy je. Doprawiamy całość solą i pieprzem, zdejmujemy z ognia, dodajemy posiekane listki pietruszki, masło i dokładnie wszystko mieszamy. Gdy grzyby się duszą, schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość około 0,5 cm i wykładamy nim lekko natłuszczone foremki do tartaletek, lekko dociskając do brzegu. Widelcem nakłuwamy dno, a następnie wykładamy foremki z ciastem folią aluminiową i obciążamy suchą fasolą. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza i pieczemy przez 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy je z pieca i ostrożnie zdejmujemy folię z obciążeniem i ponownie wstawiamy do piekarnika na kolejne 10 minut. Upieczone ciasto wyjmujemy z pieca, odstawiamy na 2 minuty i ostrożnie wyjmujemy z foremek. Gotowe ciepłe spody do tartaletek napełniamy gorącym farszem, dekorujemy rukolą i od razu podajemy.

Pierogi nadziewane kurkami
Składniki:
1 kg ciasta pierogowego, 200 g białego sera, 200 g świeżych kurek, 100 g cebuli, 3 ząbki czosnku, 200 g boczku, 200 ml gęstej śmietany, olej do smażenia, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Grzyby oczyszczamy, kroimy i przesmażamy na oleju wraz z drobno pokrojoną cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Następnie łączymy ze zmielonym białym serem, dokładnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto cienko rozwałkowujemy i wycinamy krążki. Każdy nadziewamy farszem i dokładnie zlepiamy brzegi. Gotujemy partiami we wrzątku przez około 20 min, aż wypłyną na powierzchnię. Tuż przed podaniem podsmażamy na chrupko kawałki boczku. Podajemy z boczkiem polane gęstą śmietaną.

Pierogi z grzybami leśnymi
Składniki:
ciasto: 500 g mąki pszennej, 1 szklanka gorącej wody, 1 łyżeczka soli, 1 jajko; farsz: 500 g grzybów leśnych, 350 g kapusty kiszonej, 2 cebule, ćwierć kostki masła, sól, pieprz, słodka papryka.
Sposób przygotowania: Oczyszczone i pokrojone grzyby gotujemy w słonej wodzie. Kapustę również kroimy i gotujemy. Pokrojoną w kostkę cebulę smażymy na oleju, aż będzie szklista. Przyprawiamy ją słodką papryką. Następnie dodajemy grzyby i masło. Smażymy przez 3 minuty, po czym dodajemy kapustę i przyprawiamy według uznania. Zagniatamy ciasto na pierogi, rozwałkowujemy je wycinamy krążki. Nakładamy farsz na każdy krążek i sklejamy brzegi. Wrzucamy je do wrzątku z dodatkiem soli i gotujemy przez 3 minuty.

Grzyby zapiekane w śmietanie
Składniki:
300 g prawdziwków, 50 g masła, 1 posiekana cebula, 1 roztarty ząbek czosnku, 0,5 szklanki gęstej kwaśnej śmietany, 8 dag startego żółtego sera, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Grzyby oczyszczamy i kroimy w paski. Cebulę szklimy na maśle, dodajemy czosnek i grzyby, przyprawiamy i podduszamy razem przez kilka minut. Zalewamy całość śmietaną i gotujemy jeszcze przez chwilę. Na koniec grzyby przekładamy do żaroodpornych kokilek albo większego naczynia żaroodpornego, posypujemy startym serem i zapiekamy, aż ser się rozpuści.

Prosta grzybowa zapiekanka
Składniki:
500 g świeżych grzybów, 0,5 szklanki słodkiej śmietany, 3 łyżki bułki tartej, 100 g słoniny, 2 cebule, 3 jaja, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Grzyby oczyszczamy, płuczemy i kroimy na mniejsze kawałki. Słoninę kroimy w kostkę i dusimy z posiekaną cebulą i grzybami 20 minut, po czym studzimy. Śmietanę doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy jaja i miksujemy na gładką masę. Do naczynia żaroodpornego wkładamy uduszone grzyby z cebulą, zalewamy śmietaną i dodajemy bułkę tartą. Zapiekamy przez 30 minut w temperaturze 160 stopni. Podajemy od razu, na przykład z gotowanymi ziemniakami i surówką.


Domowe muffinki z grzybami i suszonymi pomidorami

Składniki na 12 sztuk: 1 szklanka dobrej jakości mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki razowej żytniej, 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia, suszone oregano i bazylia do smaku, 1/2 łyżeczki soli, szczypta pieprzu, 2 jajka, 3/4 szklanki mleka, 1/4 szklanki oleju rzepakowego, kulka mozzarelli, 8 suszonych pomidorów w zalewie, kilka podsmażonych kurek.
Sposób przygotowania: Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. W jednej misce dokładnie łączymy składniki suche, a w drugiej - mokre. Przygotowując jakiekolwiek muffinki zawsze trzymamy się zasady „suche do suchego, mokre do mokrego”. Ser mozzarella kroimy w niezbyt dużą kostkę. Pomidory wyjmujemy z zalewy i tniemy w paseczki. Do suchych składników dodajemy mokre, niedbale mieszamy łyżką tylko do połączenia. Powinny zostać wyraźnie wyczuwalne grudki. Formę do muffinek wykładamy papilotkami. Do każdej nakładamy ciasto do 3/4 wysokości. Na wierzchu umieszczamy podsmażone kurki. Jeśli grzyby są duże, możemy je przed podsmażeniem pokroić na mniejsze kawałki. Pieczemy około 25 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie