Niebezpiecznie przy pracy w województwie świętokrzyskim. Podsumowano wypadki. Zobacz jakie zawody są najbardziej niebezpieczne

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Fot. Pixabay
Udostępnij:
Ile wypadków wydarzyło się w świętokrzyskich przedsiębiorstwach? Kogo dotyczyły najczęściej i w których powiatach było najwięcej poszkodowanych? Urząd Statystyczny w Kielcach podsumował bezpieczeństwo pracy w 2020 roku.

W 2020 roku na terenie województwa świętokrzyskiego w 1624 wypadkach zostało poszkodowanych 1629 osób, w tym 6 osób uległo wypadkom ze skutkiem śmiertelnym. To 2 mniej niż rok wcześniej. W wyniku wypadków przy pracy 13 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 10 osób ucierpiało w 5 wypadkach zbiorowych.

W stosunku do poprzedniego roku – 20219 - ogólna liczba wypadków zmniejszyła się o prawie 25 procent. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych, przypadająca na 1000 pracujących, z 6,40 do 4,84.

Najwięcej wypadków miało miejsce w zakładach przemysłowych – 37,6 procent. Najczęściej obrażenia odnosili robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – 25,5 procent.

Wypadki w świętokrzyskich firmach

Najwięcej ofiar wypadków pracowało w zakładach zatrudniających od 50 do 249 osób oraz powyżej 500 osób – odpowiednio: 567 osób (34,8 procent ogółu poszkodowanych) i 428 osób (26,3 procent). Większość poszkodowanych zatrudniona była w sektorze prywatnym – 64,3 procent.

Tak jak w latach poprzednich, w 2020 roku wypadkom częściej ulegali mężczyźni, ale ich udział w ogólnej liczbie poszkodowanych zmniejszył się na przestrzeni roku do 58,3 procent (o 2,7 p.proc.)

Wypadki w powiatach

Powiatem o zdecydowanie największej liczbie poszkodowanych były Kielce - 36,3 procent, które skupiały 31,6 procent ogółu osób pracujących w województwie w warunkach zagrożenia. Jedną z największych liczb urazów zanotowano też w powiatach starachowickim – 9,9 procent ogółu i kieleckim - 9,5 procent.

Wśród poszkodowanych w wypadkach przy pracy przeważali pracujący w zakładach przemysłowych – 37,6 procent, w podmiotach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – 20,4 procent oraz przy naprawie pojazdów samochodowych – 12,8 procent.

Poszkodowani w wypadkach przy pracy w Świętokrzyskiem według zawodów

W 2020 roku, podobnie jak w roku poprzednim, niebezpieczna była praca wykonywana przede wszystkim w następujących grupach zawodów:

  • robotników przemysłowych i rzemieślników (25,5 procent), gdzie urazy dotyczyły przede wszystkim robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń (12,5 procent), robotników budowlanych (6,4 procent);
  • operatorów i monterów maszyn i urządzeń (17,3 procent), gdzie najwięcej poszkodowanych było wśród kierowców i operatorów pojazdów (7,3 procent) oraz operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych (7,1 procent);
  • specjalistów (16,3 procent), gdzie najwięcej ofiar wypadków stanowili specjaliści do spraw zdrowia (10,3 procent) oraz pielęgniarki (7,8 procent).

Do 52 wzrosła liczba dni niezdolności do pracy przypadająca na 1 poszkodowanego, wobec 48 dni rok wcześniej. Straty materialne spowodowane wypadkami przy pracy były o 66,5 procent niższe niż w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Popchaj
Najbardziej niebezpieczną pracą jest siedzenie w urzędzie i puszczanie bąków bo zatruwamy wtedy powietrze na tyłku można dostać odcisków a w głowie koronoświrusa.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie