Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa na sandomierskim Rynku. Były tłumy z całej diecezji, modlitwa z biskupem i wybór najpiękniejszej palmy. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Po ograniczeniach spowodowanych pandemią, na nowo wróciły tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Na sandomierskim Rynku biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wielkanocne palmy.  We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież przybyła z różnych stron diecezji, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz wierni. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Po ograniczeniach spowodowanych pandemią, na nowo wróciły tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Na sandomierskim Rynku biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wielkanocne palmy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież przybyła z różnych stron diecezji, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz wierni. Więcej na kolejnych zdjęciach. Ksiądz Wojciech Kania
Po ograniczeniach spowodowanych pandemią, na nowo wróciły tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Na sandomierskim Rynku biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wielkanocne palmy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież przybyła z różnych stron diecezji, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz wierni. Zobaczcie galerię zdjęć z Niedzieli Palmowej na sandomierskim Rynku.

Niedziela palmowa na Rynku w Sandomierzu

Wierni z palmami zgromadzili się na sandomierskim Rynku pod figurą Matki Bożej, gdzie biskup Krzysztof Nitkiewicz poświecił przyniesione palmy, odczytana została Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie uformowała się procesja do Bazyliki Katedralnej na Mszę św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież przybyła z różnych stron diecezji, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz wierni.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o różnych postawach wobec Chrystusa.

- Religijna egzaltacja mieszkańców Jerozolimy, witających oczekiwanego Mesjasza, zamieniła się w furię, w nienawiść, bo tenże Mesjasz zawiódł pokładane w nim oczekiwania - mówił biskup. - Można by więc powiedzieć, że tłum jest zawsze po stronie mocniejszego, po stronie zwycięzcy. Najpierw z Chrystusem, a następnie po stronie Jego oprawców. Kiedyś z Kościołem, a dzisiaj coraz częściej przeciwko niemu. A czy my nie należymy także do partii oportunistów? Przechodzimy przecież z jednej strony na drugą tam, gdzie jest lepiej, gdzie więcej zapłacą, gdzie czujemy się bezpieczniej. Przynajmniej tak nam się wydaje. Jesteśmy więc z Chrystusem i przeciwko Niemu, przez myśli, słowa i czyny. Znakiem współczesnych czasów są głośne odejścia, określane z angielskiego „coming out”. Osobiście widzę w tym teatralną inscenizację, ukierunkowaną na zdobycie rozgłosu, bo w gruncie rzeczy nic się nie zmienia. Człowiek ogłasza, że występuje z Kościoła, w którym od lat go nie było, a przynależność miała charakter czysto formalny. To jest ten sam rodzaj egzaltacji, jaka udzieliła się jerozolimskim tłumom - dodał biskup.

-Zawsze jednak można zmienić swoje życie naprawdę, zmienić je na lepsze. Zawsze można stanąć ponownie po stronie prawdy jak św. Piotr, Szymon z Cyreny i rzymski setnik, który przeprowadził egzekucję Pana Jezusa. Jedynym, który nie odrzucił od siebie zła, nie zerwał z grzechem, jest Judasz. Ten grzech ostatecznie go zmiażdżył. Mówi łacińska sentencja: errare humanum est sed in errare perseverare diabolicum. Błądzenie jest ludzką rzeczą, lecz trwanie w błędzie diabelską. Bóg daje nam czas, szansę, okazję do nawrócenia. Zapłaczmy nad naszymi grzechami jak św. Piotr, zaakceptujmy krzyż za przykładem Szymona z Cyreny, dokonajmy publicznego wyznania wiary jak setnik. Jeśli to uczynimy, staniemy się nowymi ludźmi mówił.

Zobaczcie galerię zdjęć z Niedzieli Palmowej na sandomierskim Rynku.

Po mszy świętej zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Komisja konkursowa w składzie: Natalia Łukawska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Wiktoria Ciździel, zastępca oraz Barbara Zbyrad wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach, a nagrody zwycięzcom wręczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.

W konkursie, który był prowadzony w formie on-line, zgłoszono 70 palm wielkanocnych. Komisja brała pod uwagę estetykę wykonania palmy, zgodność z regulaminem konkursu, pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, różnorodność i bogactwo użytych materiałów, własnoręczność wykonania elementów.
Palmy wybierano w kilku kategoriach
Kategoria Wspólnoty:

  • 1. KSM Krzątka
  • 2. KSM Połaniec
  • 3. KSM Staszów

Wyróżnienie: Oaza z MBKP Sandomierz

Kategoria Parafie/Szkoły:

  • 1. Klasa VI Szkoła Podstawowa w Kleczanowie
  • 2. Klasy I-III Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli
  • 3. Grupa V Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie
  • Wyróżnienie: Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kategoria Praca Indywidualna:

  • 1. Weronika Klocek
  • 2. Maciej Waśko
  • 3. Kornelia Wilczyńska
  • Wyróżnienie: Kinga Skrzypczyk

Zobaczcie galerię zdjęć z Niedzieli Palmowej na sandomierskim Rynku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto