Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela z "Pożegnaniem taboru". Zwiedzanie wystawy fotografii w Muzeum Dialogu Kultur

Marta Baran
Każdy pretekst jest dobry, żeby spędzić niedzielę w... Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach! A wystawa, która od 19 listopada gości w placówce kulturalnej przy Rynku, bez wątpienia, jest idealnym wabikiem, by spędzić w murach muzeum niemal cały dzień!

,,Pożegnanie taboru", czyli zdjęcia Andrzeja Polakowskiego, na których można zobaczyć, jak żyli polscy cyganie w latach 60 ubiegłego wieku bowiem działa hipnotyzująco na widzów i sprawia, że, po prostu, trudno przestać włóczyć się po galerii... i pożegnać tabor!

Jak to możliwe, że wskutek czarno- białych ujęć można dostarczyć odbiorcy tak barwnych przeżyć? Na zdjęciach Andrzeja Polakowskiego przedstawiających cyganów da się zobaczyć pełną gamę emocji, począwszy od szczęścia, aż po smutek związany ze zniesieniem nomadyzmu, które to zostało ogłoszone właśnie w latach 60 XX wieku. Ten okres okazał się przełomowy w życiu polskich cyganów, którym wówczas zabroniono prowadzić wędrownego stylu życia. I jak tu pożegnać tabor, zdjąć siodła z koni i osiąść w mieście?

Na zdjęciach Andrzeja Polakowskiego można zaobserwować, że cyganie zmagali się z wieloma wątpliwościami wskutek zakazu, bo wiedzieli, że osiedlając się, ich kultura zubożeje, a to może spowodować, że wszystko, w co dotąd wierzyli, może zostać zapomniane przez przyszłe pokolenia. Czas jednak pokazuje, że mimo przeszkód, ciekawa kultura przetrwała, bo cyganie, choć żyją w miastach, to nadal uchodzą za lud wędrowny i wyróżniający się na tle społeczności za sprawą swojej nietuzinkowej obyczajowości.
W niedzielę 26 listopada, właśnie o tym i o wielu innych interesujących informacjach związanych z tą mniejszością można było usłyszeć z ust kuratorki wystawy Agnieszki Caban, która oprowadzała chętnych kielczan po ekspozycji i opowiedziała o tym, co wchodzi w jej skład, skupiając się przy tym na każdym z jej elementów. Spotkanie więc, okazało się cenną dawką wiedzy z zakresu wiedzy o kulturze i tradycji ludzi, którzy, przecież... żyją wśród nas! Każdy kielczanin bowiem, przechadzając się ,,Sienkiewką" w rejonie Silnicy niejednokrotnie natknął się na strojną w kwiatową sukienkę panią z chustą na głowie, która nawoływała: ,,Chodź, to Ci powróżę!". Jeśli do tej pory traktowaliśmy te słowa z odrazą lub też uważaliśmy propozycję za natręctwo, warto zobaczyć wystawę ,,Pożegnanie z taborem", by przekonać się, że nie warto odnosić się tak do naszych lokalnych cyganek, bo... kultywują one rodzime tradycje, a na zdjęciach Andrzeja Polakowskiego widać, że należy je pielęgnować! Wystawa jest czynna do lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie