Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy. Ekumeniczny Augsburg

Cezary Rudziński
Cezary Rudziński
Zespół kościołów ewangelicko - luterańskich św. Ulricha. i św. Afry starsza z XII w., wyglądająca u boku potężnej nowej bazyliki z XV w. jak kaplica - zamyka jak gdyby główną ulicę starego miasta, Maximilianstrasse. Jest to jeden z ciekawszych zabytków "współstolicy" niemieckiego protestantyzmu.

[galeria_glowna]
W Augsburgu bowiem, w 1555 roku sejm Rzeszy uchwalił pokój religijny legalizując protestantyzm w Niemczech i przyjmując zasadę, która miała położyć - i położyła, ale tylko na kilkadziesiąt lat, do roku 1618 - kres wojnom religijnym: cuius regio, eius religio - czyj kraj, tego wyznanie.

Wyznanie władcy na jej mocy automatycznie było wyznaniem wiary jego poddanych. Zaś w ponad 4 wieki później to w tym miejscu, 4 maja 1987 roku, papież Jan Paweł II wspólnie z duchownymi protestanckimi i metropolitą greckiego kościoła ortodoksyjnego w Niemczech Augoustinusem Lambradakisem odprawił wspólną mszę ekumeniczną. Było to wydarzenie historyczne.

Augsburg, dziś trochę ponad ćwierćmilionowe miasto przemysłowe w Bawarii, ważny ośrodek naukowy i kulturalny, szczyci się wielowiekową historią i licznymi, także wysokiej rangi zabytkami. Tu, nad rzeką Lech, dopływem Dunaju, najpierw powstał rzymski obóz wojskowy. Fragmenty jego pozostałości można oglądać obok katedry. Już w VI w był Augsburg siedzibą biskupstwa, w 1276 r. otrzymał prawa miejskie, zaś w latach 1316-1805 kiedy został włączony do Bawarii, był wolnym miastem Rzeszy, ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i bankowym a także światowej rangi życia kulturalnego i artystycznego.

Z dawnej przeszłości zachowała się długa, dwuczęściowa, powstała z wydłużenia pierwotnej budowli, romańsko-gotycka katedra z XI w. następnie przebudowana w XIV-XV w, doskonale zachowana, ze słynnymi drzwiami wykonanymi w brązie w XI w. To w Augsburgu powstała pierwsza renesansowa budowla w Niemczech - kaplica Fuggerów, zbudowana w latach 1509-18 w XIV-wiecznym kościele św. Anny. Bogatym - dodajmy z przepięknym wystrojem wnętrza, z rzeźbami m.in. Petera. Vischera młodszego.

Renesansowy jest także Ratusz z lat 1615-20 w Rynku, w pobliżu kościoła św. Piotra zbudowanego w 1182 roku, fontanny, niektóre domy. Turystom i miłośnikom starej architektury i sztuki można polecić zobaczenie także Domu Fuggerów z lat 1512-15, Arsenału, Unlichtmünsteru - zespołu b. opactwa benedyktynów, dawnych fortyfikacji z lat 1602-07, a także starych kamienic mieszczańskich z XVI-XVIII wieku, głównie przy wspomnianej Maximilianstrasse oraz równoległych do niej i poprzecznych ulicach starego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie