Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nienawiść, pycha, gniew, czyli... Spowiedź bez rozgrzeszenia w Nieciesławicach

Adam Ligiecki
Spowiedź, ale bez rozgrzeszenia... W spektaklu wystąpiły także Amelia Mazur (z prawej) i Wiktoria Prasałek, gimnazjalistki z Jarosławic.
Spowiedź, ale bez rozgrzeszenia... W spektaklu wystąpiły także Amelia Mazur (z prawej) i Wiktoria Prasałek, gimnazjalistki z Jarosławic. Archiwum szkoły
...Proszę na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie chłopca, który biega i bawi się w tym parku. Ten chłopiec ma na imię Hugo i nosi nazwisko Kołłątaj... Tymi słowami Artur Kański, dyrektor Gimnazjum imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jarosławicach, wprowadził nas w niezwykły spektakl - "I niech to będzie spowiedź, ale bez rozgrzeszenia". Premierowy pokaz odbył się w Wiejskim Domu Kultury w Nieciesławicach, zaś widowisko wpisuje się w ramy obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nieciesławice to urokliwa miejscowość w gminie Tuczępy. Park, w którym znajduje się dzisiaj Wiejski Dom Kultury, należał kiedyś do rodziny Kołłątajów. A tytuł spektaklu?

- Dlaczego spowiedź? I dlaczego bez rozgrzeszenia? To nawiązanie do utworu "Kantata", śpiewanego przez Marka Grechutę - wyjaśnia Artur Kański. - Pojawił się w scenariuszu akademii z okazji 11 listopada, przygotowywanej przez naszych gimnazjalistów. Bez rozgrzeszenia, bo w trakcie przedstawienia zrobiony został tytko rachunek sumienia i szczere wyznanie grzechów - dopowiada dyrektor.

Nienawiść, pycha, gniew, głupota, szowinizm, zakłamanie, egoizm czy prywata - to grzechy i przywary, które w widowisku w Nieciesławicach wystąpiły w roli głównej. Towarzyszyły naszej historii, ale świetnie "odnalazły się" również w teraźniejszości. Może dobrze czasami o nich pomyśleć, by je rozpoznać i omijać z daleka...

Widowisko "I niech to będzie spowiedź, ale bez rozgrzeszenia" zostało przygotowane przez uczniów Gimnazjum w Jarosławicach, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tuczępach. Za teksty literackie odpowiada Bożena Tałaj, partie wokalne do perfekcji wyćwiczył z uczniami Tomasz Mazur. Prace plastyczne - to integralna część projektu - zostały wykonane przez Iwonę Głąb.

Podczas premierowego pokazu spektaklu widownia wypełniła się do ostatniego miejsca. Wśród publiczności byli także wójt Tucząp Marek Kaczmarek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Wilk. Kiedy umilkły brawa dla młodych artystów, wszyscy zostali zaproszeni na spotkanie o słodki poczęstunek - przygotowany przez Stowarzyszenie "Niziny Górą" oraz panie z kół gospodyń w Tuczępach i Wierzbicy.

Drugą odsłonę koncertu zaplanowano na 10 listopada 2018 roku. Ten projekt sceniczny opowie nam o "rzeczach wspaniałych i chwalebnych, wpisanych w polską historię".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie