Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni z całego województwa wystartowali w biegach przełajowych na terenie ośrodka Gutwin w Ostrowcu [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Kilkanaście klubów Olimpiad Specjalnych z całego regionu wzięło udział w Świętokrzyskim Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych, który zorganizowany został na terenie ośrodka Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Głównymi organizatorami byli Klub Olimpiad Specjalnych Szansa działający w Ostrowcu oraz Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Świętokrzyskie. W zawodach wzięło udział 12 klubów - Arka ze Starachowic, Buziaki ze Skarżyska- Kamiennej, Grom z Buska-Zdroju, Jodła z Mnichowa, Olimpijczyk z Końskich, Rywal z Ostrowca, Tacy Sami ze Skarżyska, Tempo z Jałowęsów, Tornado ze Skarżyska, Tramp z Niemienic, Strzała z Jędrzejowa oraz gospodarze Szansa z Ostrowca.

Najpierw odbyły się preeliminacje na dystansie 400 metrów, po których zostały utworzone finałowe grupy startowe na dystansach 400, 800, 1600 oraz 2400 metrów.

Po tradycyjnym ceremoniale Olimpiad Specjalnych, podczas którego wypowiedziane zostały słowa przysięgi: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”, rozpoczęły się biegi finałowe. Oficjalną rozgrzewkę przeprowadził wiceprezydent Ostrowca i maratończyk Piotr Dasios. Łącznie odbyło się aż 30 biegów finałowych, rozdano prawie 100 medali.

- Do organizacji zawodów zaangażowaliśmy wielu rodziców naszych uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy nie tylko pomagali przy obsłudze w punkcie gastronomicznym, ale także stanowili trzon obsługi sędziowskiej - mówi organizator Remigiusz Woźniak. - Sędzią głównym był Mieczysław Matus, rodzic naszego uczestnika, który razem z biegaczami z Olimpiad Specjalnych uczestniczył w tym roku w Orlen Warsaw Marathon. Kolejnym sędzią była Alicja Matus. Jarosław Słodkiewicz z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji był sędzią stolikowym, odpowiedzialnym za elektroniczny pomiar czasowy. Dzięki temu zawody były jeszcze bardziej profesjonalne.

Jest już tradycją, że na zawodach organizowanych przez Szansę, wolontariat pełnią również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz dzieci członków Klubu.
- Cieszymy się, że udało się zaangażować osoby, które ufundowały dodatkowe indywidualne puchary - mówi Robert Rogala, kierownik Warsztatu. - Mieliśmy puchary od posła Artura Gierady, starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Ostrowieckiego Małgorzaty Sobieraj, wójta Bodzechowa Jerzego Murzyna.

Głównymi organizatorami byli Klub Olimpiad Specjalnych „Szansa” oraz Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Świętokrzyskie. Do organizacji zaangażowani byli Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” w Ostrowcu, powiat ostrowiecki, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, gmina Ostrowiec, gmina Bodzechów, Fundacja "Uśmiech", Stowarzyszenie "Od Nowa". Instytucjami wspierającymi byli Starostwo Powiatowe, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Sklep Sportowy Centrum Sport, Grupa Ratownictwa PCK.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie